Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Z atypické pěší zóny se stal tankodrom. Praha ani neví, komu patří

  5:05aktualizováno  5:05
Pastí pro chodce se stala ulice s pěší zónou na pražském Smíchově, kudy denně projdou tisíce zaměstnanců z okolních kancelářských budov. Nejen ženy v podpatcích musí na rozbité dlažbě dávat velký pozor. Město sice má podle katastru ulici ve svém vlastnictví, havarijní stav ale neřeší.

„Zakopla jsem tady nesčetněkrát, proto chodím v těchhle,“ ukazuje na své plátěné tenisky žena, kterou oslovil štáb iDNES.tv. „Nemůžu si vzít normální boty na podpatku, je to o život,“ dodala.

Před více než dekádou nechala vozovku i chodníky ve smíchovské ulici Karla Engliše vydláždit firma Immo Future jako investor okolních kancelářských novostaveb. Nová ulice propojila Radlickou a Stroupežnického v místech někdejšího areálu Tatry Smíchov, která tu vyráběla tramvaje.

„Město původně chtělo úsek nechat průjezdný, počítala s tím i dokumentace pro územní řízení. Pak se plány změnily a v konečném důsledku se z něj stala pěší zóna s vjezdem do garáží,“ připomněla ředitelka společnosti Immo Future Simona Kulhánková

Fotogalerie

Vozovku a chodníky v této části ulice firma spravovala několik let spolu s dalším svým majetkem. Kromě ní na své náklady vybudovala i ostatní povrchy v okolí a částečně také infrastrukturu.

Koncem roku 2013 pak převedla problematický úsek do majetku Prahy, přičemž už v průběhu jednání o převodu pracovníci Technické správy komunikací (TSK) upozorňovali vedení města, že ulici bude nutné za miliony opravit.

„Ostře jsme se proti tomu tehdy postavili. Řekli jsme, že bychom s převodem souhlasili jen za podmínky celkové rekonstrukce komunikace, kterou jsem tehdy odhadl zhruba na pět milionů korun a kterou by rozhodně neměla hradit TSK,“ řekl iDNES.cz vedoucí oblastní správy TSK Jindřich Kaliba.

Cesta že je naše?

Nyní, tři roky po převodu, vypadá ulice ještě hůř. Dlažební kostky - přesněji rozměrné dlaždice - jsou rozlámané, vyčnívají, viklají se nebo chybí úplně. Nejhorší jsou místa, kde auta odbočují do podzemních garáží, nebo se na konci slepé ulice otáčejí. Ani časté čištění povrchů vozidlem s rotačními kartáči stabilitě dlažby nesvědčí.

„Jedná se o atypickou dlažbu, která se jen těžko opravuje a doplňuje, jsou zde i další atypické a nebezpečné prvky (kovové zábrany s ostrými hranami, pozn. red.). Čas od času se tam objeví dlaždičská četa, která se pokouší vozovku i chodník lokálně opravovat. Naši lidé to ale nejsou, my prostory ve správě nemáme,“ doplnil Kaliba.

Kdo dlaždiče do míst posílá, proto není zcela zřejmé. Pro město podle Kaliby sice pracují i další firmy provádějící údržbu či opravy vozovek a chodníků, pracovníci magistrátu však na vznesené dotazy iDNES.cz reagovali rozpačitě.

Zdálo se, jako by ani neměli tušení, že jsou prostory ve vlastnictví města a že by se o ně Praha měla starat.

“Podle informací, které se nám zatím podařilo zjistit, by úsek mezi ulicemi Na Zatlance a Kováků měl být ve vlastnictví města a druhý úsek, od Radlické, o který se zajímáte, by měl nadále patřit Immo Future. Snažíme se zjistit, zda nemůže být chyba v katastru,“ uvedl mluvčí magistrátu Vít Hofman.

„Je to úděl investorů a běžná praxe“

Podle informací iDNES.cz podepsali zástupci firmy a města darovací smlouvu k pozemku v listopadu 2013. V únoru 2014 se pak změna vlastníka promítla v databázích katastrálního úřadu. „Za symbolických asi tisíc korun jsme městu převedli kupní smlouvou také silnici, chodníky, vodovody či kanalizaci,“ vyjmenovala Kulhánková.

