Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Hořovice se chystají koupit Starý zámek, má v něm být kulturní centrum

  16:24aktualizováno  16:24
Středočeské Hořovice koupí od státního podniku Vojenské lesy a statky ČR Starý zámek. Na svém podzimním zasedání o tom rozhodlo místní zastupitelstvo. Za objekt ze 13. století, ve kterém by do budoucna mohlo vzniknout muzeum či knihovna, zaplatí 35 milionů korun.

Prostory budovy sloužily jako kanceláře a několik bytů. V budoucnosti v nich může být regionální muzeum, knihovna či středisko volného času Domeček. | foto: archiv KÚ Středočeského kraje

Miliony budou Hořovice splácet po dobu šesti let s dvouprocentním úrokem. Součástí kupní smlouvy by měla být podmínka, že Panskou zahradu získá město spolu se zámkem bezúplatně. Obě strany s podmínkami souhlasí.

Nemalý zásah do rozpočtu chce radnice kompenzovat prodejem některých budov, které město vlastní. "Přemýšlíme asi o čtyřech nebo pěti budovách, které bychom mohli nabídnout k prodeji. V úvahu připadá například kino nebo klub Labe," řekl místopředseda Hořovic Petr Bakule.

Starý zámek by se do budoucna mohl stát kulturním centrem. Podle starosty Ondřeje Vaculíka by měl sloužit například městské knihovně. Prostory by tu mohla najít i některá sdružení, informační centrum, regionální muzeum nebo středisko volného času Domeček.

Do zámku se také pravděpodobně přesune obvodní oddělení Policie ČR, které si prostory pronajme. Vyřešil by se tak problém s kapacitou a mohl by se tak navýšit počet policistů.

Rekonstrukce údajně nebude zapotřebí. "Nechali jsme si vypracovat posudky a žádné zásadní opravy nebudou nutné. Jen menší úpravy, které budou potřeba k fungování jednotlivých institucí," uvedl místostarosta.

Hořovice na koupi zámku neseženou peníze, tvrdí zastupitelka

Obec se rozhodla zámek koupit proto, že jde o krásný historický objekt, o který by nerada přišla. "Nechceme, aby zámek padl do rukou spekulantů nebo osob, které by s ním nenaložily důstojně," řekl Bakule.

S koupí zámku souhlasila většina zastupitelů, celkem patnáct. Dva se zdrželi hlasování.

Jediným, kdo hlasoval proti koupi zámku, byla členka zastupitelstva Renata Wachtlová, která na svých argumentech trvá. "Hořovice na to nemají. Navíc zámek není v dobrém stavu, bude potřeba velké množství oprav, je tam značná vlhkost. Hořovice přitom nemají peníze ani na rekonstrukci," vysvětlila svůj postoj.

Řešení nevidí ani v možnosti získat finance zmíněným prodejem budov, ve kterých sídlí instituce, jež by se do zámku mohly posléze přesunout. "I tyto budovy dovedlo město do dezolátního stavu, objekty nebudou mít dostatečnou finanční hodnotu, takže mě nepřesvědčí, že se zámkem to dopadne jinak," dodala Wachtlová.

V současné době je zámek nevyužívaný. Prostory dříve fungovaly jako kanceláře hořovické divize Vojenských lesů a statků ČR. Kromě toho tu bylo i několik bytů.

Autor:

Volby 2018

Volby do obecních zastupitelstev a do Senátu PČR se konají 5. a 6. října. V pátek se volí od 14 do 22 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin.

Komunální volby

V Praze se bude volit do zastupitelstev městských částí a obvodů a současně do zastupitelstva hlavního města Prahy.

Volby do senátu

Ve Středočeském kraji volí do Senátu obvod Mladá Boleslav a Benešov. V Praze se volí v obvodech Praha 2, Praha 4, Praha 8 a Praha 12.Nejčtenější

Přístroje revizorů nenačítají kupony na Lítačkách, lidé dostávají pokuty

Finální podoba nové čipové karty pro městskou hromadnou dopravu (23.2.2016)

Koupili si kupon na Lítačku, u revizora ale zjistili, že nejde načíst. Cestující bez dokladu o zaplacení tak dostali...

Slavia - Bordeaux 1:0, nevýrazného soupeře zlomila Zmrhalova paráda

Slávisté slaví gól v utkání Evropské ligy proti Bordeaux. Zleva Traoré, střelec...

Když v průběhu druhého poločasu slávisté postupně pálili gólové šance, možná se strachovali, aby o hubené vedení...Sparta - Liberec 4:1, výhra a první místo v lize za parádní poločas

Fotbalisté Sparty oslavují gól Benjamina Tetteha (druhý zprava) v utkání proti...

Po dvou letech a jednom měsíci jsou sparťanští fotbalisté první v lize, byť ne po úplném kole. V sobotu večer porazili...

Betonová hráz kolem Prahy byla umlčena, řopíky se budovaly zbytečně

Osm stovek betonových pevnůstek mělo hájit Prahu před agresí nacistického Německa. Byly také součástí pevnostní linie,...

Slovácko - Slavia 1:3, snadná záležitost a hosté jsou opět v čele ligy

Hráči Slavie se radují z gólu do sítě Slovácka.

Fotbalisté Slavie si hravě poradili se Slováckem a vrátili se po osmém kole na první příčku tabulky nejvyšší soutěže....

Další z rubriky

Motorkář zemřel po smyku na mokré vozovce, jel bez helmy

Nehoda motorkáře v Masojedech na Kolínsku (22. 9. 2018).

Devětatřicetiletý motorkář zemřel v sobotu odpoledne v Masojedech na Kolínsku. Na mokré vozovce dostal smyk a spadl s...

Zloděj ukradl z výběhu na Příbramsku dva klokany, samice byla březí

Neznámý zloděj ukradl dvojici klokanů bennettových. Jedná se o poddruh klokana...

Neznámý pachatel v obci Podlesí na Příbramsku ukradl z výběhu březí klokaní samici s několikaměsíčním mládětem....

Český ležák stejně vždycky vyhraje, tvrdí ředitel pivovaru Staropramen

Generální ředitel Staropramenu Petr Kovařík (6.9.2018)

Ředitelem Pivovarů Staropramen je Petr Kovařík přes dva roky. Původním povoláním sládek pivo vařil nejen na pražském...

Najdete na iDNES.cz