Hlava Kelta.

Hlava Kelta. | foto: MF DNES

Hlava Kelta se na jeden den vrátí „domů“, k vidění byla jen třikrát

  • 8
Pouhý jeden den bude k vidění nejhezčí plastika keltské hlavy, která vznikla asi dvě stě let před Kristem. Lidé si ji budou moci prohlédnout v muzeu v Novém Strašecí, kde bude pod dohledem ochranky a policistů. Vystavena byla jen třikrát, v Česku, USA a Německu.

Busta keltského druida, podle mnohých odborníků nejkrásnější keltská hlava, byla nalezena v Mšeckých Žehrovicích na Rakovnicku v roce 1943. Její vystavení bude pro novostrašecké muzeum jednou z historicky nejvýznamnějších událostí.

Archeoložka Kateřina Blažková připravuje vystavení keltské hlavy v muzeu v Novém Strašecí.

Archeoložka Kateřina Blažková se zabývá keltskou kulturou a plastiku zkoumá. "Chci, aby se socha vrátila domů, aby se místní, kteří si nález pamatují, mohli přijít podívat," uvedla Blažková, která originál hlavy ještě nikdy neviděla. 

"Znám ho ze studií, zatím jsem o něm pouze četla nebo viděla kopie. Poprvé budu moct porovnat jeho barvu nebo materiál," dodala.

Historie hlavy Kelta

Byla vytvořena Kelty někdy 200-300 let př. n. l. Zobrazuje nejspíš keltského učence, léčitele nebo filozofa, druida. Před 68 lety, 19. května 1943, ji nalezel Josef Šlajchrt nedaleko Mšeckých Žehrovic na Rakovnicku. Muž se tenkrát šel podívat, zda mu někdo nekrade písek v pískovně. Zloděje nechytil, místo toho však našel hlavu keltského válečníka z opuky. Plastika byla odborníky vyhodnocena jako nejhezčí a nepropracovanější v Evropě.

Novostrašecké muzeum připravuje přísná bezpečnostní opatření. Socha je zatím na neznámém místě, kam ji z Národního muzea převezla speciální bezpečnostní agentura.

"Do Nového Strašecí ji dovezou 20. května ráno, dopoledne ji budou instalovat. Druid bude v neprůstřelné schránce, u které budou celý den stát dva hlídači," uvedla Blažková, podle které je žehrovický druid nejúžasnější ze všech keltských soch, které se doposud našly. "Jeho cena je nevyčíslitelná," uvedla archeoložka.

Hlavu bude chránit agentura, strážníci i policie

Na ochraně sochy, která má podle některých odborníků hodnotu desítek milionů korun, se bude kromě profesionální agentury podílet i policie spolu s novostrašeckými strážníky.

O keltskou hlavu se odborníci začali hodně zajímat až po válce, postupně se stávala známou po celém světě. Čím více znalců ji vidělo, tím větší byla shoda, že je to jedna z nejhezčích keltských bust v Evropě.

František Šlajchrt, syn nálezce, s kopií busty Kelta v muzeu v Novém Strašecí.

Vzniklo také několik kopií, hlava však byla stále uchovávána v Národním muzeu. "Panoval názor, že kdyby byla busta někde jinde než v písku, kde ji našli, možná by nevydržela v takovém stavu, v jakém je dnes. U Žehrovic ji písek zakonzervoval," řekla archeoložka.

Koho plastika zobrazuje? Vědci se přou

Po nálezu v květnu 1943 odvezli vědci hlavu do Národního muzea, kde ji schovali. Báli se, aby ji Němci neodvezli za hranice. Druid byl vystaven jen třikrát, jednou v Čechách v Národním muzeu, pak v Německu a ve Spojených státech.

A koho vlastně plastika zobrazuje? Vědci se stále přou. "Keltové nezobrazovali bohy, spíš důležité členy společnosti," uvedla vědkyně. Podle ní to určitě byl někdo významný.

V roce 2004 bylo Františku Šlajchrtovi devadesát let. Sochu, kterou našel, chtěl ještě jednou vidět. Vědci mu vyhověli a do Národního muzea ho k vzácné památce dovedli.