Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Palác Colloredo-Mansfeld zve na novou trasu, nabízí i světový unikát

  9:12aktualizováno  9:12
Nikdy na ni nesáhly ruce restaurátorů a právě to z ní činí objekt nebývalého zájmu a obdivu. Řeč je o jedinečné dochované fresce v paláci Colloredo-Mansfeld u Karlova mostu v Praze. Zcela původní světový unikát si nyní může prohlédnout i veřejnost.

Interiér paláce Collorado-Mansfeld u Křižovnického náměstí zdobí jedinečná stropní freska. Nikdy na ni nesáhly ruce restaurátora. | foto:  Michal Šula, MAFRA

Nestává se často, aby odborníci plesali nad tím, že nějaká památka zůstala téměř tři staletí bez povšimnutí restaurátorů. V paláci Colloredo-Mansfeld u pražského Křižovnického náměstí to tak je.

Fotogalerie

Jenom díky tomu se ve šlechtickém sídle, přesněji řečeno v jeho tanečním sále, dochoval světový unikát. Stropní barokní freska z roku 1737 znázorňující shromáždění olympských bohů od dvou umělců jménem Pietr Scotti a Giovanni Battista Zeist.

"Freska je naprosto ojedinělá tím, že je zaprvé kvalitně provedená a zadruhé že nikdy nebyla nijak čištěná, přemalovaná a opravovaná. Vlastně zůstala v tom stavu, v jakém ji barokní umělci vytvořili," vysvětlují architekt Stanislav Běhal a restaurátor Tomáš Berger.

Právě oni jsou spoluautory prohlídkové trasy, kterou ve čtvrtek odpoledne otevřel současný správce budovy Galerie hlavního města Prahy.

To v Evropě neuvidíte. Poslední doteky starých mistrů

Na fresce se dochovaly techniky a malířské postupy, o nichž se ve střední Evropě jen píše. "Když malbu dokončili a ona jim zaschla, tak pomocí suché křídy provedli ještě drobné dodělávky, šrafury, jakési dokončení malby. Tento poslední dotek se samozřejmě při jakékoliv předělávce či přemalování ztratí," popisuje Běhal, podle nějž je tato technika už velmi vzácná.

Prohlídková trasa

Návštěvníci se během prohlídky seznámí se stavební a kulturní historií paláce. Budou se procházet sály v reprezentativních prostorách šlechtického sídla včetně téměř neznámého barokního tanečního sálu s freskami. Otevřeno je od 10:00 do 18:00, vstupné činí maximálně 60 korun.

Že se freska v tomto stavu tak unikátně dochovala, za to vděčíme vlastně pouze souhře náhod. Palác, který stojí na dohled od Karlova mostu, přímo na Královské cestě, totiž poměrně často měnil majitele. Původní dům nechal v první polovině 18. století přestavět Pavel Jindřich kníže z Mansfeldu-Fondi.

Definitivní novorokokovou tvář jeho interiérům vtiskla v 60. letech 19. století rodina Auerspergů, která kolem roku 1900 z velké části budovy vytvořila luxusní činžovní dům.

Reprezentativní taneční sál s dotčenou malbou však zůstával stranou zájmu nezměněn. "Freska poměrně nijak netrpěla, v sále není moc přímého světla. Nebylo potřeba na ni sáhnout, a pak budova nikdy nebyla úplně sídelním palácem šlechtického rodu, který ho vlastnil," tvrdí Běhal.

Po druhé světové válce byl dům uzavřený a připadl československé Akademii věd, která si z něj vytvořila archiv. Ve zmíněném sále byly regály s knihami a nikdo i nadále neměl zájem něco restaurovat či rekonstruovat.

A právě na to nyní galerie láká návštěvníky. Prohlídková trasa je provede po šesti stech metrech čtverečních reprezentačního patra zvaného piano nobile, kde je možno zhlédnout zdobné interiéry ve stavu, jak byly opuštěny posledními šlechtickými majiteli v polovině dvacátého století, a na které potom dlouhých sedmdesát let působil čas.

