Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Graffiti na Nuseláku se odkládá, protestuje proti němu i autor mostu

  13:59aktualizováno  16:22
Malování po pražském Nuselském mostu se nejméně o měsíc odkládá. Přitom už tento pátek měli čeští i zahraniční streetartoví umělci začít pilíře mostu pomalovávat. Proti se ale postavilo množství kritiků. Mezi nimi i poslední žijící autor návrhu mostu Stanislav Hubička.

Takto vypadaly vybrané návrhy pro pilíře Nuselského mostu. | foto: Taktum

Hubička poslal organizátorům osobní dopis, ve kterém s plánovanou akcí nesouhlasí a považuje ji za nedůstojný zásah do svého autorského díla. Dále píše, že ve výtvarném zpracování mostu záměrně použil pohledové betony, které byly vytvořeny náročným způsobem realizace bednění.

"Má koncepce tedy vycházela z estetického brutalitního zpracování konstrukce, jejíž barevnost je záměrem ztvárnění mého díla," napsal Hubička v dopise, který má k dispozici ČTK. Akci navíc považuje za zásah do údolí centrální části města, které se nachází ve významné a pohledově silně exponované části Prahy.

"S ohledem na má osobnostní autorská práva nemohu s Vámi navrženým způsobem realizace umění na mém autorském díle souhlasit a žádám Vás o respektování mých výlučných práv," napsal dále v dopisu.

Omalovánky na mostě se nelíbí ani památkářům

Akci sponzorují firmy a městská část a je podporovaná pražskou radní Alexandrou Udženijou (ODS). Proč se radnice dopředu nespojila s autorem a nepožádala o souhlas, není jasné. Pouze odkázala na pořádající společnost s tím, že informace sice má, ale jen zprostředkované.

Proti záměru pomalovat Nuselský most protestují lidé i v petici. Podepsalo ji už přibližně pět set lidí.

Záměr se nelíbí ani památkářům. Podle nich se jedná o invazivní zásah do památkové zóny i samotné stavby. "Barva může penetrovat do povrchu betonu a její následné odstranění může být neproveditelné, nebo proveditelné pouze za cenu poškození povrchu pilířů, vysokých nákladů, případně zátěže životního prostředí," řekla ČTK mluvčí Národního památkového ústavu Zdeňka Kalová.

Organizátoři stále věří, že malování bude

"Organizátoři i autoři věří, že akce, v jejímž rámci vzniknou dočasné malby na pilířích mostu, který čeká přibližně do dvou let rekonstrukce, proběhne tak, jak byla plánována," uvedl za organizátory Pavel Vrba.

Na akci s názvem NUSELÁK aka GRAFFITI BRIDGE na začátku října naváže mezinárodní výstava graffiti a street artu Městem posedlí v Městské knihovně Galerie hlavního města Prahy.

"V souvislosti s připravovanou výstavou organizátory napadlo navázat na obdobné projekty pořádané ve světových metropolích typu Londýna a Paříže. Snahou nebylo proměnit významnou mostní stavbu v omalovánku, ale poskytnout prostor zajímavým autorům, kteří se budou muset autenticky a citlivě vypořádat se složitým prostorem mostního pilíře," doplnil Vrba.

Na mostní konstrukci se mělo vystřídat šest českých umělců a dva zahraniční - Holanďan pracující pod přezdívkou Zedz a Horfe z Francie. "Vybral jsem autory, kteří jsou zvyklí pracovat v komplikovaných podmínkách a nemají problém s velkými formáty," řekl autor koncepce Jan Kaláb.

Autor:Nejčtenější

Karlovy Vary slaví návrat do extraligy, Kladno ztratilo šanci na postup

Hráči Karlových Varů slaví návrat do extraligy.

Baráž o hokejovou extraligu se přiblížila svému rozuzlení předposledním 11. kolem. Vedoucí Karlovy Vary získaly...

Barážová hádanka, blíží se rozuzlení. Jágrovo Kladno cítí křivdu

Kladenští trenéři Pavel Patera (vlevo) a Miloslav Hořava přihlížejí společně s...

Do konce baráže o hokejovou extraligu zbývají už jen tři kola, ale situace je stále zamotaná. Jak tohle dopadne? Hodně...Karlovy Vary jsou blízko extralize. Litvínov ožil a drží druhé místo

Litvínovský Jakub Černý slaví gól se spoluhráčem Markem Baránkem

Hokejisté Karlových Varů jsou blízko návratu do extraligy. Západočeši se k postupu mezi elitu přiblížili dvě kola před...

V Praze proběhl Pochod dobré vůle, lidé uctili oběti holokaustu

V Praze probíhá Pochod dobré vůle

V centru Prahy probíhá 15. ročník akce Kulturou proti antisemitismu. Součástí je Pochod dobré vůle. Účastníci vyrazili...

Kladnu uteklo vedení v baráži o 16 vteřin, Jihlava přetlačila Litvínov

Momentka z utkání Jihlava - Litvínov.

V baráži o hokejovou extraligu už zbývají odehrát tři zápasy. Karlovy Vary si čtvrtým vítězstvím v řadě pojistily...

Další z rubriky

Na ranní kávu jezdí výtahem na společnou terasu na střeše činžáku

Při grilování se na terasu vejdou jen dvě rodiny, proto nadšenci počítají s...

Mladá rodina dokázala něco neuvěřitelného: vybudovat i pro ostatní v domě svépomocí terasu na střeše starého činžáku....

Chlapec nepřežil střet s autem v pražských Jinonicích

Chlapec nepřežil střet s autem v pražských Jinonicích

Asi třináctiletého chlapce srazilo auto v pražských Jinonicích, nehodu nepřežil. Okolnosti srážky řeší policie, která...

Učitel se vyhýbá trestu za prodej drog studentům. Utekl přes střechu školy

Noční zátah na bývalého zaměstnance střední školy odsouzeného za prodej drog

Mladoboleslavští policisté ve středu vyjeli v obci Skalsko pro muži, který je odsouzený za prodej drog studentům na...

Najdete na iDNES.cz