Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Hořovice se chystají koupit Starý zámek, má v něm být kulturní centrum

  16:24aktualizováno  16:24
Středočeské Hořovice koupí od státního podniku Vojenské lesy a statky ČR Starý zámek. Na svém podzimním zasedání o tom rozhodlo místní zastupitelstvo. Za objekt ze 13. století, ve kterém by do budoucna mohlo vzniknout muzeum či knihovna, zaplatí 35 milionů korun.

Prostory budovy sloužily jako kanceláře a několik bytů. V budoucnosti v nich může být regionální muzeum, knihovna či středisko volného času Domeček. | foto: archiv KÚ Středočeského kraje

Miliony budou Hořovice splácet po dobu šesti let s dvouprocentním úrokem. Součástí kupní smlouvy by měla být podmínka, že Panskou zahradu získá město spolu se zámkem bezúplatně. Obě strany s podmínkami souhlasí.

Nemalý zásah do rozpočtu chce radnice kompenzovat prodejem některých budov, které město vlastní. "Přemýšlíme asi o čtyřech nebo pěti budovách, které bychom mohli nabídnout k prodeji. V úvahu připadá například kino nebo klub Labe," řekl místopředseda Hořovic Petr Bakule.

Starý zámek by se do budoucna mohl stát kulturním centrem. Podle starosty Ondřeje Vaculíka by měl sloužit například městské knihovně. Prostory by tu mohla najít i některá sdružení, informační centrum, regionální muzeum nebo středisko volného času Domeček.

Do zámku se také pravděpodobně přesune obvodní oddělení Policie ČR, které si prostory pronajme. Vyřešil by se tak problém s kapacitou a mohl by se tak navýšit počet policistů.

Rekonstrukce údajně nebude zapotřebí. "Nechali jsme si vypracovat posudky a žádné zásadní opravy nebudou nutné. Jen menší úpravy, které budou potřeba k fungování jednotlivých institucí," uvedl místostarosta.

Hořovice na koupi zámku neseženou peníze, tvrdí zastupitelka

Obec se rozhodla zámek koupit proto, že jde o krásný historický objekt, o který by nerada přišla. "Nechceme, aby zámek padl do rukou spekulantů nebo osob, které by s ním nenaložily důstojně," řekl Bakule.

S koupí zámku souhlasila většina zastupitelů, celkem patnáct. Dva se zdrželi hlasování.

Jediným, kdo hlasoval proti koupi zámku, byla členka zastupitelstva Renata Wachtlová, která na svých argumentech trvá. "Hořovice na to nemají. Navíc zámek není v dobrém stavu, bude potřeba velké množství oprav, je tam značná vlhkost. Hořovice přitom nemají peníze ani na rekonstrukci," vysvětlila svůj postoj.

Řešení nevidí ani v možnosti získat finance zmíněným prodejem budov, ve kterých sídlí instituce, jež by se do zámku mohly posléze přesunout. "I tyto budovy dovedlo město do dezolátního stavu, objekty nebudou mít dostatečnou finanční hodnotu, takže mě nepřesvědčí, že se zámkem to dopadne jinak," dodala Wachtlová.

V současné době je zámek nevyužívaný. Prostory dříve fungovaly jako kanceláře hořovické divize Vojenských lesů a statků ČR. Kromě toho tu bylo i několik bytů.

Autor:Nejčtenější

Policisté na letišti zadrželi cizince, podezírají je z napadení číšníka

Policisté zadrželi skupinu cizinců, podezřelých z napadení číšníka. (23. dubna...

Policisté na pražském letišti Václava Havla zadrželi skupinu sedmi cizinců, kteří jsou podezřelí z toho, že v sobotu...

VIDEO: Číšník káral cizince kvůli vlastnímu alkoholu, zbili ho do bezvědomí

Útočníci, kteří na zahrádce restaurace v Praze 1 zbili číšníka do bezvědomí.

Na operačním sále s vážně poraněnou hlavou skončil číšník, kterého v Praze 1 napadla sedmičlenná skupina cizinců....Cizinci zadržení za napadení číšníka v Praze mají nizozemské pasy

Útočníci, kteří na zahrádce restaurace v Praze 1 zbili číšníka do bezvědomí.

Cizinci, které policie zadržela na letišti jako podezřelé z napadení číšníka v centru Prahy, pocházejí podle policie z...

U Slaného je silně cítit česnek. Někdo ho vyhodil tuny na pole

U Slaného někdo vyhodil na pole tuny česneku.

U města Slaný na Kladensku někdo vyhodil tuny česneku na pole. Policie neví, odkud se vzal, bude to proto zjišťovat.

Agresivní cizinci před napadením číšníka zbili v Praze i jiného muže

Útočníci, kteří na zahrádce restaurace v Praze 1 zbili číšníka do bezvědomí.

Cizinci, kteří o víkendu v pražské Vladislavově ulici napadli číšníka, zřejmě „nejdou pro ránu daleko“. Před incidentem...

Další z rubriky

VIDEO: „Režnou“ vilu na Petřinách už demolují těžké stroje

Funkcionalistická vila na Petřinách, kterou má nahradit nová stavba se třinácti...

Vleklý spor mezi majitelem vily Na Petřinách a sousedy z přilehlého okolí domu uzavírá demolice této stavby. Magistrát...

Šéf odboru dopravy přihlašoval kradená luxusní auta, tvrdí obžaloba

(ilustrační snímek)

Okresní soud v Mladé Boleslavi začal projednávat případ legalizace kradených aut, v němž je obžalován vedoucí odboru...

Libeňský most chce Praha nahradit novým. Není to bourání, tvrdí Dolínek

Na pražský Libeňský most se vrátila doprava (3. března 2018).

Pražští radní podpořili zbourání Libeňského mostu, který musel být kvůli špatnému stavu nedávno na několik týdnů...

Renault Kadjar 1,2 TCe 4x2 Zen
Renault Kadjar 1,2 TCe 4x2 Zen

r.v. 2015, naj. 32 630 km, benzín
414 900 Kč (s DPH)

Najdete na iDNES.cz