Rudá voda ve Vltavě (14.8.2017)

Rudá voda ve Vltavě (14.8.2017) | foto: Václav Nývlt, Technet.cz

Komercí splácíme dluh, reaguje na rudou Vltavu Mánes. Budovou ručí bance

  • 23
„Mánes krvácí, začíná smrdět.“ Heslo, které v pondělí večer doprovázelo vylití rudé barvy skupinou aktivistů do Vltavy, mělo poukázat na to, že funkcionalistická budova už neslouží umělcům tak jako v době svého vzniku, ale pouze komerčním akcím.

„V prostorách výstavní síně se střídají komerční akce typu výstavy PlayStation, Ferrari nebo momentálně prodejna Reebok s tělocvičnou,“ napsala na Facebook skupina Bolt958, která se ke zbarvení Vltavy do ruda přihlásila. Podrobněji se o tom s iDNES.cz odmítla bavit. „Od mluvení jsou tady jiní, nezlobte se,“ vzkázala.

Zda je komerční program vhodný pro místo, kde se původně setkával Spolek výtvarných umělců Mánes, řeší umělci už delší dobu. Minimálně od dokončení nákladné rekonstrukce budovy. Poté ji kromě pár uměleckých výstav obsadily zmiňované komerční projekty.

„Činnost v interiérech budovy je problematická, ale je zbytečné o ní diskutovat. Stala se totiž velká křivda a skutečný spolek Mánes nemá dodnes do budovy přístup,“ okomentoval událost Ivan Exner, předseda Spolku výtvarných umělců Mánes.

Spolek budovu v roce 1928 nechal postavit, v 50. letech ho však komunisté zakázali a veškerý jeho majetek převzal Svaz československých výtvarných umělců. Po revoluci se spolek o vrácení budovy dlouho neúspěšně soudil.

Na vině je drahá oprava

To, že se v Mánesu koná více komerčních akcí než uměleckých, potvrzuje i sama Nadace českého výtvarného umění, která galerii provozuje a po revoluci se stala nástupnickou organizací svazu umělců. Podle předsedy správní rady Petra Kuthana však na takových akcích v podstatě závisí existence galerie.

„Nadace je příšerně zadlužená, protože minulé správní rady připustily finančně nerealistickou revitalizaci celé budovy,“ vysvětluje Kuthan. Organizace proto nyní tím, že mezi umělecké výstavy vkládá akce typu tělocvičny Reebok, získává peníze na splácení vysokého úvěru.

„Přešli jsme teď k jinému peněžnímu ústavu, kde jsou podmínky výhodnější, přesto je částka opravdu vysoká. Musíme splatit ještě 120 milionů,“ uvádí Kuthan s tím, že pokud by nadace závazky neplnila, propadla by budova bance.

Nadace před čtyřmi lety převedla budovu na společnost Apella fine arts, kterou sama založila v roce 2009. Firma totiž mohla na rozdíl od nadace ručit budovou bance, která na rekonstrukci půjčila peníze. Společnost následně po změně zákona převedla budovu zpátky do rukou nadace.

Přebarvený metronom

Podle Kuthana není nadace jinak výdělečně činná, proto má problém úvěr splácet. „Celý ten protest byl k budově jako takové ve skutečnosti kontraproduktivní,“ dodává.

Způsob vyjádření protestu se nesetkal s pochopením ani u veřejnosti. „Vltava jako symbol města by neměla být využita takovým způsobem. Pro turisty to byla možná podívaná, ale nevím jestli v dobrém smyslu slova,“ komentoval akci tamní občan Jiří Borovička.

Nadace po aktivistech žádnou náhradu škody žádat nehodlá, žádný postih jim nehrozí ani podle policie (podrobněji jsme o tom psali zde).

Skupina Bolt958 už na sebe podobně upozornila před rokem, kdy přetřela tehdy zelený metronom na Letné červenou barvou, kterou měla socha Vratislava Nováka původně.

14. srpna 2017