Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Filozof, Anděl, Hvězdář a Kronikář se na orloj vrátí příští týden

  8:26aktualizováno  8:26
Na Staroměstský orloj v Praze se už příští týden vrátí figury Hvězdáře, Kronikáře, Filozofa a Anděla. Na měsíc musely sochy svá místa opustit, aby jim restaurátoři Jiří Matějíček a Darina Smetánková vrátili původní vzhled, o který je připravil čas i počasí. Další čtyři plastiky prošly renovací před nimi.

Restaurátor Jiří Matějíček renovuje figury ze Staroměstského orloje. Na všechna opravená místa musí nanést několik vrstev odolného laku. | foto:  Radek Cihla, MAFRA

Filozof konečně odložil z rukou brk a pergamenový svitek, Archanděl Michael meč a štít. Na odkládacím stole leží i dalekohled a kniha, které patří Hvězdáři a Kronikáři. Po perných dvou letech, kdy na dřevěné sochy na fasádě orloje pražilo slunce, fičel ledový vítr, smáčely je lijáky a ničily mrazy, si mohou figury odpočinout a nabrat síly.

A odborný restaurátor Jiří Matějíček s manželkou, pozlacovačkou Darinou Smetánkovou, se otáčejí, aby kopiím barokních plastik dopřáli pohodlí a maximální péči.

"Všechny sochy jsou z měkkého lipového a javorového dřeva a na jižní fasádě dostávají opravdu zabrat. Zeď je černá, akumuluje teplo, které se odráží zpátky do soch. Přitom když se plastiky sundávaly, panovaly dvacetistupňové mrazy," líčí Matějíček, jak počasí dokáže postavy potýrat.

Darina Smetánková nanáší na figuru Hvězdáře ze Staroměstského orloje tenké

A tak restaurátor nechal Filozofa, Hvězdáře, Anděla i Kronikáře neuctivě čekat za dveřmi ateliéru. "Museli se chvíli aklimatizovat," vysvětluje umělec, proč si museli vážení hosté počkat na pozvání dovnitř.

Ani potom se galantního uvítání nedočkali. Do dílny ve středních Čechách totiž dorazili, jemně řečeno, poněkud umolousaní. "Chuchvalce a tlusté vrstvy prachu byly to nejmenší. To holubi s nimi udělali svoje," naznačí Smetánková, že první na řadě byla důkladná koupel, po níž následovalo opatrné odstraňování poničeného laku.

"Lak obrousíme jen na některých místech. Pryč musí všechny poškozené vrstvy," popisuje Matějíček piplání s každým centimetrem soch.
Jakmile tandem restaurátorů "svlékne" sochy jemným bronzovým štětečkem ze všech narušených vrstev laku, odkryje samotné tělo figury. A drobné jizvy, prasklinky a puklinky, které do dřeva vyhloubil mráz, led a vítr.

Restaurování soch připomíná místy hodinářskou práci

Miniaturní vrásky vyplní Jiří Matějíček tmelem a pak ho čeká práce, z níž by obyčejného smrtelníka ranila mrtvice. Totiž vzít do ruky štěteček a každý nedokonalý kousek zaretušovat nepatrnou barevnou tečkou nebo čárkou.

Sochy z orloje v péči restaurátorů

Pravidelným účastníkem oprav staroměstského orloje je firma L. Hainz. Podílela se na generální rekonstrukci už v letech 1860, 1945, 1994 a 2005. Osm dřevěných plastik: Marnivec, Lakomec, Smrtka, Turek (horní řada) a Filozof, Anděl, Hvězdář a Kronikář (spodní řada) má za sebou generální rekonstrukci v Ústavu chemické technologie restaurování památek v roce 1999. Znovu se do péče restaurátorů dostaly až po šesti letech a bylo to na nich znát – lak, barvy i dřevo byly silně poničené. Od té doby je preventivně opravují odborníci každé dva roky.

"Někdy to trvá minutu, jindy dvě hodiny. Občas to chce dny a může se stát, že se to nepodaří nikdy," prohodí Matějíček, který má za sebou třicetiletou restaurátorskou praxi. Bez ní by to nešlo – ona totiž olejová barva vypadá jinak na paletě, jinak nanesená na sochu, přelakovaná a nakonec ponechaná osudu a přírodním živlům.