Podle Kaliby společnost už pravděpodobně na stavbu uplatnila odpisy, tudíž mohla o převod usilovat. Ředitelka investorské firmy však oponuje, že se o převod snažili už dlouho předtím. „Schvalování trvalo. Všechny veřejné komunikace jsou v majetku města,“ doplnila.

Na otázku, proč si město cestu v havarijním stavu bez dalších podmínek nechalo převést a zda plánuje její tristní stav řešit, magistrát ani po opakovaných urgencích neodpověděl.

„Vyhověli jsme požadavkům města na zkapacitnění ulice, všechny chodníky po celé Radlické na straně Anděl City vznikly na našem pozemku. Následně byly chodníky kolem celého areálu za symbolickou cenu převedeny na město, to je úděl všech investorů a běžná praxe,“ vysvětlila ředitelka Immo Future.

Podle svých slov neví, jestli se o část ulice nyní vůbec někdo stará, i když na město tato povinnost logicky přešla, stejně tak jako úkol co nejdříve vyřešit její havarijní stav. „Ano, to je samozřejmě druhá věc,“ podotkla.

Proč projektant v době připrav stavby v ulici upřednostnil méně trvanlivý povrch, přestože měla být původně oboustranně průjezdná, už si nevzpomíná.

„Technická správa komunikací tehdy nemohla přípravu ani průběh stavby ovlivnit a investor by to ani nepřipustil,“ uzavřel Jindřich Kaliba.

Body ohraničují úsek ulice Karla Engliše, k jehož vlastnictví se město nemá.

Body ohraničují úsek ulice Karla Engliše, k jehož vlastnictví se město nemá.

Autor:Nejčtenější

Na okraji Prahy havaroval autobus. Tři lidé zemřeli, zraněných jsou desítky

Tragická nehoda autobusu u Horoměřic (12. ledna 2018)

Tři lidé zemřeli při nehodě linkového autobusu a osobního auta u Horoměřic u Prahy, zraněných je přes čtyři desítky,...

Policie má svědky tragédie u Horoměřic, autobus před srážkou troubil

Tragická nehoda autobusu u Horoměřic

Středočeským policistům se již přihlásili svědci tragické páteční nehody autobusu nedaleko Horoměřic u Prahy. Doufají,...Autobus u Horoměřic boural na zrádné rovince, která svádí k rychlosti

Tragická nehoda autobusu u Horoměřic (12. ledna 2018)

Tragická nehoda autobusu se třemi mrtvými se stala na rovném úseku, který podle Horoměřických svádí k rychlosti a...

Rozhodčího na atletických závodech v hale zasáhla koule, na místě zemřel

Rumunský koulař Andrei Gag připravuje svou ruku na kvalifikaci mistrovství...

V nafukovací hale na pražském Strahově zemřel v sobotu při závodu koulařů zkušený rozhodčí. Zasáhla jej do hrudníku...

Zlatý podraz: Welsch je hvězdou v italské reprezentaci a čeká ho prohra

Momentka z natáčení filmu Zlatý podraz v Průmyslovém paláci: Jiří Welsch v roli...

V bohaté basketbalové kariéře Jiří Welsch ještě nekončí. Své pole působnosti naopak rozšířil napříč zeměmi i věky. K...

Další z rubriky

Praha po půlnoci zavře do odvolání Libeňský most, je v havarijním stavu

Pražský Libeňský most v lednu 2016

Pražský Libeňský most, který je dlouhodobě v havarijním stavu, se v noci uzavře pro veškerou dopravu. Podrobnosti sdělí...

Pracovnici pražské pekárny uvázla ruka ve stroji na rohlíky

Hasiči vyprostili ženě ruku ze stroje na rohlíky (17.1.2018)

Hasiči a záchranáři zasahovali odpoledne v pekárně v Praze na Vinohradech, kde jednu z pracovnic zranil stroj na...

VIDEO: U Horoměřic řidiči rádi jezdí s nohou na plynu, ukázal radar

Na silnici vedoucí k Horoměřicemům je povoleno jet maximálně 90 km/h. Spousta...

Místní obyvatelé tvrdí, že na silnici u Horoměřic, kde minulý týden při havárii autobusu zemřeli tři lidé a desítky...

Advantage Consulting, s.r.o.
VEDOUCÍ ZKUŠEBNY

Advantage Consulting, s.r.o.
Středočeský kraj, Plzeňský kraj
nabízený plat: 35 000 - 45 000 Kč

Najdete na iDNES.cz