Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

V noci ať se jezdí pomaleji, žádají obce v blízkosti Pražského okruhu

  18:28aktualizováno  18:28
Obce podél Pražského okruhu, který spojuje dálnice D1 a D5, si stěžují na nadměrný hluk. Radnice proto chtějí, aby se na komunikaci v noci snížila nejvyšší povolená rychlost. Kamiony by podle nich měly jet 60 a auta 110 kilometrů v hodině.

Rychlost by se podle přní starostů měla snížit v noci. | foto:  Radek Cihla, MAFRA

Starostové obcí sepsali dopis, ve kterém od ministerstva dopravy a pražského magistrátu požadují, aby snížily v noci rychlost na této dálnici kolem města.

"Věříme, že to není nijak investičně náročné. Za málo peněz se mohou výrazně zlepšit životní podmínky především v těch domácnostech, které jsou hlukem z dálnice postiženy a kde jsou naměřené hladiny hluku na hranici povolených limitů," řekl starosta Dolních Břežan Věslav Michalik.

K požadavku jeho obce se připojili i další starostové. Pod dopis se tak podepsalo i vedení Vestce, Zlatníků-Hodkovic a Prahy 12 s Libuší.

Omezení rychlosti by podle nich mělo platit mezi desátou večerní a šestou hodinou ranní v úseku mezi Cholupickým tunelem a Jesenicí. Radnice si slibují, že omezení rychlosti by mohlo navázat na to, které se plánuje na okruhu právě u Jesenice.

"Zvažujeme snížení rychlosti v nočních hodinách, konkrétně na 100 kilometrů v hodině pro osobní automobily a 70 kilometrů pro nákladní automobily. V tuto chvíli se ale jedná pouze o úsek v okolí křižovatky u Jesenice," řekl mluvčí ministerstva dopravy Zdeněk Neusar s tím, že dopis obcí k nim zatím ještě doručen nebyl.

Podle Ředitelství silnic a dálnic, které výstavbu okruhu platí, se o řešení situace u Jesenice rozhodne příští rok na jaře. "Na úseku mezi D1 a Jesenicí, Vestcem jsme nechali provést měření hluku, nyní se vyhodnocuje nejvhodnější protihlukové opatření, které bychom řešili na jaře 2013," uvedla mluvčí ŘSD Nina Ledvinová.

Řešení dalších požadavků je zatím nejisté

Zda ministerstvo dopravy odsouhlasí i požadavky dalších obcí, je otázkou. ŘSD má prý měření, podle kterých u Dolních Břežan nejsou limity hluku překročené.

"Hladina hluku je v pořádku na části okruhu mezi Vestcem a Lahovicemi," dodala Ledvinová. Zároveň však přiznává, že v jiných místech bude potřeba postavit protihlukové stěny.

Kde si v Praze stěžují na hluk

Provoz rušné dálnice by tak neměl vyrušovat obyvatele přilehlého Slivence a Lochkova.

"Prodloužíme stěnu na Lochkovském mostě na straně k obci Lochkov. Bude vysoká dva a půl metru a uděláme ji ještě letos," řekla Ledvinová.

Další protihluková stěna se připravuje na rampě z okruhu ve směru k ulici K Barrandovu. Vysoká by měla být čtyři metry.

Hladina hluku se mění podle času a ročního období

Obce u okruhu, které požadují snížení rychlosti v nočních hodinách, zdůrazňují, že hluk je rozdílný za různých situací. A nezamlouvá se jim, že ŘSD je vyhodnotila tak, že limity překročeny nejsou.

"I na území Prahy 12 měření hluku hraničila s limity. Měření musela probíhat za předem přesně stanovených ´ideálních´ podmínek. Hluk se však mění v závislosti na denní i roční době, hustotě provozu a na aktuálních klimatických podmínkách. Z toho vyplývá, že ve špičkách nebo za nepříznivých klimatických podmínek jsou limity překračovány," uvedla místostarostka Prahy 12 Eva Tylová.

Ministerstvo dopravy však říká, že snížení rychlosti může povolit výhradně tam, kde jsou hlukové limity skutečně překročeny. Patrně by se pak ozvaly i další obce, které by požadovaly podobné opatření.

"Jedná se o legitimní obavu, proto ministerstvo trvá na tom, že k tomuto opatření může dojít pouze tam, kde bude prokázáno překračování hygienických limitů," uvedl mluvčí ministerstva dopravy Zdeněk Neusar.
Nejčtenější

VIDEO: Číšník káral cizince kvůli vlastnímu alkoholu, zbili ho do bezvědomí

Útočníci, kteří na zahrádce restaurace v Praze 1 zbili číšníka do bezvědomí.

Na operačním sále s vážně poraněnou hlavou skončil číšník, kterého v Praze 1 napadla sedmičlenná skupina cizinců....

U Slaného je silně cítit česnek. Někdo ho vyhodil tuny na pole

U Slaného někdo vyhodil na pole tuny česneku.

U města Slaný na Kladensku někdo vyhodil tuny česneku na pole. Policie neví, odkud se vzal, bude to proto zjišťovat.Karlovy Vary slaví návrat do extraligy, Kladno ztratilo šanci na postup

Hráči Karlových Varů slaví návrat do extraligy.

Baráž o hokejovou extraligu se přiblížila svému rozuzlení předposledním 11. kolem. Vedoucí Karlovy Vary získaly...

Barážová hádanka, blíží se rozuzlení. Jágrovo Kladno cítí křivdu

Kladenští trenéři Pavel Patera (vlevo) a Miloslav Hořava přihlížejí společně s...

Do konce baráže o hokejovou extraligu zbývají už jen tři kola, ale situace je stále zamotaná. Jak tohle dopadne? Hodně...

Karlovy Vary jsou blízko extralize. Litvínov ožil a drží druhé místo

Litvínovský Jakub Černý slaví gól se spoluhráčem Markem Baránkem

Hokejisté Karlových Varů jsou blízko návratu do extraligy. Západočeši se k postupu mezi elitu přiblížili dvě kola před...

Další z rubriky

Kandidátem na primátora Prahy bude za ANO na podzim Patrik Nacher

Patrik Nacher, poslanec hnutí ANO, v Rozstřelu iDNES (19. února 2018).

Lídrem hnutí ANO pro podzimní volby do pražského zastupitelstva bude poslanec a pražský zastupitel Patrik Nacher....

Učitel se vyhýbá trestu za prodej drog studentům. Utekl přes střechu školy

Noční zátah na bývalého zaměstnance střední školy odsouzeného za prodej drog

Mladoboleslavští policisté ve středu vyjeli v obci Skalsko pro muži, který je odsouzený za prodej drog studentům na...

Dotace se Kutné Hoře i Kolínu prodraží, povinná spoluúčast jde do milionů

Bývalá mincovna Vlašský dvůr (11.7.2017)

Opravené památky, nová sportovní hala nebo vybavené školy. Na vše získala Kutná Hora evropské a státní dotace. Jenže...

Najdete na iDNES.cz