Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Stánkaři lákají zákazníky na hlasité disko, stěžují si lidé z Prahy 1

  20:51aktualizováno  20:51
Obyvatelé centrální části Prahy si stěžují, že prodejci suvenýrů v poslední době lákají zákazníky monotónní hlasitou hudbou. Přitom reproduktory mívají i nad vchodem do prodejen. Hygienik radí, aby to lidé nenechali jen tak být a stěžovali si.
Obchodníci v centru Prahy se předhánějí, čím zaujmou. Někteří často sáhnou po hlasité hudbě. (Ilustrační snímek)

Obchodníci v centru Prahy se předhánějí, čím zaujmou. Někteří často sáhnou po hlasité hudbě. (Ilustrační snímek) | foto: Profimedia.cz

Pokud se člověk prochází uličkami historického jádra Prahy, může si někdy připadat jako na Jadranském pobřeží. Restaurace, ale zejména obchody se suvenýry se mnohdy vzájemně překonávají v tom, kdo jakou hudbou více upoutá. A jak hlasitou.

Není výjimkou, že reproduktory majitelé bez skrupulí umístí přímo do vchodů svých prodejen, aby efektu lákání zákazníků takříkajíc "přidali grády".

Jak se bránit hluku

Lidé by se měli se svými podezřeními o překročení limitů hluku obracet zejména na Krajskou hygienickou stanici v Praze či na příslušné městské úřady.
Kontakt na KHS Praha e–mail: podatelna@hygpraha.cz web: www.hygpraha.cz, telefon: 296 336 700.
Rady, jak postupovat, jsou dostupné také na webových stránkách Ekologického právního servisu www.eps.cz.

"Pro lidi, kteří jsou nuceni pobývat v centru města, je hlasitá hudba úplně největším utrpením. V posledních zhruba čtyřech letech se totiž rozmohl prodej suvenýrů jakýmsi balkánským stylem," stěžuje si Michal Šanda, který pracuje v Divadelním ústavu v Celetné ulici. Co tím myslí?

"Obchody jsou celoročně otevřené dokořán. Na práh dveří, případně nad ně pak prodejce umístí reprobednu a z ní se nepřetržitě ozývá muzika. Povětšinou v rytmu disko. A věřte, že poslouchat několik let, den co den po celou pracovní dobu disko, je psychicky krajně namáhavé. Doslova k zešílení," svěřuje se Šanda.

Že jde o trend, potvrzuje i bývalý hlavní hygienik Prahy Vladimír Polanecký. "Dříve to nebylo. Až v poslední době se tento způsob propagace rozšířil. A je to skutečně hodně nepříjemné," tvrdí . 

Někteří obyvatelé žijící v okolí Staroměstského náměstí popisují, že dříve třeba jen stačilo zajít za majitelem obchodu a ten hudbu následně ztlumil. Dnes tomu tak povětšinou není.

"Nyní prodavači většinou česky nerozumějí a dohoda tak s nimi není prakticky možná. A když už se domluvíme, za pár měsíců se parta prodejců vymění a celé se to opakuje," přidává své zkušenosti Jiří Hlaváč ze Starého Města.

Podle své mluvčí Veroniky Blažkové se problematikou hluku úřad Prahy 1 trvale zabývá. Spolupracuje při tom s policií, strážníky a státní správou. Těžko však obchodníka nutit, aby nepouštěl monotónní discorytmus.

Praha 1: Problémové prodejce kontrolujeme víc

"Hlavním zdrojem překračování limitů hluku jsou podnikatelé v oblasti pohostinství a obchodu a hlavně jejich hlučná hudba z reproduktorů umístěných ve vchodech obchodů," potvrzuje slova místních lidí mluvčí Blažková.

Kontrolu provádí speciální oddělení kanceláře starosty. "Pokud je zjištěno překročení hladiny hluku, které třeba ruší noční klid občanů, je zahájeno řízení s původcem hluku, jež vede ke snížení provozní doby," uvedla mluvčí.

To je však možné jen v případě, že se jedná o nájemce v domech patřících první městské části. Pokud jsou prostory v soukromém vlastnictví, musí problém vyřešit například policie, která ukládá pokutu.

Praha 1 má seznam problematických provozoven, na něž se více zaměřuje a častěji je kontroluje. Nicméně hlavní instituce, která může kontrolovat a hlavně měřit hluk, je hygienická stanice. Má to v popisu práce.

"Takže by to chtělo, aby si lidé stěžovali. Nám se třeba na základě upozornění lidí kdysi podařilo zakázat houkání pojízdné prodejny se zmrzlinou," dodává hygienik Polanecký. Se stížnostmi je pak nejlepší se obracet právě na krajskou hygienickou stanici, případně na úřad Prahy 1.

Autor:


Nejčtenější

Dynamo - Slavia 2:0, Liga mistrů je pryč, hosty čeká pohár číslo dvě

Arťom Besedin z Dynama Kyjev překonává slávistického brankáře Ondřeje Koláře v...

Fotbalisté Slavie se do Ligy mistrů neprobojují. V kvalifikaci končí na prvním soupeři, v odvetě 3. předkola na...

Do průvodu Prague Pride se zapojily tisíce lidí. Zábava pokračuje na Letné

Průvod Prague Pride (11. srpna 2018).

Duhovým průvodem v sobotu vyvrcholil festival leseb, gayů, bisexuálů a transsexuálů (LGBT) Prague Pride. Účastníci se...Tvrdík spílá UEFA: Surkis by měl odstoupit, sudí zápasy hrubě ovlivnili

Jaroslav Tvrdík na tiskové konferenci fotbalové Slavie k příchodu nových hráčů

Šéf slávistických fotbalistů Jaroslav Tvrdík těžce nesl vyřazení v 3. předkole Ligy mistrů na hřišti Dynama Kyjev...

Už vím, proč Dynamo nedostává góly, řekl Trpišovský. Víc hodnotit nechtěl

Slávista Stanislav Tecl se snaží uniknout obránci Tamási Kádárovi z Dynama...

Polský asistent rozhodčího Golis nejprve pečlivě zohlednil ofsajdové postavení slávisty Deliho, kvůli kterému neuznal...

V kraji už se žádného majetku nedotknu, uvedl manžel hejtmanky Jermanové

Středočeská hejtmanka Jaroslava Pokorná Jermanová se svým manželem Jakubem na...

Manžel středočeské hejtmanky Jaroslavy Pokorné Jermanové v pondělí veřejně slíbil, že se už nedotkne žádného majetku...

Další z rubriky

U Vršovického nádraží vykolejil nákladní vlak, běžné spoje to neovlivní

Na výjezdu z Vršovického nádraží ve směru na nádraží Praha-Krč vykolejil vlak...

Na výjezdu z Vršovického nádraží v Praze kolem poledne vykolejil nákladní vlak. Souprava jela ve směru na nádraží...

VIDEO: Dívka se propadla pod letenské kyvadlo, uvázla v odvětrávací šachtě

Dívka se propadla pod letenské kyvadlo

Ve čtvrtek brzy ráno zasahovala policie u kyvadla na pražské Letné. Mladá dívka se propadla do několik metrů hluboké...

Praha zvažuje prodej terasy na Budějovické, která je v havarijním stavu

Střecha pasáže u metra Budějovická je v havarijním stavu, magistrát proto...

Pražský magistrát začal připravovat možný prodej terasy nad stanicí metra C Budějovická. Zároveň už je ale hotová část...

Najdete na iDNES.cz