Ve firmách spoluvlastněných městem si politici přijdou na velké peníze, vědět se to ale nesmí. (Ilustrační snímek)

Ve firmách spoluvlastněných městem si politici přijdou na velké peníze, vědět se to ale nesmí. (Ilustrační snímek) | foto: Jiří Koťátko, MF DNES

Ve firmách spoluvlastněných Prahou berou statisíce, vědět se to nesmí

  • 39
Ve firmách, v nichž má podíl hlavní město, pracuje řada politiků a dostávají za to odměny. Pražané se to ale nedozví. Nikdo totiž nesmí zveřejnit, kdo na veřejných funkcích kolik vydělává. Uveřejnit se mohou jen údaje o uvolněných zastupitelích, tedy těch, kteří dělají politiku jako své hlavní zaměstnání.

Lidé by se to mohli dozvědět, ovšem pokud by každý zvlášť požádal šéfa  kontrolního výboru zastupitelstva o nahlédnutí do majetkových přiznání. Udělala to i redakce MF DNES.

Zjistila, že odměny za funkci ve firmě se obvykle pohybují od 50 do 300 tisíc korun. V některých případech i víc. Podle platných zákonů ale nesmí uveřejnit, kdo na veřejných funkcích kolik vydělává. Zveřejňovat se smějí pouze údaje o uvolněných zastupitelích (o přiznáních čtěte zde).

"Zaráží mě, že tyto údaje není možné otisknout. Oslovím předsedy ostatních zastupitelských klubů, zda na tom nelze něco změnit," připustil předseda kontrolního výboru Petr Dolínek možnost, že by Praha předložila Sněmovně novelu zákona.

Proti není ani radní pro legislativu Lukáš Manhart. "Jistě by přispěla k větší transparentnosti pražské politiky," sdělil.

Právě Praha je oproti jiným městům výjimečná tím, v kolika společnostech má účast. Spoluvlastní energetické holdingy, firmy zaměřené na obchod, výstavbu, úpravu vody a další.

Zákon zakazuje zveřejnit jméno "mistra kliček"

Například pražský poslanec Petr Hulinský z ČSSD se v přiznání odevzdaném do Sněmovny doznal k příjmům z firem s podílem města dosahujícím téměř milion. V přiznání určeném Praze byste to ale hledali marně. Patrně proto, že jde o dceřiné firmy městských firem, a ne o městské firmy samotné.

Striktně výkladu se držel i radní a občanský demokrat Radek Lohynský. V přiznání uvedl, že zastupuje Prahu 4 ve společnosti 4-Energetická. Kolik za funkci bere, ale nedodal. Firmu totiž nezastupuje z titulu radního magistrátu, ale zastupitele Prahy 4. Že mu toto místo vydělává 240 tisíc korun ročně, se dozvíte až z druhé evidence majetkových přiznání. Z té, kterou musí magistrát vést podle zákona.

Největším mistrem obezliček je nejmenovaný zastupitel (na rozdíl od předchozích není ani radní, ani poslanec, takže se nesmí napsat jeho jméno). Do kolonky, kam ostatní vypisují společnosti, v nichž působí, napsal "viz obchodní rejstřík". O pár řádků níže, kam má vypsat příjmy z těchto funkcí, pak dopsal "viz daňové přiznání".

Šéf kontrolního výboru Petr Dolínek jeho i ostatní "hříšníky" prý vyzve, aby přiznání řádně doplnili. Pokud to ale neudělají, žádný trest jim za to nehrozí.