Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Vilová čtvrť zaplní pole na kraji Prahy. Od dálnice a skladů ji oddělí val

  3:03aktualizováno  3:03
Blok 153 nových rodinných domů pro pět set obyvatel má do roku 2023 vyrůst v Horních Počernicích na okraji Prahy. Původně jich chtěl developer na pole o deseti hektarech vměstnat ještě víc.

Do roku 2023 má vyrůst v lokalitě Bílý Vrch v Horních Počernicích 153 nových rodinných domů pro 500 lidí. | foto: Hlaváček Architekti/dokumentace EIA

Vliv zamýšlené stavby na životní prostředí momentálně posuzují úředníci. K získání souhlasného stanoviska EIA ještě investorovi - firmě Konhefr - chybí záměr veřejně projednat a vypořádat se se vznesenými připomínkami.

Kromě 153 typově různých rodinných domů, mezi nimiž jsou řadovky, ale také třeba několik budov zapuštěných i se střechou do stráně, má na návrší Bílý Vrch vyrůst také například obchod, mateřská škola a dvě hřiště. Stavět se má na etapy zhruba sedm let.

„Využití plochy řešíme od roku 2000, kdy se k pozemku podařilo přivést silnici. Územní plán umožňuje například i stavbu bytovek, kterou jsme předtím také zvažovali, ale se vstupem nynějšího investora před čtyřmi lety byla studie přepracována a přednost dostaly hlavně kvůli krajinnému rázu rodinné domy,“ uvedl Jaroslav Stára, spolumajitel části pozemků, na nichž se má stavět.

Na poli při okraji vilkové zástavby původně mělo vyrůst ještě víc rodinných domů, než je v plánu nyní. Zejména kvůli nevoli místních jich investor z plánů minulý rok nakonec devět vyškrtl, což vzhledem k rozsahu celého projektu na některé působí spíš jako kosmetická úprava. „To vážně skoro ani nestojí za řeč,“ řekla iDNES.cz obyvatelka čtvrti, která si nepřála uvést své jméno.

Fotogalerie

Celou západní stranu pozemku stavitelé obeženou valem z hlíny. „Bude sloužit jako kulisa zamezující výhledu na skladištní haly na sousedních pozemcích i k odstínění rychlostní komunikace R10,“ píše se v dokumentaci k řízení EIA.

Jaroslav Stára své parcely poskytl stejně jako jeho bratr Richard, který je v obci zastupitelem za ODS, investorovi ve prospěch stavby. Své peníze dostanou, až investor domy prodá. Druhá část pozemků je obecních.

Místní trápí čistička, z další mají obavy

Souhlas s původní projektovou dokumentací vydala rada městské části v září roku 2014. „Před vydáním souhlasu se konalo veřejné setkání s obyvateli Čertous (dotčená místní část Prahy 20) a tamní občanské sdružení záměr připomínkovalo,“ podotkla radní pro rozvoj městské části Karla Polydorová.

Může se hodit

Praha 10, 4Blok

4Blok - nadčasové bydlení v moderní novostavbě na Praze 10.

Více bytů k prodeji na Reality.iDNES.cz.

Radnice investora například vybídla ke zvětšení kapacity čističky odpadních vod pro případné připojení dalších novostaveb v budoucnu. „Chtěli jsme, aby předložené materiály doplnili o podrobnosti k čistírně i odvádění srážek. Místní už tak dost trpí kvůli současné čističce, která někdy zapáchá, i když prošla úpravami,“ dodala s tím, že nová vyroste nanejvýš půl kilometru od té nynější.

Záměr ještě musí projít územním a stavebním řízením. Server iDNES.cz žádal jednatele investorské firmy a počernického podnikatele Jana Konhefra o vyjádření, chystanou výstavbu na okraji Prahy však právě z důvodů neskončeného schvalování odmítl komentovat.

S jakým rozpočtem se má přibližně stavět, není zřejmé, investor však domy označuje jako „nízkoenergetické za dostupné ceny“. Metr čtvereční zasíťovaného pozemku v sousedství nabízí realitní agentura za 5 tisíc korun. Jen hodnotu parcel lze proto přibližně odhadnout na necelé půl miliardy korun.

Metropole se aktuálně rozrůstá pro bydlení také u lesoparku v Letňanech. Celkem 114 řadových i samostatných domů vyroste taktéž na etapy - údajně je to v současnosti největší výstavba rodinných domů v Praze. Další více než dvacítku postaví ve Štěrboholích a v Horních Měcholupech koncem roku dokončí třetí etapu výstavby necelé stovky vilek v areálu budovaném jako uzavřená oblast s omezeným vstupem jen pro obyvatele.

Blok nových samostatných domů i řadovek má vyrůst za nyní slepou ulicí K Zelenči.

Blok nových samostatných domů i řadovek má vyrůst za nyní slepou ulicí K Zelenči.
Nejčtenější

Při požáru hotelu v centru Prahy zemřeli dva lidé, další jsou v nemocnicích

V Náplavní ulici v Praze hořel hotel.

V hotelu v pražské Náplavní ulici vypukl v sobotu po 18. hodině požár. Dva lidé zemřeli, několik dalších je zraněno....

Čtyři mrtví po požáru hotelu. Dvě ženy podlehly zraněním v nemocnici

Požár hotelu v Náplavní ulici

Sobotní požár pražského hotelu v Náplavní ulici má už čtyři oběti. Těžce zraněná žena, kterou záchranáři převezli do...Praha zavřela do odvolání Libeňský most, je v havarijním stavu

Libeňský most v Praze (18.1.2018)

Pražský Libeňský most, který je dlouhodobě v havarijním stavu, se v noci uzavřel pro dopravu tramvajovou a...

Kde je doma prezident. Na Hradě má tři byty nebo Lumbeho vilu

Pražský hrad - sídlo českých prezidentů

Stát ve státě s vlastní policií, armádou – Hradní stráží, hasičskou stanicí, samosprávou a přísně střeženou hranicí. To...

VIDEO: Řidiči ignorují pruhy pro autobusy. Vztyčí prostředník a neuhnou

Vrchlického ulice v Praze 5. Typické místo, kde řidiči aut jezdí ve špičkách i...

Jízdní pruhy pro autobusy mají zajistit, aby vůz MHD neuvázl v koloně aut a nenabíral zpoždění. V Praze je jich...

Další z rubriky

VIDEO: Hledá se násilník z výtahu, žena se mu ubránila pepřovým sprejem

Policie pátrá po muži, který se pokusil ve výtahu znásilnit ženu

Pražští kriminalisté hledají muže, který se pokusil znásilnit ženu ve výtahu uvnitř domu v Bínově ulici v Praze 8....

Dolínek: Pokud bude Libeňský most památkou, doprava se tam vrátí za osm let

Libeňský most v Praze (18.1.2018)

V případě, že ministerstvo kultury prohlásí pražský Libeňský most památkou, obnoven a znovu zprovozněn bude nejdříve za...

Požár hotelu v Praze policie vyšetřuje jako obecné ohrožení z nedbalosti

V Náplavní ulici v Praze hořel hotel.

Policie vyčíslila škodu, kterou způsobil sobotní požár v hotelu Eurostars David v pražské Náplavní ulici. Případ...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz