Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Víkendové manévry v Praze: začíná hokejové mistrovství, běží se maraton

  11:17aktualizováno  11:17
Prahu o víkendu čekají dvě důležité události, které se významně dotknou také dopravy v metropoli. V pátek začíná hokejové mistrovství světa, v neděli se k němu přidá maraton. Například v Libni se kvůli hokeji dotkne omezení dopravy asi dvaceti tisíc lidí.

Z okolí libeňské O2 areny, kde se budou pražské zápasy odehrávat, se v příštích dvou týdnech stane téměř „bojová zóna“.

Tedy minimálně pro řidiče aut a místní obyvatele. Velkou část přilehlých ulic postihnou uzavírky, a to včetně klíčových dopravních tepen. Dopravu v Praze o víkendu ještě zkomplikuje pražský maraton či následně připomínkové akce konce druhé světové války.

Hokejové mistrovství světa(omezení 1. 5. – 17. 5.)

  • Zcela uzavřené budou ulice Lisabonská, K Moravině (sem bude přemístěna konečná autobusů od metra Českomoravská).
  • Denně v době od 14.00 do 24.00 hodin budou pro automobilový provoz uzavřeny ulice Českomoravská ve směru do centra, Ocelářská, Drahobejlova, Lihovarská, Kurta Konráda, Kovářská, Podvinný mlýn, nám. Na Balabence. Objížďka povede po trase: K Žižkovu – Spojovací.
  • Dopravní omezení budou i v dalších přilehlých ulicích k ulici Sokolovská od úseku náměstí Na Balabence a po ulici K Moravině. Parkování bude umožněno pouze rezidentům nebo na základě povolení radnice Prahy 9.

Více informací na stránkách Dopravního podniku.

Například ulici Českomoravskou, ležící na jednom z hlavních tahů na Černý Most, policisté v zápasových dnech ve směru do centra zcela uzavřou. Průjezdná by měla být jen v dopoledních hodinách, od dvou odpoledne budou mít řidiči smůlu.

„V okolí O2 areny bude na dopravu dohlížet ve dvou směnách čtyřicet dopravních policistů, a to na křižovatkách Balabenka, Harfa a náměstí OSN,“ uvedl policejní mluvčí Tomáš Hulan.

K dispozici však má být objízdná trasa, která povede ulicemi K Žižkovu a Spojovací.

Kromě Českomoravské budou uzavřeny ulice po obou stranách Sokolovské od zmiňované křižovatky Balabenka až po vysočanskou polikliniku. Vjezd sem bude v příštích téměř třech týdnech možný pouze na rezidentské karty nebo na základě povolení městské části. Na dodržování zákazu vjezdu budou dohlížet strážníci.

„Rezidentské karty mají místní obyvatelé standardně kvůli parkovacím zónám. Zvláštní povolení vydáváme například živnostníkům. Zatím jsme jich vydali asi pět set,“ vypočítává místostarosta Prahy 9 Adam Vážanský s tím, že dopravní omezení v souvislosti s mistrovstvím světa se má bezprostředně dotknout asi dvaceti tisíc obyvatel městské části.

MHD vedoucí do O2 Areny

Jak se dostat městskou dopravou do O2 Areny

Sami policisté přiznávají, že takový nápor, který Prahu v následujících dnech čeká, už dlouho nezažili. Vedle hokejového mistrovství, na které se podle očekávání pořadatelů v Praze prodá čtyři sta tisíc lístků, přiláká další desetitisíce lidí tradiční pražský maraton.

„O tomto souběhu víme a děláme vše pro to, abychom jej zvládli,“ uvedl bez dalších podrobností radní pro bezpečnost Libor Hadrava (ANO).

Policisté a hasiči trénovali v hale zásah

O tom, že bezpečnostní složky berou situaci vážně, svědčí i cvičení v O2 areně, kterého se zúčastnily téměř dvě stovky policistů a hasičů.

Kromě potlačování výtržností byla předmětem cvičení také likvidace nebezpečné látky. Během cvičení řešily všechny zúčastněné složky řadu modelových situací mimořádných událostí. V tom  jim pomáhala asi stovka figurantů ze Střední zdravotnické školy 5. května Praha 4.

Pražský maraton (uzavírky a omezení 3. 5.)

  • Daleko rozsáhlejší dopravní omezení než mistrovství světa v hokeji přinese pražský maraton v ulicích Prahy 1. 3. května, kdy jej poběží na 10 tisíc lidí, se počítá s prakticky kompletním uzavřením desítek ulic, a to průběžně od 7.30 do 16.00 hodin.
  • Například bude uzavřen Čechův most (8.45–9.50), Klárov (8.45–9.40), most Legií (10.00–14.30), Národní (9.30–11.40) či Smetanovo nábřeží (10.00–14.45). Řidiči musí počítat s omezením parkování, a to už od soboty 2. května.
  • Od pondělí funguje speciální informační linka 800 165 102.

„V tomto směru proběhlo cvičení o poznání skromněji než v Ostravě, kde se na modelových situacích podílely tři tisícovky studentů středních škol,“ řekl k tomu policejní mluvčí Tomáš Hulan.

