Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Historička z Kladna putovala do sibiřského gulagu za hrobem generála

  19:30aktualizováno  19:30
Historička z Kladna se v minulém měsíci vypravila do sibiřského gulagu, aby tam položila pamětní desku na hrob generála československé armády Sergeje Vojcechovského. Gabriela Havlůjová úkol splnila, deska ale na hřbitov bude umístěna, až pomine sibiřská zima. O cestě vznikl i dokument.

Gabriela Havlůjová (uprostřed) s Radimem Chrástem (vpravo) a ruským historikem Selezněvem v lesním hřbitově Ozerlagu na Sibiři. | foto: Gabriela Havlůjová

Stovky kilometrů drsnou, ale krásnou krajinu východní a jižní Sibiře má za sebou kladenská historička Gabriela Havlůjová. V této části Ruska v dubnu pátrala po stopách českých legionářů, ale především hledala hrob generála Sergeje Vojcechovského.

„Loni jsem oslavila 30. narozeniny a řekla jsem si, že je čas něco udělat pro vlast. A napadlo mě, že by se měl připomenout Sergej Vojcechovský, který byl generálem československé armády a působil ve vrchních pozicích za první republiky v Československu. 12. května 1945 jej sovětské orgány NKVD odvlekly do Ruska, kde po šesti letech zemřel v gulagu. V dubnu tomu bylo 65 let,“ vysvětluje motivy cesty historička.

Sergej N. Vojcechovský

Narodil se roku 1883 v Bělorusku. Za 1. světové války jako carský důstojník získal mnohá vyznamenání, posléze v Rusku bojoval v legiích proti bolševické Rudé armádě. V roce 1921 odešel do Československa, kde získal pozici armádního generála. V době mnichovské krize zastával názor, že armáda by se měla postavit proti kapitulaci, a byl pensionován. Působil v odbojové organizaci Obrana národa. Už 12. května 1945 byl z Čech odvlečen komandem NKVD. Zemřel 7. dubna 1951 v sibiřském gulagu Ozerlag.

O generálu Vojcechovském se říká, že byl emotivní vůdce a že jej za to někteří...

O generálu Vojcechovském se říká, že byl emotivní vůdce a že jej za to někteří kritizovali. Odvahu a čest mu však nikdo neupíral.

Na Sibiř k neoznačenému hrobu v tajšecké oblasti u bývalého tábora Ozerlag neboli Jezerního tábora se vydala se svým kolegou Radimem Chrástem. O cestě vznikl i dokument, který televize odvysílá v nejbližších týdnech.

Havlůjová prostřednictvím legionářské obce oslovila ministerstvo obrany, jestli by nepodpořilo záměr vyrobit pamětní desku a odvézt ji na Sibiř. Neúspěšně. Nakonec výrobu desky financovali kladenští bojovníci za svobodu.

V nejbližším městě od Ozerlagu, Tajšetu, se historičky ujal místní profesor Selezněv, který se především v 90. letech věnoval rozkrývání historie gulagů v okolí Tajšetu, a dovedl Gabrielu a Radima až na lesní hřbitov u zmíněného gulagu.

„Tam jsem poznala, že není možné zjistit, kde hrob generála Vojcechovského přesně leží. Po symbolickém pietním aktu na hřbitově jsme pamětní desku nechali panu profesorovi, který ji na hřbitově umístí, až pomine sibiřská zima, někdy v červenci,“ vypráví Havlůjová.

Historička z místních dokumentů vyčetla okolnosti generálovy smrti, o kterém se například také tradovalo, že ho dva roky po odvlečení oběsili.

„Až na místě jsme se dozvěděli, že generál Vojcechovský proto, že mu v době zavlečení do gulagu bylo 65 let, už nepracoval na stavbě železnice, ale působil jako sanitář v místní nemocnici. Ve zprávě o úmrtí se píše, že zemřel na celkové selhání organismu, byla to tedy zřejmě kombinace vysokého věku, podmínek v táboře a podnebí než udření z těžké práce, jak jsem se původně domnívala,“ prozradila Gabriela Havlůjová.

Dalším poznatkem bylo, že je generál Vojcechovský v Rusku známý tím, že velmi dbal na vojenskou čest. Jsou doložené jeho rozkazy, ve kterých zakazuje vojákům rabování ve vesnicích.

