Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Gymnázium dotované Rathovým krajem chce uniformy, rozhodnou rodiče

  19:05aktualizováno  19:05
Gymnázium v Hostivici na Praze-západ, bydlišti středočeského hejtmana Davida Ratha, by rádo na své půdě zavedlo školní uniformy. Stalo by se tak jedinou veřejnou školou v kraji, kde by je studenti nosili. Nové gymnázium, které se otevřelo loni na podzim, kraj dotuje desítkami milionů korun.

Gymnázium v Hostivici navštěvuje zatím jen 40 studentů. | foto: Koláž - iDNES.cz

Na zavedení uniforem se kraj už dohodl s vedením školy. Nyní je to na rodičích. Ti mají od března možnost nechat ji svým dětem na vlastní náklady ušít. Pro dívku vyjde na téměř sedm tisíc korun, pro chlapce na pět a půl tisíce. Uniformy mají třeba studenti v Kellnerově škole Open Gate v Babicích (o škole více čtěte zde). I na soukromých školách jsou však v Česku výjimečné.

"Pokud na to rodiče přistoupí, budeme pak řešit, jestli se budou nosit celý týden, jeden den v týdnu nebo jen na slavnostní akce," řekla ředitelka školy Petra Šnajberková. Podle ní tím studenti dají najevo, že někam patří, a navíc si zvyknou nosit slušné oblečení v situacích, které to vyžadují.

Jak by měly vypadat školní uniformy na Gymnáziu Hostivice

Podle jejích slov jsou rodiče zatím spíše váhaví a pasivní. V polovině dubna proto škola plánuje třídní schůzky, na kterých bude o uniformách s rodiči diskutovat. "Zatím si ji nikdo ušít nenechal, ta nabídka platí ale teprve od 1. března. Myslím, že děti se také musí domluvit mezi sebou, lidé chtějí být většinou spíš součástí davu než vyčnívat," domnívá se Šnajberková.

Gymnázium chce rodičům také rozdat dotazníky, aby mohli na zavedení uniforem vyjádřit svůj názor detailněji. "Někdy v červnu bychom pak rádi celou věc vyhodnotili a domluvili se na dalším postupu. Pokud budou rodiče i děti se zavedením školních uniforem souhlasit, začaly by se nosit od nového školního roku - tedy od září 2013," doplnila ředitelka gymnázia.

Byli byste pro, aby děti nosily ve školách jednotné uniformy?

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 0:00 4. dubna 2012. Anketa je uzavřena.

Ne 1124
Ano 996

Otevření gymnázia vyvolalo rozruch

Rozhodnutí kraje otevřít gymnázium, které v okrese chybělo, vzbudilo rozruch. Stalo se to v době, kdy školy bojují o každého studenta, potýkají se s nedostatkem peněz a ostatní kraje školy spíše slučují.

Než se škola pro nadané děti během několika let zaplní studenty, bude ji zřizovatel, tedy kraj, dotovat štědřeji než ostatní školy. "Na vlastní provozní výdaje a platy byla odsouhlasena částka do pěti milionů korun na jeden rok, z toho 3,2 milionu jsou peníze kraje," uvedla Markéta Vítková z tiskového oddělení kraje.

Gymnázium Hostivice

* Je otevřené od září 2011. Zatím tu studuje 40 studentů, otevřená je jedna třída na osmiletém a druhá na čtyřletém studiu.

* Do 15. března se odevzdávají přihlášky na střední školy, zatím to vypadá, že v září by se mohly v prvních ročnících otevřít tři třídy.

Středočeský kraj platí náklady na provoz škol, které zřizuje, peníze na platy mu však posílá ministerstvo školství. Finance se v obou případech odvozují od počtu studentů, a protože v Hostivici mají zatím jen čtyřicet žáků, kraj připlácí jak na provoz, tak na platy.

