Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Kvůli vydání Opencard stojí lidé v Praze opět v dlouhých frontách

  16:32aktualizováno  16:32
Na pražskou Opencard se u okénka ve Škodově paláci nebo v paláci Adria znovu čeká ve frontách. Důvodem je zpoplatnění vydání karty a větší zájem studentů, kterým začal školní rok.

Na kartu OpenCard se stojí dlouhé fronty | foto: Lucie LechnerováiDNES.cz

Jen v září si o novou Opencard požádalo zhruba devatenáct tisíc lidí. Někteří se ale frontám mohou vyhnout. Končí totiž čtvrtletí a lidé si kupují tříměsíční kupony.

"Fronty v Adrii a Škodově paláci jsou způsobené začátkem školního roku na všech typech škol, zpoplatněním výdeje Opencard a nakonec, byť minimálně, prodlužováním platnosti karet," říká mluvčí magistrátu Tereza Králová.

Zpoplatnění Opencard o něco prodloužilo čas, který lidé musí strávit u přepážky. Město už podle Králové posílilo provoz na dvojnásobek, přesto to nestačí.

Jak si ulehčit pořízení karty

Kde lze vyzvednout kartu:
Podáte-li si žádost o Opencard přes internet a zvolíte způsob platby platebním příkazem, můžete si kartu vyzvednout v Ústřední knihovně či v knihovnách na Novodvorské, na Smíchově, v Břevnově, Bohnicích, Holešovicích, Ďáblicích, Korunní, na Opatově, Proseku a v Dejvicích.

Kde bývají volnější okénka v metru:
Jdete-li si koupit kupon na MHD, volnější okénka v metru bývají spíše v okrajových částech Prahy. Jde třeba o Depo Hostivař, Želivského či Háje.

"Jsou tam stovky lidí, posedávají i na chodnících, je tam mnoho studentů a vládne tam zmatek. V Adrii dokonce nedávno byl muž, který sbíral telefonní čísla čekajících a zapisoval si jejich čísla do pořadníku. Pak jim zavolal, když měli přijít na řadu," popsala situaci Magdalena Vávrová z Prahy, která si chtěla zablokovat svou Opencard, kterou ztratila.

Město: Pro kartu dopoledne

Jak se vyhnout nekonečnému čekání? "Doporučujeme, pokud to je možné, přicházet v dopoledních hodinách, kdy jsou kratší čekací doby," řekla Králová.

Potíže magistrát očekává do poloviny října. Jen za září totiž eviduje zhruba devatenáct tisíc žádostí o novou kartu.

Mezi čekajícími v magistrátních centrech je také mnoho studentů. Jenže ti od devatenácti let Opencard k jízdě pražskou MHD nepotřebují. Mohou jezdit na klasické legitimace a papírové kupony, které jim vydají u okének v metru. Také u nich jsou však nyní fronty, protože si lidé pořizují čtvrtletní kupony. Lepší situace je u okének v okrajových částech Prahy.

Frontě se také vyhnete, pokud si Opencard zařídíte přes internet. Je ale potřeba důkladně prostudovat elektronický formulář. Je tam totiž kolonka, kde volíte, jakým způsobem zaplatíte stokorunový poplatek za vydání nové karty.

Jakmile zvolíte možnost platby v hotovosti, budete si muset kartu opět vyzvednout ve Škodově paláci či v Adrii. Pokud poplatek uhradíte platebním příkazem, budete si Opencard moci vyzvednout kromě těchto dvou míst i v některých pobočkách Městské knihovny.

Je ovšem potřeba počítat s tím, že vydání karty několik dní trvá. Potřebujete-li kartu hned, expresní výdej není možné zajistit přes internet.
Nejčtenější

Policisté na letišti zadrželi cizince, podezírají je z napadení číšníka

Policisté zadrželi skupinu cizinců, podezřelých z napadení číšníka. (23. dubna...

Policisté na pražském letišti Václava Havla zadrželi skupinu sedmi cizinců, kteří jsou podezřelí z toho, že v sobotu...

VIDEO: Číšník káral cizince kvůli vlastnímu alkoholu, zbili ho do bezvědomí

Útočníci, kteří na zahrádce restaurace v Praze 1 zbili číšníka do bezvědomí.

Na operačním sále s vážně poraněnou hlavou skončil číšník, kterého v Praze 1 napadla sedmičlenná skupina cizinců....Cizinci zadržení za napadení číšníka v Praze mají nizozemské pasy

Útočníci, kteří na zahrádce restaurace v Praze 1 zbili číšníka do bezvědomí.

Cizinci, které policie zadržela na letišti jako podezřelé z napadení číšníka v centru Prahy, pocházejí podle policie z...

U Slaného je silně cítit česnek. Někdo ho vyhodil tuny na pole

U Slaného někdo vyhodil na pole tuny česneku.

U města Slaný na Kladensku někdo vyhodil tuny česneku na pole. Policie neví, odkud se vzal, bude to proto zjišťovat.

Agresivní cizinci před napadením číšníka zbili v Praze i jiného muže

Útočníci, kteří na zahrádce restaurace v Praze 1 zbili číšníka do bezvědomí.

Cizinci, kteří o víkendu v pražské Vladislavově ulici napadli číšníka, zřejmě „nejdou pro ránu daleko“. Před incidentem...

Další z rubriky

VIDEO: „Režnou“ vilu na Petřinách už demolují těžké stroje

Funkcionalistická vila na Petřinách, kterou má nahradit nová stavba se třinácti...

Vleklý spor mezi majitelem vily Na Petřinách a sousedy z přilehlého okolí domu uzavírá demolice této stavby. Magistrát...

Šéf odboru dopravy přihlašoval kradená luxusní auta, tvrdí obžaloba

(ilustrační snímek)

Okresní soud v Mladé Boleslavi začal projednávat případ legalizace kradených aut, v němž je obžalován vedoucí odboru...

Na jihu Prahy nevyjely některé autobusy, Arriva nemá dost řidičů

(Ilustrační snímek)

Dnes odpoledne nevyjela nebo nevyjede zhruba dvacítka autobusových spojů v Praze, které zajišťuje firma Arriva City. U...

Najdete na iDNES.cz