Festival světla Signal: instalace, které mají v Praze světovou premiéru

  • 0
Ve čtvrtek večer v centru Prahy zazáří přes dvě desítky světelných instalací. Podívejte se na devět z nich, které se na festivalu Signal představí světu poprvé. Silný zážitek ze spojení světla a zvuku nebo rozhýbaných fasád historických památek se nabízí až do neděle vždy od setmění do půlnoci.

Voice of Figures - Radugadesign, palác Kinských

Pestrobarevné abstraktní tvary představí při videomappingu na palác Kinských...

Živé barvy videomappingu Voice of Figures ruského designového studia Radugadesign rozhýbou fasádu paláce Kinských na Staroměstském náměstí. „Radugadesign vychází z obrovských objemů dat, big data převádí na zvukovou stopu a obrazce. Videomapping je výsledkem složitých výpočtů a vzorců,“ přiblížila mluvčí festivalu Signal Andrea Bezdíčková.

Ruské studio funguje už téměř deset let, při tvorbě svých instalací využívá a kombinuje prostor, technologie a design. Spolupracuje s architekty, designéry, umělci a hudebníky i programátory. Svá díla představuje Radugadesign po celém světě, třeba i na severním pólu.

Mapu všech instalací festivalu světla Signal najdete zde

Monolith powered by Mercedes-Benz - Hyperbinary, Pařížská

Monolith powered by Mercedes-Benz - Hyperbinary, Pařížská. Signal festival...

Instalace Monolith vzdává hold ruchu i klidu noci ve velkoměstě, tvoří ji 3 328 LED kuliček. Každá z nich je samostatným bodem kompozice, schopným zobrazit celé barevné spektrum. Tato technologie patří k nejnovějším trendům a na festivalu Signal se objevuje zcela poprvé.

Ve střídajících se krajinách a prostředích instalace navozuje dojem dynamické jízdy v automobilu. Divákům nabízí originální zážitek plný světla, energie i elegance.

Instalaci vytvořili umělci ze skupiny Hyperbinary, Amar Mulabegović, Jan Šíma a Martin Pošta. Zaměřují se na vývoj a produkci světelných instalací, videomappingu i tvorbu konceptu.

Mapu všech instalací festivalu světla Signal najdete zde

Dron~list - Jakub Nepraš, Kampa

Na Kampě najdete dílo inspirované Leonardem da Vincim od Jakuba Nepraše.

Inspirace stroji Leonarda da Vinciho je na první pohled zřejmá u díla Dron~list absolventa monumentální tvorby a nových médií na AVU Jakuba Nepraše. Proměňující se videomalba připomíná impresionistické obrazy s podprahovými strukturami, které reflektují dvojakost dnešní doby, její krásu i bizarnost. Dílo reprezentuje to, čemu slepě věříme a o čem stále v obavách polemizujeme.

Nepraš vystavuje od roku 1992, ve své tvorbě vychází z přesvědčení, že přetechnizovaný svět tvoří „druhou přírodu“ a volně jej ve svých videomalbách transformuje ve svébytné a vtipné mikrokosmy.

Mapu všech instalací festivalu světla Signal najdete zde

Mutis - Tigrelab, Michnův palác (Tyršův dům)

Mutis - Tigrelab, Michnův palác (Tyršův dům)

S neznámými živočišnými druhy seznámí diváky španělské studio Tigrelab. Nasadíte-li si 3D brýle, rozpohybuje se fasáda Michnova paláce osmi zvláštními zvířaty. Tvůrce svůj videomapping nazvali Mutis k poctě španělskému výzkumníkovi, botanikovi a matematikovi José Celestinu Mutisovi. Skrze vědcův fiktivní zápisník zprostředkovává Mutis návštěvníkům audiovizuální zážitek spojený s architekturou neznámé planety.

Největší a nejoblíbenější specialitou studia Tigrelab jsou interaktivní projekty, ve kterých se spojují kvality grafického designu a filmu. Pokud nemáte 3D brýle, abyste si vychutnali španělský vidomapping, nevadí, seženete je přímo u Michnova paláce.