Oprava budovy bude stát miliony

Gymnázium sídlí v budově z roku 1906, kterou kraj s městem vyměnil za nový pavilon školní jídelny, již postavil pro svou základní uměleckou školu. Rekonstrukce třípodlažní budovy vyjde na zhruba 40 milionů korun. "Budova dosud neprošla celkovými úpravami, generální rekonstrukce by měla být dokončena před začátkem nového školního roku," dodala Vítková.

Štědrost kraje vůči novému gymnáziu vadí některým ředitelům škol. "Opravy budov v majetku kraje jsou v pořádku. Ale před třemi lety musely školy odvést kraji zůstatky na investičních fondech, aby vznikl společný balík, který dovolí realizaci i větších investic a oprav. Úspěšnost takových žádostí je mizivá a hasí tak v podstatě pouze havárie," říká jeden z nich.

Postupně bude kraj škole, která zatím funguje jen v prvním podlaží, pořizovat i vybavení. "Vybavené jsou zatím jen dvě třídy, šatna, ředitelna, sekretariát, kancelář hospodářky a sborovna pro deset lidí. Vybavení vyšlo na 1,7 milionu korun," vypočítala ředitelka Šnajberková.
Nejčtenější

Karlovy Vary slaví návrat do extraligy, Kladno ztratilo šanci na postup

Hráči Karlových Varů slaví návrat do extraligy.

Baráž o hokejovou extraligu se přiblížila svému rozuzlení předposledním 11. kolem. Vedoucí Karlovy Vary získaly...

Barážová hádanka, blíží se rozuzlení. Jágrovo Kladno cítí křivdu

Kladenští trenéři Pavel Patera (vlevo) a Miloslav Hořava přihlížejí společně s...

Do konce baráže o hokejovou extraligu zbývají už jen tři kola, ale situace je stále zamotaná. Jak tohle dopadne? Hodně...Karlovy Vary jsou blízko extralize. Litvínov ožil a drží druhé místo

Litvínovský Jakub Černý slaví gól se spoluhráčem Markem Baránkem

Hokejisté Karlových Varů jsou blízko návratu do extraligy. Západočeši se k postupu mezi elitu přiblížili dvě kola před...

Kladnu uteklo vedení v baráži o 16 vteřin, Jihlava přetlačila Litvínov

Momentka z utkání Jihlava - Litvínov.

V baráži o hokejovou extraligu už zbývají odehrát tři zápasy. Karlovy Vary si čtvrtým vítězstvím v řadě pojistily...

Postupová matematika. Kdo má v baráži jaké šance na extraligu?

Litvínovští hokejisté se radují z gólu proti Jihlavě.

Dvě kola před koncem hokejové baráže jsou jisté dvě věci: 1. Karlovým Varům stačí k návratu do extraligy získat jediný...

Další z rubriky

Na ranní kávu jezdí výtahem na společnou terasu na střeše činžáku

Při grilování se na terasu vejdou jen dvě rodiny, proto nadšenci počítají s...

Mladá rodina dokázala něco neuvěřitelného: vybudovat i pro ostatní v domě svépomocí terasu na střeše starého činžáku....

Učitel se vyhýbá trestu za prodej drog studentům. Utekl přes střechu školy

Noční zátah na bývalého zaměstnance střední školy odsouzeného za prodej drog

Mladoboleslavští policisté ve středu vyjeli v obci Skalsko pro muži, který je odsouzený za prodej drog studentům na...

Dotace se Kutné Hoře i Kolínu prodraží, povinná spoluúčast jde do milionů

Bývalá mincovna Vlašský dvůr (11.7.2017)

Opravené památky, nová sportovní hala nebo vybavené školy. Na vše získala Kutná Hora evropské a státní dotace. Jenže...

MetLife Europe Limited, pobočka pro Českou republiku
Sales Management Program

MetLife Europe Limited, pobočka pro Českou republiku
Praha

Najdete na iDNES.cz