Pražské dětské pohotovosti od sebe dělí v průměru jedenáct kilometrů. (Ilustrační snímek)

Pražské dětské pohotovosti od sebe dělí v průměru jedenáct kilometrů. (Ilustrační snímek) | foto: Jan Zátorský, MAFRA

Hlavnímu městu chybí dětské pohotovosti, na celou Prahu jsou čtyři

  • 9
Pediatrů má Praha dost. Zkušených specialistů, kteří jsou ochotní sloužit na pohotovosti, je ale jako šafránu. A tak město, ve kterém žije skoro čtvrt milionu dětí a mladých do 18 let, nabízí jen čtyři dětské služby první pomoci.

"Potřebujeme, aby pohotovosti stoprocentně pokryli praktičtí pediatři," říká primář pediatrie Nemocnice Na Bulovce Ivan Peychl. Tam je jedna služba, další pak pacienti najdou ve Všeobecné fakultní a Thomayerově nemocnici a v Motole.

Podle předsedy České pediatrické společnosti Jana Jandy je vstřícnost praktiků postarat se o pacienty mimo pracovní dobu často téměř nulová.

"Zajištění pohotovostí padá pak na primáře lůžkových oddělení, kteří se často marně doprošují, aby se lékaři služeb účastnili. Pohotovost pak často suplují lékaři přímo na lůžkových odděleních," vysvětluje.

Kde jsou v Praze pohotovosti pro děti

Centrum: Praha 2
Všeobecná fakultní nemocnice
Jih: Praha 4
Thomayerova nemocnice
Západ: Praha 5
Fakultní nemocnice Motol
Sever: Praha 8
Nemocnice Na Bulovce
Východ: bez pohotovosti

Zdroj: www.prvnipomoc.cz

V Praze se tak nedostává lékařů ani pohotovostí, které od sebe v průměru dělí jedenáct kilometrů. A tak pokud se například něco stane dítěti v Malešicích nebo Strašnicích, mají před sebou rodiče dobrých osm kilometrů stresu na cestě za nejbližším doktorem.

"Spadáme sice do nemocnice na Vinohradech, ale když jsem tu byla před časem večer s dcerou, které kůň zalehl nohu, poslali nás pryč. Dětská pohotovost tu není a zřejmě v tak velké nemocnici nebyl ani lékař, který by mohl dceru prohlédnout," popisuje Lenka, matka dvanáctileté dcery.

Ta nakonec skončila v Motole. "Představa, že bych neměla auto a oni mě poslali s nechodícím dítětem na cestu MHD, je doslova děsivá," doplňuje svoje pocity Lenka. Pro dospělé přitom funguje v Praze sedm míst, kam v případě nouze přispěchat pro první pomoc. Obhospodařují rovnoměrně centrum i všechny čtyři světové strany.

Praha možná dětské pohotovosti přeorganizuje

Péče o děti je - poněkud nepochopitelně - skromnější. "Problémem je, že Praha nemá žádné velké zdravotnické zařízení jako jiné kraje," snaží se vysvětlit nedostatky radní pro zdravotnictví Ivan Kabický, který by dětské pohotovosti raději viděl ve velkých špitálech než v menších poliklinikách: "V nemocnici jsou lékaři zkušenější a dokážou pacientům nabídnout kompletní péči."

Jenže k čemu jsou rodičům rentgeny, operační sály a zruční specialisté ve fakultních nemocnicích, když se k nim s dětmi nedostanou?

I Kabický uznává, že by to zřejmě chtělo změnit systém dětských pohotovostí. Naděje pro statisíce pražských rodičů tkví ve fasciklu čísel a dokumentů, který má oficiální titul generel pražského zdravotnictví. Přeloženo do srozumitelné češtiny je to studie, co by bylo možné vylepšit na zdravotní péči v metropoli.

Právě tahle důležitá zdravotnická studie by měla být hotová během března. "Z generelu by mohlo vyplynout, že bude potřeba dětské pohotovosti přeorganizovat, aby lépe pokryly město," opatrně naznačuje radní.