Středočeský hejtman Josef Řihák (ČSSD)

Středočeský hejtman Josef Řihák (ČSSD) | foto: František Vlček, MAFRA

Mám zůstat nebo odejít? píše kolegům ze strany středočeský hejtman

  • 7
Stovky členů středočeské sociální demokracie dostaly v minulých dnech dopis, který jim poslal samotný hejtman Josef Řihák. Reaguje tak na kritiku z vlastních řad a spolustraníků se ptá, za má být dál hejtmanem.

Důvodem tohoto mimořádného psaní je článek ve středočeské příloze MF DNES z minulé soboty, který poukazoval na to, že mezi středočeskými sociálními demokraty roste s hejtmanem nespokojenost, která by mohla vyvrcholit i jeho odchodem.

Hejtman v dopise popisuje, jak se snaží vést kraj co nejlépe, a upozorňuje členy, že podobná kritika z vlastních řad oslabuje jeho samotného i sociální demokracii.

"Děkuji každému z vás, kdo mi zašle nebo otevřeně sdělí své stanovisko, názor či doporučení, jak postupovat v řešení interpersonálních věcí v rámci ČSSD. Především očekávám vaše stanovisko, zda je či není nutné učinit změnu na postu hejtmana," vyzývá hejtman.

Řihák jako Sobotka

Řihákův krok připomíná jednání premiéra a předsedy ČSSD Bohuslava Sobotky ve chvíli, kdy se ho pokusil svrhnout místopředseda Michal Hašek.

Řihákova cesta

Řihák se stal hejtmanem předloni v listopadu poté, co ČSSD vyhrála krajské volby.

Jeho výběr do čela kandidátky byl pro stranu jednou z mála přijatelných možností, jak se před voliči distancovat od vlády Davida Ratha, kterého v květnu 2012 zatkla policie a podezřívá ho z přijímání úplatků.

Řihák nebyl s jeho érou spojen, byl starostou Příbrami a senátorem. Podle některých průzkumů patřil od počátku k nejméně oblíbeným hejtmanům. Letos chce obhajovat senátorské křeslo na Příbramsku. O jeho nominaci se teprve bude rozhodovat.

Na rozdíl od Sobotky ale nepůsobí Řihák v dopise příliš sebejistě. Třeba podle politologa Lukáše Jelínka není obvyklé, aby se politik ptal členů vlastní strany, zda má zůstat ve funkci.

"Jestliže se někdo takto ptá, zda jsou členové pro změnu na jeho místě, tak to svědčí o tom, že si není svým místem sám moc jistý a nepovažuje se za tak úplně úspěšného lídra. Pan hejtman projevil určitou slabost, byť to asi bude prezentovat jako demokratizační krok," komentuje styl dopisu Jelínek, který má blízko k ČSSD. Podle něj je evidentní, že středočeská ČSSD se dosud nevyrovnala s odchodem velmi výrazného bývalého hejtmana Davida Ratha.

"Středočeši museli po Rathově zatčení pár měsíců před krajskými volbami hledat urychleně řešení, které bylo více méně provizorní, a zatím se žádný přirozený nástupce nenašel," míní politolog.

Dopis napsal Řihák v "horké" době, která je pro něj zásadní. V prvním červnovém týdnu se sejdou zástupci středočeské sociální demokracie, kteří budou volit vedení.

Řihák bude obhajovat post místopředsedy, a navíc bude jistě hledat další podporu pro to, aby mohl na podzim obhajovat křeslo senátora, které by mu zajistilo na dalších šest let politickou budoucnost.

"Máme nervózní období"

Nedávno čelil Řihák kritice kvůli loňským absencím v senátu, už z dob starostování v Příbrami se s ním navíc táhne třeba to, že si jako poradkyni zvolil svou sestru a vyplatil jí přes 400 tisíc korun. V reakci na kritiku spolustraníků sdělil, že si není vědom, že by kraj nevedl dobře.

Jak silnou či slabou pozici ve straně má, je obtížné určit, veřejně na jméno ho totiž kolegové kritizovat nechtějí. Jediný, kdo se vyjádřil, byl radní Jiří Peřina.

"Nemám důvod něco tajit, své názory říkám veřejně. Na našem hejtmanovi mi vadilo, že jsme se jako radní za ČSSD nescházeli, což vedlo k tomu, že hejtman měl často jiný názor než my ostatní. Teď jsme se začali scházet, za což jsem rád. Jinak nemám k hejtmanovi žádné vážné výhrady," uvedl.

Sám hejtman odmítal v rozhovoru pro MF DNES cokoliv ke stranickým záležitostem říkat. Potvrdil však, že skutečně dopis členům ČSSD napsal.