Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Starosta Ratměřic chce s kolegy hrát na mistrovství Evropy ve fotbale

  11:11aktualizováno  11:11
Starosta středočeských Ratměřic Viktor Liška vymění na čas starostenskou kancelář za fotbalové hřiště. Dává totiž dohromady fotbalový tým starostů, kteří pojedou reprezentovat na mistrovství Evropy starostů do Polska a na Ukrajinu. Do týmu se mu přihlásilo již na 40 starostů.

Takhle starosta Ratměřic Viktor Liška (s vlajkou)oslavoval s obyvateli obce zisk titulu Vesnice roku 2010. Teď dává dohromady tým starostů pro fotbalové mistrovství Evropy. | foto:  Radek Cihla, MAFRA

Mistrovství se uskuteční se v polovině května v Polsku a na Ukrajině, tedy 14 dní před evropským fotbalovým šampionátem.

"Zúčastnil jsem se studijní cesty po Evropě a jednou jsem se bavil se starostou ze Saska, který řekl, že se už jedno mistrovství konalo v roce 2008. Němci tehdy vyhráli. Ptal se, proč nemají Češi tým. Tak jsem rozhodil sítě," řekl Liška.

Přihlásilo se mu více než 40 starostů, zastoupeny jsou všechny kraje, nejpočetněji Středočeský a Zlínský kraj. "Překvapil mě zájem starostů. Jsou nadšení, že prý konečně něco pozitivního," uvedl Liška, který hraje třetí třídu.

Za dva týdny budou mít soustředění v Ústí v okrese Přerov, kde budou vybírat šestnáctku nejlepších. "Přes zimu jsem trénoval, abych se do týmu dostal. Trénovat ale musím tak jako tak. Je mi čtyřicet jako většině, " poznamenal Liška.

Starosta Viktor Liška je zatím pomyslným kapitánem, protože je iniciátorem akce, ale navrhl, aby hráče vybral starosta Jiřetína pod Jedlovou na Děčínsku Josef Zoser. "Byl senátorem a hrál třetí ligu, je to autorita. A máme tu i starostu Jana Jílka z jihočeského Jankova, který je aktivní ligový rozhodčí, to je další autorita," doplnil Liška.

Zahrajeme si, popovídáme

"Když jsem se to dočetl v nějakém zpravodaji, okamžitě jsem se přihlásil. Je to výborné. Samozřejmě, že když mě do týmu nevyberou, tak mě to bude mrzet. Je to ale perfektní i proto, že se vůbec setkáme, popovídáme si a navážeme kontakty," reagoval starosta Mirošovic Tomáš Zvěřina, který hraje fotbal odmalička a nyní v Mirošovicích třetí třídu.

Na jakých hřištích budou v květnu hrát, ještě nevědí. Mistrovství pořádá asociace polských a ukrajinských měst - Katovice v Polsku a Kyjev na Ukrajině. Je přihlášeno 11 mužstev, od Němců, přes Italy, Maďary, Chorvaty až po Litevce či zástupce Ázerbájdžánu.

"My jsme chtěli hrát polskou skupinu, abychom to neměli na dojezd tak daleko. Nebudeme ale kopat na těch samých stadionech, jako bude šampionát. Tradice je takhle postavená, minule starostové hráli v Rakousku, kde bylo Euro," vysvětlil Liška.

Pro tým také shání peníze a sponzory. Účastnický poplatek je 100 eur na den a jednoho hráče. Je 16 hráčů a čtyři členové realizačního týmu. Potřebují tedy asi 300 tisíc korun. Oslovili sdružení místních samospráv, které je zastřeší, přislíbilo i 50 tisíc korun. Přispět slíbilo i hnutí Starostové a nezávislí. "A co je hodně cenné, tak nějaké peníze i vybavení jako oblečení, reprezentační dresy, míče, nám poskytne fotbalová asociace," dodal Liška.

"Chtěl bych zavést tradici, abychom se scházeli častěji při fotbale. Už teď nás starostové pozvali na místní turnaje. Uvidím, jak euforie vyprchá, ale mohli bychom si zahrát Češi proti Moravanům," doufá Liška.
Nejčtenější

Nizozemská média odhalila identitu útočníků z Prahy, je mezi nimi policista

Útočníci, kteří na zahrádce restaurace v Praze 1 zbili číšníka do bezvědomí.

Nizozemská média zveřejnila identitu mužů, kteří o víkendu v centru Prahy brutálně napadli číšníka. Muži měli...

Policisté na letišti zadrželi cizince, podezírají je z napadení číšníka

Policisté zadrželi skupinu cizinců, podezřelých z napadení číšníka. (23. dubna...

Policisté na pražském letišti Václava Havla zadrželi skupinu sedmi cizinců, kteří jsou podezřelí z toho, že v sobotu...VIDEO: Číšník káral cizince kvůli vlastnímu alkoholu, zbili ho do bezvědomí

Útočníci, kteří na zahrádce restaurace v Praze 1 zbili číšníka do bezvědomí.

Na operačním sále s vážně poraněnou hlavou skončil číšník, kterého v Praze 1 napadla sedmičlenná skupina cizinců....

Cizinci zadržení za napadení číšníka v Praze mají nizozemské pasy

Útočníci, kteří na zahrádce restaurace v Praze 1 zbili číšníka do bezvědomí.

Cizinci, které policie zadržela na letišti jako podezřelé z napadení číšníka v centru Prahy, pocházejí podle policie z...

U Slaného je silně cítit česnek. Někdo ho vyhodil tuny na pole

U Slaného někdo vyhodil na pole tuny česneku.

U města Slaný na Kladensku někdo vyhodil tuny česneku na pole. Policie neví, odkud se vzal, bude to proto zjišťovat.

Další z rubriky

VIDEO: Dělník nepřežil pád do sila s cementem, tělo vynesli hasiči

V betonárce v Kněževsi zemřel dělník, spadl do sila s cementem

V betonárce v Kněževsi v Praze-západ spadl ve středu dělník do sila s cementem. Nehodu nepřežil. Záchranka do nemocnice...

Proti bourání Libeňského mostu se protestuje i bojuje humorem

Jedna z koláží, kde je výrazné obočí Petra Dolínka graficky překresleno na...

Pražští radní v úterý schválili návrh náměstka primátorky Petra Dolínka, který počítá s demolicí Libeňského mostu a...

O vazbě pro Nizozemce viněné z napadení číšníka soud rozhodne ve čtvrtek

Útočníci, kteří na zahrádce restaurace v Praze 1 zbili číšníka do bezvědomí.

Státní zastupitelství dnes podalo návrhy na potrestání tří Nizozemců obviněných z výtržnictví po napadení číšníka v...

Křehký koláč s ovocem
Křehký koláč s ovocem

Lahůdka, která vás zasytí a dodá energii.

Najdete na iDNES.cz