Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Praha nebude zavírat střední školy, u gymnázií hájí všeobecný rozhled

  19:30aktualizováno  19:30
Praha nechystá tažení proti gymnáziím na podporu odborných škol. Jak řekla pražská radní pro oblast školství Ludmila Štvánová, magistrát nechce zavírat žádné školy. Tímto postojem se hlavní město liší od zbytku republiky a zároveň se přibližuje trendům moderního evropského školství.
Na vysoké školy odchází okolo sedmdesáti procent českých maturantů. Ilustrační snímek

Na vysoké školy odchází okolo sedmdesáti procent českých maturantů. Ilustrační snímek | foto: Petr Lemberk, MAFRA

Uchráněna tak v Praze zůstanou i gymnázia, proti kterým vytáhli zastánci učilišť a odborných škol. Podle expertů je postoj pražského magistrátu správný.

"Představa, že by se měla rušit gymnázia a že bychom měli děti hnát na průmyslovky a odborné školy, je absurdní," vysvětluje Tomáš Feřtek ze společnosti EDUin, která se školstvím zabývá.

Zaprvé jsme podle něj země s jedním z nejnižších podílů středních škol s všeobecným vzděláním v Evropě. "A zadruhé, podíl nezaměstnaných absolventů odborných škol je řádově vyšší než absolventů gymnázií," dodává Feřtek.

V Praze je asi 28 procent dětí na víceletých gymnáziích a zhruba čtvrtina patnáctiletých na čtyřletých gymnáziích. To je vůbec nejvíce v Česku. Podle ministerstva školství by měl magistrát téměř každé třetí víceleté gymnázium zavřít. Stát totiž tvrdí, že na ně má chodit jen pět až deset procent dětí.

"V dohledné době se nechystáme zavřít ani jednu střední školu. Spíše je chceme podporovat a pomáhat jim, aby se zkvalitnilo vzdělání, jaké nabízejí, a absolventi byli co nejlepší," říká radní Štvánová. A ministerstvo nemůže magistrát přinutit, aby je zrušil.

Všeobecné vzdělání je dnes pro děti výhodou

Hlavní město se v počtu gymnázií přibližuje k evropským trendům. V okolních zemích totiž obvykle až polovina všech patnáctiletých studentů chodí na všeobecné střední školy a až v pozdějším věku se specializují na obor, který je zajímá. "Všeobecné vzdělání je výhodou pro nevyhraněné patnáctileté děti," říká Štvánová.

Samotná gymnázia jsou přesvědčena, že právě ona dávají dětem do budoucna nejvíce výhod. "Vždyť třeba rekvalifikacemi nejlépe procházejí lidé se všeobecným vzděláním," říká pražská předsedkyně Asociace ředitelů gymnázií Renata Schejbalová.

Schopnost rychlé rekvalifikace je podle ní nesmírně důležitá. Odborníci dodávají, že zaměstnání budou lidé měnit čím dál častěji, jelikož se svět vyvíjí doslova turbulentně. A děti na to musí být připravené.

Musí dobře ovládat matematiku, češtinu a cizí jazyk, což jsou předměty, ve kterých mívají nejlepší výsledky právě gymnazisté. "Důležité je, aby už od základní školy děti rozuměly technickým a přírodním vědám," doplňuje Feřtek.

Je to dobré pro firmy, ale ne pro děti

Děti chce postrčit na odborné školy především Svaz průmyslu a dopravy, před parlamentními volbami se k němu přidala také řada politiků. Ti říkají, že je to dobré pro trh práce, pro pokles nezaměstnanosti a také pro firmy.

Pro děti je však lepší jít na školu, která jim dá co nejširší vzdělání v nejrůznějších oblastech, aby bylo možné lehce změnit profesi, když jejich podnik zkrachuje.

To si do značné míry uvědomují i průmyslové školy. "Devadesát procent našich studentů jde na vysokou, proto jim poskytujeme mnohem širší všeobecné vzdělání, než tomu bylo v minulosti," říká ředitel Smíchovské střední průmyslové školy Radko Sáblík.

Celkově odchází na vysoké školy okolo sedmdesáti procent českých maturantů.
Nejčtenější

Osobní auto srazilo u obchodního centra v Praze čtyři lidi, dva zemřeli

Dopravní nehoda na Švehlově ulici u obchodního centra Hostivař. Auto zde...

U obchodního centra v pražské Hostivaři srazilo auto odpoledne čtyři chodce. Dva zemřeli, další dva jsou v péči lékařů....

Sparta - Slavia 3:3, hosté dohnali ztrátu tří gólů, velkou roli hrálo video

Slávisté se v derby nadechli k mohutnému obratu a vybojovali remízu 3:3.

V první půli dala tři góly Sparta, ve druhé totéž zopakovala Slavia. Divoké derby rozhodla v posledních vteřinách...Sražené chodce v Hostivaři oživoval dobrovolný hasič, přišel o vybavení

Dopravní nehoda na Švehlově ulici u obchodního centra Hostivař. Auto zde...

Při úterní dopravní nehodě v pražské Hostivaři, při níž zemřeli dva chodci, pomáhal mezi prvními dobrovolný hasič Karel...

Na Smíchově se střílelo v autobusu, policie má pachatele a shání svědky

Policie vyšetřuje střelbu u smíchovského nádraží (13.3.2018)

Na pražském Smíchově se střílelo v autobusu MHD. Policie podezřelého již zadržela. Incidentu podle prvotních informací...

Na muslimy budete potřebovat cepy a vidle, vyzýval muž. Policie ho obvinila

Martin Zapletal, bývalý vojenský policista a válečný veterán z Kosova a Kuvajtu

Policie obvinila válečného veterána z Kosova a Kuvajtu Martina Zapletala z podněcování k nenávisti. Na demonstraci na...

Další z rubriky

VIDEO: Bagry zbouraly půlku mostu u Brandýsa nad Labem, D10 už opět jezdí

Bourání mostu na dálnici D1 u obce Psáře (17. srpna 2013).

V noci na neděli museli řidiči objíždět část dálnice D10 u Brandýsa nad Labem, kde dělníci bourali polovinu mostu. Vše...

V Královské zahradě roste královská květina, Pražský hrad zve na Předjaří

Královská zahrada Pražského hradu nabízí na Předjaří 2018 i letos výlet do...

V Empírovém skleníku v Královské zahradě na Pražském hradě začala v pátek výstava jarních květin. Předjaří je věnováno...

Praha navezla na některá náměstí protiteroristické zábrany, kvůli trhům

Vedení hlavního města nechalo u ústí Pařížské ulice na Staroměstské náměstí z...

Pražský magistrát nechal kvůli velikonočním trhům na Václavské náměstí a na náměstí Republiky preventivně instalovat...

Najdete na iDNES.cz