Návštěvníci v kutnorské galerii Gask si prohlížejí vzácnou iluminaci z 15. století. (16.1. 2011)

Návštěvníci v kutnorské galerii Gask si prohlížejí vzácnou iluminaci z 15. století. (16.1. 2011) | foto: Michal Sváček, MAFRA

Galerie vystavila vzácnou iluminaci, na návštěvníky čekala v temném zákoutí

  • 4
Galerie Středočeského kraje v Kutné Hoře vystavila o víkendu unikátní středověkou iluminaci. Prohlédnout si ji přišlo 1 400 zájemců. Jednou z podmínek při vystavování je, aby na ni nešlo příliš světla, návštěvníci ji tak našli v temném zákoutí galerie. Středočeský kraj ji získal před rokem v dražbě za 17 milionů.

Na některé památky se můžete zajet podívat kdykoliv, jiné jsou natolik vzácné, že si na ně musíte vždy počkat několik měsíců. Jednou z nich je také iluminace o těžbě stříbra, klenot Středočeského kraje. Většinu času je vzácná knižní miniatura s motivem těžby a zpracování stříbra v Kutné Hoře uložena v depozitáři.

Je natolik vzácná, že ani její vystavovatel, Galerie středočeského kraje (GASK), ji neukazuje příliš často. Je takovým korunovačním klenotem středních Čech. Možnost objevit kouzlo, které skrývá, měli návštěvníci GASK tento víkend, a co víc, zcela zdarma.

Iveta a Petr Lakotovi se přijeli na iluminaci podívat z Prahy. "Udělali jsme si výlet za iluminací. Ještě jsme ji neviděli, a tak jsme si říkali, že se na ní zajedeme podívat a moc se nám líbí," řekli.

Návštěvníci v kutnorské galerii Gask si prohlížejí vzácnou iluminaci z 15. století. (16.1. 2011)

První výstavní den, v sobotu, se na iluminaci přišlo podívat přibližně sedm set lidí. V neděli byl zájem přibližně stejně veliký.

Punc jedinečnosti

Nenápadná iluminace, jejíž hodnotu si člověk na první pohled ani nepředstaví, šíří auru něčeho posvátného. "Chceme zachovat punc jedinečnosti, a proto ji nemáme vystavenou neustále. Navíc je zpracovaná na papírovém pergamenu, takže by to ani nebylo možné," popsal ředitel GASK Jan Třeštík.

Dílo proto potřebuje delikátní zacházení. Box, ve kterém je umístěna, má stálou teplotu, ještě důležitější je však vlhkost vzduchu. "Ta se musí pohybovat mezi padesáti až pětapadesáti procenty," upřesnil Třeštík.

Další nezbytnou podmínkou jejího uchování je zamezení přístupu světla. "Trošku nás překvapilo, jak je ta iluminace malá a taky docela tmavá a nevýrazná," svěřily se se svými pocity Tereza a Markéta Kanyzovi, které se přijely na Iluminaci podívat se svými rodiči.

"Naše iluminace je jednou ze dvou podobných iluminací na světě, která znázorňuje těžbu stříbra. Musel ji zpracovávat opravdový mistr, je velice detailní. Je třeba na ní dávat pozor, i proto ji vystavujeme v zákoutí," zdůrazňuje Třeštík.

Návštěvníci v kutnorské galerii Gask si prohlížejí vzácnou iluminaci z 15. století. (16.1. 2011)

Další příležitost pokochat se středověkou těžbou stříbra na pergamenu budou mít zájemci až v roce 2012. "Vystavíme ji v rámci mezinárodního Jagellonské výstavy," předeslal Třeštík.

Namaluj si vlastní iluminaci

Vlastní variaci na iluminaci si mohli husím brkem a tuší vytvořit nejmenší návštěvníci.

"Buď si děti podle předlohy kreslí svoji iluminaci, nebo dostanou knížku s omalovánkami iluminace, kterou mohou vybarvit a dokreslit," přiblížil Michal Smrkovský, vedoucí dětského koutku, kam se přišlo podívat téměř padesát dětí.