Zvláštní opatření na nadcházející týdny chystá i dopravní podnik. Ten bude posilovat hlavně linku metra B, a to kratšími intervaly mezi jednotlivými vlaky.

„Na lince B budeme mít v zápasové dny o šest souprav více. Ve špičce stávající intervaly zkrátíme na polovinu,“ uvedl mluvčí dopravního podniku Jiří Štábl.

Podle něj pražský dopravce počítá i se zálohami na zbylých dvou linkách A a C, které bude nasazovat podle potřeby, a to například v případě pražského maratonu.

Posílit mají i tramvaje. Dopravní podnik konkrétně v okolí O2 areny nasadí vozy s větší kapacitou. „Jízdní řády ale zůstanou stejné,“ dodává Štábl.

Podstatnou změnou, tentokrát pro cestující využívající autobusy, bude odklonění všech linek, které končí nebo začínají na zastávce Českomoravská. Ta bude totiž přemístěna do ulice K Moravině.

MHD: kapacitnější tramvaje a častější metro

  • Nápor fanoušků chce dopravní podnik řešit hlavně posílením linky metra B, na které leží zastávka Českomoravská (vedle O2 areny). Metro bude jezdit častěji ve dnech zápasů.
  • V neděli 3. 5., v den pražského maratonu, bude častěji jezdit i metro A a C.
  • Po celou dobu konání hokejového mistrovství bude uzavřeno obratiště u stanice metra Českomoravská. Linky 151, 158 a 375 budou odkloněny do ulice K Moravině, která bude vyhrazena pouze pro provoz autobusů.
  • Vstupenky na jednotlivá utkání nebudou uznávány jako jízdní doklad.


Nejčtenější

Dynamo - Slavia 2:0, Liga mistrů je pryč, hosty čeká pohár číslo dvě

Arťom Besedin z Dynama Kyjev překonává slávistického brankáře Ondřeje Koláře v...

Fotbalisté Slavie se do Ligy mistrů neprobojují. V kvalifikaci končí na prvním soupeři, v odvetě 3. předkola na...

Do průvodu Prague Pride se zapojily tisíce lidí. Zábava pokračuje na Letné

Průvod Prague Pride (11. srpna 2018).

Duhovým průvodem v sobotu vyvrcholil festival leseb, gayů, bisexuálů a transsexuálů (LGBT) Prague Pride. Účastníci se...



Tvrdík spílá UEFA: Surkis by měl odstoupit, sudí zápasy hrubě ovlivnili

Jaroslav Tvrdík na tiskové konferenci fotbalové Slavie k příchodu nových hráčů

Šéf slávistických fotbalistů Jaroslav Tvrdík těžce nesl vyřazení v 3. předkole Ligy mistrů na hřišti Dynama Kyjev...

V kraji už se žádného majetku nedotknu, uvedl manžel hejtmanky Jermanové

Středočeská hejtmanka Jaroslava Pokorná Jermanová se svým manželem Jakubem na...

Manžel středočeské hejtmanky Jaroslavy Pokorné Jermanové v pondělí veřejně slíbil, že se už nedotkne žádného majetku...

Už vím, proč Dynamo nedostává góly, řekl Trpišovský. Víc hodnotit nechtěl

Slávista Stanislav Tecl se snaží uniknout obránci Tamási Kádárovi z Dynama...

Polský asistent rozhodčího Golis nejprve pečlivě zohlednil ofsajdové postavení slávisty Deliho, kvůli kterému neuznal...

Další z rubriky

U Vršovického nádraží vykolejil nákladní vlak, běžné spoje to neovlivní

Na výjezdu z Vršovického nádraží ve směru na nádraží Praha-Krč vykolejil vlak...

Na výjezdu z Vršovického nádraží v Praze kolem poledne vykolejil nákladní vlak. Souprava jela ve směru na nádraží...

Trolejbus mezi Palmovkou a Letňany nejezdí, má rozbité dveře

O první jízdu trolejbusem po Praze po 45 letech byl mezi lidmi velký zájem.

Trolejbus, který od července začal jezdit z pražské Palmovky do Letňan a zpět, od pondělí přerušil provoz. Zřejmě kámen...

Dopravní podnik v Praze od září změní jízdní řád a přidá zastávky

Ilustrační snímek

Dopravní podnik od začátku září zavede změny provozu linek městské hromadné dopravy. Změny se tak dotknou tramvají,...

ZE ŽIVOTA MÁMY: Když nastane noční(ková) můra
ZE ŽIVOTA MÁMY: Když nastane noční(ková) můra

Náš syn oslavil první narozeniny a rozběhla se další velká epizoda v jeho i našem životě. Ta měla mít trvání rok a půl. Abych nastínila situaci. Moje máti, a i ta manželova, jsou staré školy s utkvělou představou, že batole by mělo s první sfouknutou svíčkou odhodit pleny. Proto jsem si téměř každý telefonát vyposlechla (moje máti) nebo v každé druhé textovce dočetla (manželova máti), že bychom se už měli na to „lulání“ zaměřit.

Najdete na iDNES.cz