"Z nezrestaurovaných prostor však přímo dýchá zašlá sláva minulosti a komnaty slibují netradiční zážitek prohlídky paláce, jenž ve svých zdech uchovává mnoho vzpomínek na honosné maškarní bály i napjatá jednání čelních aristokratů země," láká návštěvníky ředitelka galerie Magdalena Juříková.

Prostor pro umělce, klidná kavárna pro všechny

Komu "pouhá" prohlídka paláce nestačí, může ve čtvrtém patře zhlédnout aktuální tvorbu Jiřího Davida. Zaujmou třeba jeho "betonové obrazy", což jsou v podstatě malířská plátna z betonu a jiných materiálů. A samozřejmě se připravuje i další program.

Navíc chce správce na palácovém nádvoří v druhé půlce prázdnin otevřít kavárnu. Přípravy už finišují.

"Je to zastrčené, klidné místo. Mohli by se zde scházet umělci či studenti. Tedy rozhodně by tu neměla stát káva desítky korun jako kdekoliv jinde na Královské cestě. Samozřejmě bude přístupná i veřejnosti," dodává Běhal.

Autor:


Nejčtenější

Dynamo - Slavia 2:0, Liga mistrů je pryč, hosty čeká pohár číslo dvě

Arťom Besedin z Dynama Kyjev překonává slávistického brankáře Ondřeje Koláře v...

Fotbalisté Slavie se do Ligy mistrů neprobojují. V kvalifikaci končí na prvním soupeři, v odvetě 3. předkola na...

Do průvodu Prague Pride se zapojily tisíce lidí. Zábava pokračuje na Letné

Průvod Prague Pride (11. srpna 2018).

Duhovým průvodem v sobotu vyvrcholil festival leseb, gayů, bisexuálů a transsexuálů (LGBT) Prague Pride. Účastníci se...Tvrdík spílá UEFA: Surkis by měl odstoupit, sudí zápasy hrubě ovlivnili

Jaroslav Tvrdík na tiskové konferenci fotbalové Slavie k příchodu nových hráčů

Šéf slávistických fotbalistů Jaroslav Tvrdík těžce nesl vyřazení v 3. předkole Ligy mistrů na hřišti Dynama Kyjev...

Už vím, proč Dynamo nedostává góly, řekl Trpišovský. Víc hodnotit nechtěl

Slávista Stanislav Tecl se snaží uniknout obránci Tamási Kádárovi z Dynama...

Polský asistent rozhodčího Golis nejprve pečlivě zohlednil ofsajdové postavení slávisty Deliho, kvůli kterému neuznal...

V kraji už se žádného majetku nedotknu, uvedl manžel hejtmanky Jermanové

Středočeská hejtmanka Jaroslava Pokorná Jermanová se svým manželem Jakubem na...

Manžel středočeské hejtmanky Jaroslavy Pokorné Jermanové v pondělí veřejně slíbil, že se už nedotkne žádného majetku...

Další z rubriky

Muž podezřelý z vraždy ženy u Prahy se před policisty zastřelil

Policie u Kamenice vypátrala muže podezřelého z postřelení ženy. Před policisty...

V okolí Kamenice na Praze-východ policisté vypátrali muže podezřelého z postřelení ženy, která na následky zranění...

Ať jezdí metro B do Horních Počernic, přeje si starostka městské části

Metro (ilustrační foto)

Prodloužení trasy B se dvěma zastávkami v Horních Počernicích prosazuje starostka Hana Moravcová. Podle ní by se tím...

Skořápky jsou zpátky ve hře, podvodníci v Praze oživují staré praktiky

Hráči skořápek se vrátili do Prahy

Jako záblesk historie se v Praze objevují některé praktiky podsvětí 90. let minulého století. Skořápky náleží k...

HUBNUTÍ: Dvojnásobná maminka zhubla 20 kilogramů
HUBNUTÍ: Dvojnásobná maminka zhubla 20 kilogramů

Maminka pod přezdívkou Adenka84 dokazuje, že opravdu lze omládnout! Během pár měsíců zhubla dvacet kilogramů – se dvěma dětmi, při návratu do práce a potížích se štítnou žlázou.

Najdete na iDNES.cz