Středočeské obce se bojí, že jim po zrušení automatů budou chybět peníze do rozpočtu. (Ilustrační snímek)

Středočeské obce se bojí, že jim po zrušení automatů budou chybět peníze do rozpočtu. (Ilustrační snímek) | foto: Karel Pešek, MF DNES

Hostivice chce zrušit poslední videoterminál, bude obcí bez hazardu

  • 1
Hostivice u Prahy zareagovala na dubnový nález Ústavního soudu, který dává obcím větší prostor pro regulaci hazardu než znění zákona o loteriích. Vedení obce požádalo ministerstvo financí o odejmutí licence pro poslední videoterminál. Bude tak v kraji zřejmě jedním z prvních měst bez hazardu.

Výherní automaty nám v obci nic nepřinášejí a zvyšují kriminalitu, tvrdí starosta středočeské Hostivice Jaroslav Kratochvíl. Když Ústavní soud v dubnu rozhodl, že si města mohou regulovat i provoz videoterminálů, které doposud povolovalo ministerstvo financí, zaradoval se. Právě odstranění jediného videoterminálu obci chybí k tomu, aby se kompletně zbavila hazardu na svém území.

"Žádost jsme na ministerstvo financí podávali takřka okamžitě po verdiktu soudu a zatím čekáme na jejich vyjádření," řekl Kratochvíl.

Ministerstvo financí na dotaz MF DNES odpovědělo, že zahájení správních řízení o zákazu videoloterijních terminálů je otázkou dní. "My jsme připraveni rozjet až šest tisíc správních řízení najednou. Začneme v nejbližších dnech. Čekalo se na uplynutí zákonných lhůt," uvedl za resort Jakub Haas.

Brzký začátek řízení ale nemusí znamenat také brzký konec pro hostivický terminál. "Termín ukončení se v tuto chvíli odhadnout nedá. Je tady samozřejmě možnost odvolání nebo žádostí o prodloužení rozhodovacích lhůt všech zúčastněných stran," doplnil Haas.

Situace kolem videoterminálů se začala hýbat i v Mladé Boleslavi, kde dříve primátor Raduan Nwelati tvrdil, že rozhodnutí soudu je potřeba pečlivě prostudovat. Měla se tím vyloučit možnost, že by provozovatelé terminálů mohli město žalovat. "Také jsme se obrátili na ministerstvo se žádostmi o zrušení povolení pro terminály. A to ještě dříve, než soud rozhodl," řekl Nwelati.

Pro ostatní herní automaty však podle něj stále platí, že obec nebude zavírat podniky před vypršením termínu povolení pro jejich provoz. "Tady by totiž opravdu mohly hrozit ze strany heren žaloby," poznamenal Nwelati.

Jiná města omezení nechystají, chyběly by jim peníze

Jiná středočeská města jsou v souvislosti s rušením heren zatím spíše zdrženlivá. Třeba v Rakovníku se chtějí automatů zbavit až po roce 2014, i když ve vyhlášce mají úplný zákaz už nyní a mohli by tak využít soudní verdikt ve svůj prospěch. "Na razantních krocích jsme se neshodli, půjdeme tedy metodou postupného útlumu," řekl rakovnický starosta Zdeněk Nejdl. Opatrnost zdůvodnil i tím, že obec má z automatů peníze do rozpočtu.

Stejně to vidí i starostka Berouna Šárka Endrlová. "Nyní jsme v době, kdy to vypadá, že opět poklesnou výnosy obcí z jiných zdrojů. Proto nic na stávající praxi měnit nebudeme," řekla. Město se podle ní dokázalo s hernami dohodnout na omezení nonstop provozů a situace se tak uklidnila. "Navíc, než se situace okolo automatů vyřeší, bude stejně rok 2014 a může se začít úplně od nuly," podotkla Endrlová.

Pro hostivického starostu nebyly peníze argumentem. "Sice jsme možná z jejich provozu do městské kasy něco měli, jenže pak jde večer naštvaný hráč z kasina, rozkope nám koše nebo zničí něco jiného. Opravy taky něco stojí," uvedl starosta.

Zároveň zmínil i další riziko. "Ti lidé u automatů sedí do tří do rána, ať mi nikdo netvrdí, že pak normálně nastoupí někam na směnu do práce. A peníze na další hraní potřebují," podotkl Kratochvíl.

Města mohou hazard na svém území omezovat od roku 2011. Ve středních Čechách k tomu volí různé postupy. Třeba v Mělníku nebo Nymburku už nejsou výherní automaty v centru města a lidé tam najdou jen videoterminály. Kladno a Mladá Boleslav volí jiný způsob. Herny tady nevypadají moc jako herny - nemají venkovní reklamy ani zřetelné nápisy. Ve své vyhlášce pak města blokují vznik nových heren.