Happening buskerů na Mariánském náměstí (7.10.2015).

Happening buskerů na Mariánském náměstí (7.10.2015). | foto: Mikuláš Myslbek

Nechceme další omezení, stěžují si pouliční umělci. A pořádají happening

  • 8
Pouliční umělci se ve středu odpoledne sešli na Mariánském náměstí v centru Prahy, kde protestují proti novele vyhlášky, kterou připravuje vedení města.

Magistrát v tuto chvíli připravuje novelu vyhlášky, která má omezit busking, tedy pouliční umění, v centru města.

Omezení by se tak podle návrhu nové vyhlášky, který má iDNES.cz k dispozici, nově vztahovala například na náměstí I. P. Pavlova, Tylovo náměstí, náměstí Republiky nebo Jindřišskou ulici.

Co dále změní novela vyhlášky

  • Nově budě zákaz platit v ulici Jugoslávská mezi křižovatkou s ulicí Legerova a křižovatkou s ulicí Bělehradská, na náměstí I. P. Pavlova, na Tylově náměstí, u škol mimo sobot, nedělí, státních svátků a školních prázdnin (dosud to bylo v době výuky).
  • Místa se zákazem pouliční umělecké veřejné produkce ve formě akustické produkce: nově přibyla Jindřišská ulicie, Jungmannovo náměstí, Mostecká ulice, náměstí Republiky, Národní třída, Vodičkova ulice, Na Perštýně
  • Provozovatel pouliční umělecké veřejné produkce nesmí při výkonu produkce zabírat plochu větší než 1,5 m2.
  • Pokud pouliční uměleckou veřejnou produkci provozuje současně více provozovatelů, nesmějí při výkonu produkce zabírat plochu větší než 6 m2.

„V praxi tato vyhláška znamená maskovaný zákaz. To, co doteď nebylo zakázáno, se zakáže. Proto dnes od tří hodin odpoledne pořádáme happening,“ vysvětlil redakci iDNES.cz jeden z jejích iniciátorů a člen skupiny Buskerville Tomáš Dvořák.

Zákaz by se tak rozmohl prakticky do celého centra Prahy. Rada hlavního města nové znění vyhlášky schválila 12. května 2015.

„Návrh novely po vypořádání připomínek projedná výbor pro kulturu, památkovou péči, výstavnictví, cestovní ruch a zahraniční vztahy a ve výbor pro legislativu, veřejnou správu, protikorupční opatření a informatiku Zastupitelstva hl. m. Prahy. Následně bude návrh předložen zastupitelstvu,“ uvedl mluvčí magistrátu Vít Hofman.

Iniciativě Buskerville, která pouliční umělce sdružuje, vadí kromě dalších zákazů také další body vyhlášky, jako například nařízení, aby se buskeři střídali v sudé a liché hodiny na pravém břehu Vltavy.

„Rozdělení na levý a pravý břeh reaguje na stížnosti Pražanů na trvalou a jednotvárnou produkci v jednom místě. Rozdělení břehů tak umožní, aby bylo jednoznačné, kdy a kde může být produkce prováděna, aniž by docházelo k diskusím,“ uvedl Hofman.

Dvě hodiny před konáním happeningu zasedal výbor pro kulturu, památkovou péči, výstavnictví, cestovní ruch a zahraniční vztahy, který novelu projedná. Pokud její znění schválí, bude to znamenat další podstatný krok k jejímu schválení. Potom už by chyběl jen podpis zastupitelstva.

„Komunikace probíhá na magistrátu tak, že řeknou, že je potřeba situaci nějakým způsobem vyřešit, pak chtějí představit návrhy a mluvit o nich a když se ozveme, nikdo se neozve zpátky. Dostaneme rovnou vyhlášku s drastickými změnami,“ míní Dvořák.

Dosud se umělci řídí vyhláškou platnou z roku 2014, která byla naposledy novelizována v červenci loňského roku (informovali jsme zde).