Mapu všech instalací festivalu světla Signal najdete zde

Smyčka - Michal Pustějovský, piazzeta Národního divadla

Smyčka - Michal Pustějovský, piazzeta Národního divadla

Přesýpací hodiny obrovských rozměrů zasvítí u Nové scény Národního divadla. Místo zrnek písku se v nich ale pohybují každodenní objekty vytvořené člověkem. Cyklický pohyb přelévání objektů z jedné strany na druhou představuje jeden ze základních principů bytí. Od střídání dne a noci a koloběhu života, až k rozpínání a smršťování vesmíru.

V tvorbě Michala Pustějovského, který studoval nová média v Praze, Berlíně i Jeruzalémě, se dají nalézt odkazy k poznatkům z kvantové teorie. Ty propojuje s inovacemi v dějinách umění.

Mapu všech instalací festivalu světla Signal najdete zde

Horizont událostí - Dávid Sivý, nádvoří Akademie věd ČR

Oslnivé světlo vás vtáhne do budovy Akademie věd ČR na Národní třídě.

Oslňující světlo zalije návštěvníky nádvoří Akademie věd ČR na Národní třídě. Autor Horizontu událostí Dávid Sivý se inspiroval všeobecnou teorií relativity, kde je horizont událostí hranicí v časoprostoru, za níž události nemohou ovlivnit vnějšího pozorovatele.

Zážitková instalace absolventa designu na ČVUT vtáhne diváka z rušné Národní třídy plné lidí a tramvají skrze světelný tunel, který svou intenzitou rozostří smysly, konfrontuje návštěvníky s jejich vlastním vnímáním prostoru a vytváří ideální podmínky pro hlubší zamyšlení. Na konci tunelu se skrývá skutečná hříčka přírody.

Mapu všech instalací festivalu světla Signal najdete zde

Epicenter v.2 powered by Robe - Tundra, Palác Národní

Rozestavěný dům na Národní třídě poslouží umělecké skupině Tundra z Petrohradu.

Z Petrohradu přivezou hudebníci, zvukaři, programátoři i výtvarníci pro diváky v Praze působivou podívanou. Jako nezvaní svědci se lidé u nedostavěného Paláce Národní na stejnojmenné třídě dostanou přímo do epicentra vzácných přírodních jevů. Atmosféra bude temná, protnou ji světelné záblesky a hrozivé zvuky.

Světlo v této instalaci hraje hlavní roli. Z reje světlušek postaví futuristickou krajinu, z kuželů světel vzplane oheň, a to vše završí hřmotný tanec blesků.

Mapu všech instalací festivalu světla Signal najdete zde

Point Line Surface Solid - Daniel Rossa, náměstí Míru

Němec Daniel Rossa rozhýbe pomocí videomappingu kostel sv. Ludmily na náměstí...

Během Signalu nemůže chybět videomapping na kostele sv. Ludmily na náměstí Míru. Letos na něj bude promítat Daniel Rossa z Německa druhý díl cyklu Point Line Surface Solid (Bod, čára, plocha a pevná hmota).

Pomocí těchto elementů vytváří umělec show, která upozorňuje na jednotlivé prvky kostela. Přitom se drží základů historické architektury a její charakteristiky interpretuje skrze světlo. Součástí mappingu je i zvuková složka, která vychází z charakteru kostela sv. Ludmily i jeho okolí.

Daniel Rossa absolvoval Bauhaus ve Výmaru, hlavním tématem jeho tvorby je navázání nového vztahu mezi realitou a digitálním světem.

Mapu všech instalací festivalu světla Signal najdete zde

Noisescape V2 - Teemu Määttänen, náměstí Jiřího z Poděbrad

Teemu Määttänen z FInska rozvlní náměstí Jiřího z Poděbrad.

Na statickém podkladě se rozhýbe speciální projekce finského umělce Teemu Määttänena. Pro někoho zvlněný oceán, pro jiného kopcovitá krajina plná ornamentů jako v dětském kaleidoskopu, které se proměňují v džungli nebo elegantní japonské dřevoryty.

V minimalistické instalaci propojí Määttänen projekci na zvlněnou projekční plochu s ručně malovanými obrazci i počítačovou grafikou.

Mapu všech instalací festivalu světla Signal najdete zde