Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Havlovo jméno ponese škola v Poděbradech, kde studoval s Formanem

  12:22aktualizováno  12:22
V Poděbradech je už rozhodnuto. Místní škola ponese jméno bývalého prezidenta. Nápis Základní škola Václava Havla odhalí na budově 18. ledna. V Praze by nemuselo státníkovo jméno zůstat jen letišti. Dalšími adepty jsou Divadlo Na zábradlí či některá škola. V Mělníku by se po prezidentovi mohl jmenoval most.

Celorepubliková pieta pokračovala i v úterý 20. prosince. | foto:  Dan Materna, MAFRA

Havlovo jméno ponese v Poděbradech škola, kde studoval s Milošem Formanem či bratry Mašíny.

Poděbradská základní škola bude první, která ponese jméno prvního českého prezidenta. Podle ministerstva školství je zatím jedinou, která o to požádala. "Co je lepší pocta než nést jméno po někom takovém?" ptá se ředitel školy Vlastimil Špinka.

Přejmenování už schválili všichni, koho se to týká. "S potěšením jsem přijala zprávu o Vaší snaze pojmenovat ZŠ v Poděbradech po mém manželovi a velmi ráda s tímto počinem vyslovuji svůj souhlas," napsala starostovi Ladislavu Langrovi Dagmar Havlová.

Souhlasila i s nápadem, aby se po Václavu Havlovi jmenovalo pražské ruzyňské letiště nebo třeba most přes Labe. "Ano, Dagmar Havlová pojmenování letiště podpořila a podepsala petici. Dala také souhlas pojmenovat po panu prezidentovi most v Mělníku," uvedla Sabina Tančevová z Havlovy kanceláře.

Boj o Havlovu ulici v Praze: magistrát vs. městské části

Pražští radní, kteří vyzvali vládu, aby po bývalém prezidentovi přejmenovala letiště, zváží i variantu, že by jeho jméno mohla nést i některá z pražských institucí.

Jedním z prvních adeptů je například Divadlo Na zábradlí, kde Václav Havel tvořil. Jeho zřizovatelem je totiž magistrát, takže změnu by mohl provést velmi snadno.

Co by mohlo nést jméno exprezidenta

Ruzyně
rozhodovat bude vláda

Divadlo Na zábradlí
rozhodnout může magistrát

základní škola
změnu může schválit městská část

střední škola
rozhodnout může magistrát

ulice, most, náměstí
podnět mohou přinést občané, přehodnotí ho místopisná komise a na základě jejího doporučení rozhodne rada města

"Myslím si, že to je dobrý nápad. Je to elegantní řešení ve srovnání s přejmenováním ulice, což by přineslo komplikace lidem. Určitě si o tom promluvím s ředitelkou divadla," uvedl radní pro kulturu Václav Novotný (TOP 09).

Jeho stranická kolegyně Helena Chudomelová připustila, že by se po bývalém prezidentovi mohla jmenovat i některá škola. Magistrát totiž jako kraj zřizuje střední školy. "Byl to tak významný člověk, že by si to určitě zasloužil," podotkla.

Naopak radní zatím odmítají myšlenku, že by se po Havlovi pojmenovala některá z pražských ulic. To by totiž přineslo komplikace jejím obyvatelům. Museli by si vyměnit všechny doklady a na všech místech oznámit změnu adresy. Oproti tomu přejmenování letiště jim život nijak významně nezkomplikuje.

Starosti by přibyly pouze firmám, které podnikají v oblasti cestovního ruchu. Ty by totiž v oficiálních dokumentech musely měnit název letiště. Své jméno by pravděpodobně změnila i autobusová zastávka Letiště Ruzyně.

Primátor Bohuslav Svoboda však připustil, že některé městské části už ve svých obvodech hledají vhodnou ulici, která by mohla jméno exprezidenta nést. Uvažovala o tom například Praha 2 nebo 5.

Svoboda: Sochu nejdříve za pět let

"Je to ale jejich iniciativa. Nikoliv magistrátu," zdůraznil primátor. A právě magistrát je tím, kdo má právo veřejná prostranství pojmenovávat. V posledních dnech se začalo hovořit i o tom, že by některé z metropolitních prostranství mohla ozdobit socha bývalého prezidenta. Ani takový návrh však nezískal podporu pražské radnice.

"Musíme si uvědomit, ve kterém století žijeme. Tesat Havla do kamene jako Jiráska nebo Palackého je v dnešní době pasé," uvedl Svoboda.

Doplnil, že on by počkal nejméně pět let a pak by navrhoval otevřít diskusi o tom, co by mohlo prvního českého prezidenta připomínat.

Volby 2018

Volby do obecních zastupitelstev a do Senátu PČR se konají 5. a 6. října. V pátek se volí od 14 do 22 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin.

Komunální volby

V Praze se bude volit do zastupitelstev městských částí a obvodů a současně do zastupitelstva hlavního města Prahy.

Volby do senátu

Ve Středočeském kraji volí do Senátu obvod Mladá Boleslav a Benešov. V Praze se volí v obvodech Praha 2, Praha 4, Praha 8 a Praha 12.Nejčtenější

Přístroje revizorů nenačítají kupony na Lítačkách, lidé dostávají pokuty

Finální podoba nové čipové karty pro městskou hromadnou dopravu (23.2.2016)

Koupili si kupon na Lítačku, u revizora ale zjistili, že nejde načíst. Cestující bez dokladu o zaplacení tak dostali...

Byty a park místo silnice, Stuchlík předvedl vizi nového Libeňského mostu

Kandidát ANO na pražského primátor Petr Stuchlík představil plán, jak vyřešit...

Kandidát ANO na pražského primátora Petr Stuchlík navrhl neobvyklé architektonické řešení Libeňského mostu. Společně s...Děti se před školou bojí, rodiče ignorují dopravní předpisy, tvrdí sdružení

Klasická situace před jednou ze základních škol v Praze. Rodiče vezou děti do...

Děti v Praze vozí čím dál častěji do školy jejich rodiče, zjistilo občanské sdružení Pražské matky. Podle něj...

Zásahovka na Benešovsku zadržela gang zlodějů luxusních automobilů

policie, zásahová jednotka, ozbrojenec, ilustrace

Policejní zásahovka šla v pátek do akce brzy ráno. Na silnici mezi Miličínem a Olbramovicemi zadržela šest lidí, kteří...

Betonová hráz kolem Prahy byla umlčena, řopíky se budovaly zbytečně

Osm stovek betonových pevnůstek mělo hájit Prahu před agresí nacistického Německa. Byly také součástí pevnostní linie,...

Další z rubriky

VIDEO: Motorkář ujížděl policistům a havaroval. Našli u něj drogy

Policie honila opilého a zdrogovaného motorkáře

Policisté motorizované jednotky si v sobotu před půlnocí všimli v Praze motorkáře, kterého chtěli zkontrolovat a...

Kamion vjel před vlak v Kralupech nad Vltavou, čtyři lidé se zranili

V Kralupech nad Vltavou se na přejezdu srazil kamion s vlakem. (18.9.2018)

V Kralupech nad Vltavou na Mělnicku se ráno na přejezdu srazil motorový vlak s kamionem. Lehce se zranilo několik lidí...

Kromě voleb čekají voliče referenda, hlasovat se bude i o propojení obcí

Místní referendum se konalo v oddělených místnostech oproti volbám. „Zabloudil“...

Kromě výběru nových zastupitelů budou obyvatelé některých středočeských měst v nadcházejících komunálních volbách...

Najdete na iDNES.cz