Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

V noci ať se jezdí pomaleji, žádají obce v blízkosti Pražského okruhu

  18:28aktualizováno  18:28
Obce podél Pražského okruhu, který spojuje dálnice D1 a D5, si stěžují na nadměrný hluk. Radnice proto chtějí, aby se na komunikaci v noci snížila nejvyšší povolená rychlost. Kamiony by podle nich měly jet 60 a auta 110 kilometrů v hodině.

Rychlost by se podle přní starostů měla snížit v noci. | foto:  Radek Cihla, MAFRA

Starostové obcí sepsali dopis, ve kterém od ministerstva dopravy a pražského magistrátu požadují, aby snížily v noci rychlost na této dálnici kolem města.

"Věříme, že to není nijak investičně náročné. Za málo peněz se mohou výrazně zlepšit životní podmínky především v těch domácnostech, které jsou hlukem z dálnice postiženy a kde jsou naměřené hladiny hluku na hranici povolených limitů," řekl starosta Dolních Břežan Věslav Michalik.

K požadavku jeho obce se připojili i další starostové. Pod dopis se tak podepsalo i vedení Vestce, Zlatníků-Hodkovic a Prahy 12 s Libuší.

Omezení rychlosti by podle nich mělo platit mezi desátou večerní a šestou hodinou ranní v úseku mezi Cholupickým tunelem a Jesenicí. Radnice si slibují, že omezení rychlosti by mohlo navázat na to, které se plánuje na okruhu právě u Jesenice.

"Zvažujeme snížení rychlosti v nočních hodinách, konkrétně na 100 kilometrů v hodině pro osobní automobily a 70 kilometrů pro nákladní automobily. V tuto chvíli se ale jedná pouze o úsek v okolí křižovatky u Jesenice," řekl mluvčí ministerstva dopravy Zdeněk Neusar s tím, že dopis obcí k nim zatím ještě doručen nebyl.

Podle Ředitelství silnic a dálnic, které výstavbu okruhu platí, se o řešení situace u Jesenice rozhodne příští rok na jaře. "Na úseku mezi D1 a Jesenicí, Vestcem jsme nechali provést měření hluku, nyní se vyhodnocuje nejvhodnější protihlukové opatření, které bychom řešili na jaře 2013," uvedla mluvčí ŘSD Nina Ledvinová.

Řešení dalších požadavků je zatím nejisté

Zda ministerstvo dopravy odsouhlasí i požadavky dalších obcí, je otázkou. ŘSD má prý měření, podle kterých u Dolních Břežan nejsou limity hluku překročené.

"Hladina hluku je v pořádku na části okruhu mezi Vestcem a Lahovicemi," dodala Ledvinová. Zároveň však přiznává, že v jiných místech bude potřeba postavit protihlukové stěny.

Kde si v Praze stěžují na hluk

Provoz rušné dálnice by tak neměl vyrušovat obyvatele přilehlého Slivence a Lochkova.

"Prodloužíme stěnu na Lochkovském mostě na straně k obci Lochkov. Bude vysoká dva a půl metru a uděláme ji ještě letos," řekla Ledvinová.

Další protihluková stěna se připravuje na rampě z okruhu ve směru k ulici K Barrandovu. Vysoká by měla být čtyři metry.

Hladina hluku se mění podle času a ročního období

Obce u okruhu, které požadují snížení rychlosti v nočních hodinách, zdůrazňují, že hluk je rozdílný za různých situací. A nezamlouvá se jim, že ŘSD je vyhodnotila tak, že limity překročeny nejsou.

"I na území Prahy 12 měření hluku hraničila s limity. Měření musela probíhat za předem přesně stanovených ´ideálních´ podmínek. Hluk se však mění v závislosti na denní i roční době, hustotě provozu a na aktuálních klimatických podmínkách. Z toho vyplývá, že ve špičkách nebo za nepříznivých klimatických podmínek jsou limity překračovány," uvedla místostarostka Prahy 12 Eva Tylová.

Ministerstvo dopravy však říká, že snížení rychlosti může povolit výhradně tam, kde jsou hlukové limity skutečně překročeny. Patrně by se pak ozvaly i další obce, které by požadovaly podobné opatření.

"Jedná se o legitimní obavu, proto ministerstvo trvá na tom, že k tomuto opatření může dojít pouze tam, kde bude prokázáno překračování hygienických limitů," uvedl mluvčí ministerstva dopravy Zdeněk Neusar.

Volby 2018

Volby do obecních zastupitelstev a do Senátu PČR se konají 5. a 6. října. V pátek se volí od 14 do 22 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin.

Komunální volby

V Praze se bude volit do zastupitelstev městských částí a obvodů a současně do zastupitelstva hlavního města Prahy.

Volby do senátu

Ve Středočeském kraji volí do Senátu obvod Mladá Boleslav a Benešov. V Praze se volí v obvodech Praha 2, Praha 4, Praha 8 a Praha 12.Nejčtenější

Přístroje revizorů nenačítají kupony na Lítačkách, lidé dostávají pokuty

Finální podoba nové čipové karty pro městskou hromadnou dopravu (23.2.2016)

Koupili si kupon na Lítačku, u revizora ale zjistili, že nejde načíst. Cestující bez dokladu o zaplacení tak dostali...

Zásahovka na Benešovsku zadržela gang zlodějů luxusních automobilů

policie, zásahová jednotka, ozbrojenec, ilustrace

Policejní zásahovka šla v pátek do akce brzy ráno. Na silnici mezi Miličínem a Olbramovicemi zadržela šest lidí, kteří...Betonová hráz kolem Prahy byla umlčena, řopíky se budovaly zbytečně

Osm stovek betonových pevnůstek mělo hájit Prahu před agresí nacistického Německa. Byly také součástí pevnostní linie,...

Slovácko - Slavia 1:3, snadná záležitost a hosté jsou opět v čele ligy

Hráči Slavie se radují z gólu do sítě Slovácka.

Fotbalisté Slavie si hravě poradili se Slováckem a vrátili se po osmém kole na první příčku tabulky nejvyšší soutěže....

Hokejisté Budějovic přehráli Slavii, Kladno si poradilo se Vsetínem

Momentka z prvoligového duelu hokejistů Českých Budějovic (žlutá) a Slavie

Ve šlágru 3. kola první hokejové ligy porazily České Budějovice pražskou Slavii hladce 5:0, když už po první třetině...

Další z rubriky

Ve Strašnicích se tramvaj srazila s autem, jeho řidič je lehce zraněný

V Dubečské ulici vykolejila tramvaj po nárazu do auta. (18.9.2018)

Srážka tramvaje s osobní autem ráno ve Strašnicích v Praze 10 zastavila dopravu. Tramvaj po nehodě vykolejila a vůz...

Oslavy výročí Československa potrvají měsíc, budou festivalem v ulicích

orloj, Praha

Národní oslavy sta let Československa začnou 28. září znovuspuštěním staroměstského orloje a vyvrcholí 27. a 28. října...

Na Benešovsku se srazilo auto s kamionem, dva lidé zemřeli

Na silnici první třídy u obce Votice na Benešovsku se odpoledne střetlo osobní...

Na silnici první třídy u obce Votice na Benešovsku se odpoledne střetlo osobní auto a kamion, zemřeli dva lidé. Silnice...

Najdete na iDNES.cz