V Tajšetu Češi besedovali se zdejšími středoškolskými studenty. „Tam jsme zjistili, že v současném Rusku se potlačuje učivo o dění v gulazích, kterému přála 90. léta. V posledních letech v učebnicích píšících o době stalinismu není nic o politických vězních a táborech smrti. Stalin je připomínám jen jako vůdce za 2. světové války. Učebnice, které psaly o stalinských zločinech, jsou dnes zakázané,“ odhaluje kladenská historička.

Až k nejhlubšímu jezeru

Z Tajšetu pokračovala Havlůjová stovky kilometrů vlakem a starým autem ruskou tajgou až k jezeru Bajkal. Cestou mapovali legionářské hroby a pomníky.

„Rusko mě překvapilo. Ve vlaku i ve vsích a městech byli lidé vstřícní, milí, velmi pohostinní, nezkažení současným materialismem, měli zájem debatovat. Žádný pocit nebezpečí jsem necítila, naopak,“ říká historička.

V obci Babuškin u Bajkalu opět narazila na stopu generála Vojcechovského. Zdejší muzejnice jí připomněla, že za občanské války tu právě on vedl čtyřicetitisícovou armádu bělogvardějců, která bojovala proti nastupujícím bolševikům, během tzv. ledového pochodu přes Bajkal.

„V těch místech pochod končil a v muzeu měli i dokumenty o generálovi, bylo to hezké zakončení cesty. Přislíbili jsme jim, že se v únoru 2020 zúčastníme rekonstrukčního ledového pochodu a půjdeme těch 55 kilometrů přes zamrzlé jezero. Nebyla to tedy má poslední cesta na Sibiř,“ slibuje Gabriela Havlůjová.
Nejčtenější

Při požáru hotelu v centru Prahy zemřeli dva lidé, další jsou v nemocnicích

V Náplavní ulici v Praze hořel hotel.

V hotelu v pražské Náplavní ulici vypukl v sobotu po 18. hodině požár. Dva lidé zemřeli, několik dalších je zraněno....

Praha zavřela do odvolání Libeňský most, je v havarijním stavu

Libeňský most v Praze (18.1.2018)

Pražský Libeňský most, který je dlouhodobě v havarijním stavu, se v noci uzavřel pro dopravu tramvajovou a...Rozhodčího na atletických závodech v hale zasáhla koule, na místě zemřel

Rumunský koulař Andrei Gag připravuje svou ruku na kvalifikaci mistrovství...

V nafukovací hale na pražském Strahově zemřel v sobotu při závodu koulařů zkušený rozhodčí. Zasáhla jej do hrudníku...

Malý byt 1+1 za čtyři týdny pořádně prokoukl. Sluníčkově žlutá je pryč

Projekt studio připravovalo tři týdny. Samotná proměna trvala další čtyři týdny.

Byt v přízemí činžovního domu na Starém Městě volal již dlouho po modernizaci. V roce 2002 byl těžce zasažen povodní....

VIDEO: U Horoměřic řidiči rádi jezdí s nohou na plynu, ukázal radar

Na silnici vedoucí k Horoměřicemům je povoleno jet maximálně 90 km/h. Spousta...

Místní obyvatelé tvrdí, že na silnici u Horoměřic, kde minulý týden při havárii autobusu zemřeli tři lidé a desítky...

Další z rubriky

O brdský hrad Valdek má zájem nedaleká obec, chce ho zpřístupnit lidem

Vojenský újezd Brdy - hrad Valdek

O brdský hrad má zájem blízká obec Chaloupky. Namísto dosavadního zákazu vstupu by mohla být informační tabule s textem...

Hlavní město láká cizince, nárůst je znát už i ve školkách

List New York Times Vltavu zařadil Vltavu na seznam nejhezčích evropských...

V metropoli se usazuje čím dál více cizinců. Už to však nejsou ti, kteří žijí sami a vydělané peníze posílají domů, ale...

Čtyři mrtví po požáru hotelu. Dvě ženy podlehly zraněním v nemocnici

Požár hotelu v Náplavní ulici

Požár pražského hotelu v Náplavní ulici má už čtyři oběti. Těžce zraněná žena, kterou záchranáři převezli do Všeobecné...

Lednová očista
Lednová očista

5 zdravých receptů, na kterých si opravdu pochutnáte

Najdete na iDNES.cz