Zlatá andělská křídla, kopí, meč i štít, Kronikářův čepec i drobné ozdoby má ve správě Darina Smetánková. Pečlivě na ně nanáší téměř mikroskopické částečky zlata.

"Pokud je dobrý podklad, vydrží zlacení dlouhou dobu. A na rozdíl od barev nemění odstín," vysvětluje pozlacovačka, zatímco odlupuje z bločku zlaté plátky a přidává na Hvězdářův turban blyštivé stopy.

Sochy se zatím tváří klidně, jako by se jen zastavily v družném hovoru. Ještě dva týdny a lázně skončí a ony se vrátí do venkovního nečasu. Na orloj budou znovu umístěny ve středu 14. března.

Volby 2018

Volby do obecních zastupitelstev a do Senátu PČR se konají 5. a 6. října. V pátek se volí od 14 do 22 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin.

Komunální volby

V Praze se bude volit do zastupitelstev městských částí a obvodů a současně do zastupitelstva hlavního města Prahy.

Volby do senátu

Ve Středočeském kraji volí do Senátu obvod Mladá Boleslav a Benešov. V Praze se volí v obvodech Praha 2, Praha 4, Praha 8 a Praha 12.Nejčtenější

Přístroje revizorů nenačítají kupony na Lítačkách, lidé dostávají pokuty

Finální podoba nové čipové karty pro městskou hromadnou dopravu (23.2.2016)

Koupili si kupon na Lítačku, u revizora ale zjistili, že nejde načíst. Cestující bez dokladu o zaplacení tak dostali...

Slavia - Bordeaux 1:0, nevýrazného soupeře zlomila Zmrhalova paráda

Slávisté slaví gól v utkání Evropské ligy proti Bordeaux. Zleva Traoré, střelec...

Když v průběhu druhého poločasu slávisté postupně pálili gólové šance, možná se strachovali, aby o hubené vedení...Sparta - Liberec 4:1, výhra a první místo v lize za parádní poločas

Fotbalisté Sparty oslavují gól Benjamina Tetteha (druhý zprava) v utkání proti...

Po dvou letech a jednom měsíci jsou sparťanští fotbalisté první v lize, byť ne po úplném kole. V sobotu večer porazili...

Betonová hráz kolem Prahy byla umlčena, řopíky se budovaly zbytečně

Osm stovek betonových pevnůstek mělo hájit Prahu před agresí nacistického Německa. Byly také součástí pevnostní linie,...

Slovácko - Slavia 1:3, snadná záležitost a hosté jsou opět v čele ligy

Hráči Slavie se radují z gólu do sítě Slovácka.

Fotbalisté Slavie si hravě poradili se Slováckem a vrátili se po osmém kole na první příčku tabulky nejvyšší soutěže....

Další z rubriky

Štiřínský zámek rozezní koncerty, výstava připomene Josefa Suka

Josef Suk na zámku Štiřín v roce 1998

V neděli začíná cyklus koncertů Sukův hudební Štiřín. Jednou měsíčně zámecké prostory naplní hudba od Dvořáka, Mozarta,...

Sídlo po tvůrci pražské kanalizace nyní slouží brazilskému velvyslanectví

K rezidenci velvyslance patří také rozlehlá zahrada s bazénem, altánkem a...

Brazilský velvyslanec má sídlo v ulici Nad Kazankou v Troji. Vila, ve které žil stavitel Eduard Viktora, nabízí výhled...

Zdrogovaný řidič MHD dostal vyhazov, pervitinu koupil přes padesát gramů

Zfetovaný řidič schoval drogy na kolo autobusu

Pražský dopravní podnik ukončil pracovní poměr s řidičem autobusu MHD, kterého ve středu přistihli policisté pod vlivem...

Provident Financial s.r.o.
Specialista péče o zákazníky v terénu

Provident Financial s.r.o.
Praha, Jihočeský kraj, Jihomoravský kraj, Karlovarský kraj, Královéhradecký kraj, Liberecký kraj, Moravskoslezský kraj, Olomoucký kraj, Pardubický kraj, Plzeňský kraj, Středočeský kraj, Ústecký kraj, Kraj Vysočina, Zlínský kraj

Najdete na iDNES.cz