Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Gymnázium dotované Rathovým krajem chce uniformy, rozhodnou rodiče

  19:05aktualizováno  19:05
Gymnázium v Hostivici na Praze-západ, bydlišti středočeského hejtmana Davida Ratha, by rádo na své půdě zavedlo školní uniformy. Stalo by se tak jedinou veřejnou školou v kraji, kde by je studenti nosili. Nové gymnázium, které se otevřelo loni na podzim, kraj dotuje desítkami milionů korun.

Gymnázium v Hostivici navštěvuje zatím jen 40 studentů. | foto: Koláž - iDNES.cz

Na zavedení uniforem se kraj už dohodl s vedením školy. Nyní je to na rodičích. Ti mají od března možnost nechat ji svým dětem na vlastní náklady ušít. Pro dívku vyjde na téměř sedm tisíc korun, pro chlapce na pět a půl tisíce. Uniformy mají třeba studenti v Kellnerově škole Open Gate v Babicích (o škole více čtěte zde). I na soukromých školách jsou však v Česku výjimečné.

"Pokud na to rodiče přistoupí, budeme pak řešit, jestli se budou nosit celý týden, jeden den v týdnu nebo jen na slavnostní akce," řekla ředitelka školy Petra Šnajberková. Podle ní tím studenti dají najevo, že někam patří, a navíc si zvyknou nosit slušné oblečení v situacích, které to vyžadují.

Jak by měly vypadat školní uniformy na Gymnáziu Hostivice

Podle jejích slov jsou rodiče zatím spíše váhaví a pasivní. V polovině dubna proto škola plánuje třídní schůzky, na kterých bude o uniformách s rodiči diskutovat. "Zatím si ji nikdo ušít nenechal, ta nabídka platí ale teprve od 1. března. Myslím, že děti se také musí domluvit mezi sebou, lidé chtějí být většinou spíš součástí davu než vyčnívat," domnívá se Šnajberková.

Gymnázium chce rodičům také rozdat dotazníky, aby mohli na zavedení uniforem vyjádřit svůj názor detailněji. "Někdy v červnu bychom pak rádi celou věc vyhodnotili a domluvili se na dalším postupu. Pokud budou rodiče i děti se zavedením školních uniforem souhlasit, začaly by se nosit od nového školního roku - tedy od září 2013," doplnila ředitelka gymnázia.

Byli byste pro, aby děti nosily ve školách jednotné uniformy?

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 0:00 4. dubna 2012. Anketa je uzavřena.

Ne 1124
Ano 996

Otevření gymnázia vyvolalo rozruch

Rozhodnutí kraje otevřít gymnázium, které v okrese chybělo, vzbudilo rozruch. Stalo se to v době, kdy školy bojují o každého studenta, potýkají se s nedostatkem peněz a ostatní kraje školy spíše slučují.

Než se škola pro nadané děti během několika let zaplní studenty, bude ji zřizovatel, tedy kraj, dotovat štědřeji než ostatní školy. "Na vlastní provozní výdaje a platy byla odsouhlasena částka do pěti milionů korun na jeden rok, z toho 3,2 milionu jsou peníze kraje," uvedla Markéta Vítková z tiskového oddělení kraje.

Gymnázium Hostivice

* Je otevřené od září 2011. Zatím tu studuje 40 studentů, otevřená je jedna třída na osmiletém a druhá na čtyřletém studiu.

* Do 15. března se odevzdávají přihlášky na střední školy, zatím to vypadá, že v září by se mohly v prvních ročnících otevřít tři třídy.

Středočeský kraj platí náklady na provoz škol, které zřizuje, peníze na platy mu však posílá ministerstvo školství. Finance se v obou případech odvozují od počtu studentů, a protože v Hostivici mají zatím jen čtyřicet žáků, kraj připlácí jak na provoz, tak na platy.

Oprava budovy bude stát miliony

Gymnázium sídlí v budově z roku 1906, kterou kraj s městem vyměnil za nový pavilon školní jídelny, již postavil pro svou základní uměleckou školu. Rekonstrukce třípodlažní budovy vyjde na zhruba 40 milionů korun. "Budova dosud neprošla celkovými úpravami, generální rekonstrukce by měla být dokončena před začátkem nového školního roku," dodala Vítková.

Štědrost kraje vůči novému gymnáziu vadí některým ředitelům škol. "Opravy budov v majetku kraje jsou v pořádku. Ale před třemi lety musely školy odvést kraji zůstatky na investičních fondech, aby vznikl společný balík, který dovolí realizaci i větších investic a oprav. Úspěšnost takových žádostí je mizivá a hasí tak v podstatě pouze havárie," říká jeden z nich.

Postupně bude kraj škole, která zatím funguje jen v prvním podlaží, pořizovat i vybavení. "Vybavené jsou zatím jen dvě třídy, šatna, ředitelna, sekretariát, kancelář hospodářky a sborovna pro deset lidí. Vybavení vyšlo na 1,7 milionu korun," vypočítala ředitelka Šnajberková.

Volby 2018

Volby do obecních zastupitelstev a do Senátu PČR se konají 5. a 6. října. V pátek se volí od 14 do 22 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin.

Komunální volby

V Praze se bude volit do zastupitelstev městských částí a obvodů a současně do zastupitelstva hlavního města Prahy.

Volby do senátu

Ve Středočeském kraji volí do Senátu obvod Mladá Boleslav a Benešov. V Praze se volí v obvodech Praha 2, Praha 4, Praha 8 a Praha 12.Nejčtenější

Přístroje revizorů nenačítají kupony na Lítačkách, lidé dostávají pokuty

Finální podoba nové čipové karty pro městskou hromadnou dopravu (23.2.2016)

Koupili si kupon na Lítačku, u revizora ale zjistili, že nejde načíst. Cestující bez dokladu o zaplacení tak dostali...

Zásahovka na Benešovsku zadržela gang zlodějů luxusních automobilů

policie, zásahová jednotka, ozbrojenec, ilustrace

Policejní zásahovka šla v pátek do akce brzy ráno. Na silnici mezi Miličínem a Olbramovicemi zadržela šest lidí, kteří...Betonová hráz kolem Prahy byla umlčena, řopíky se budovaly zbytečně

Osm stovek betonových pevnůstek mělo hájit Prahu před agresí nacistického Německa. Byly také součástí pevnostní linie,...

Slovácko - Slavia 1:3, snadná záležitost a hosté jsou opět v čele ligy

Hráči Slavie se radují z gólu do sítě Slovácka.

Fotbalisté Slavie si hravě poradili se Slováckem a vrátili se po osmém kole na první příčku tabulky nejvyšší soutěže....

Hokejisté Budějovic přehráli Slavii, Kladno si poradilo se Vsetínem

Momentka z prvoligového duelu hokejistů Českých Budějovic (žlutá) a Slavie

Ve šlágru 3. kola první hokejové ligy porazily České Budějovice pražskou Slavii hladce 5:0, když už po první třetině...

Další z rubriky

Před Národní muzeum se vracejí sloupy s lampami a korunovanou lví hlavou

Umělecký kovář Zdeněk Grausam a jeho kolega Petr Cadrik, kteří na sloupy před...

Před Národním muzeem v Praze se v těchto dnech zvedají dva více než dvacetimetrové sloupy. Po letech se vracejí na své...

Budova VŠCHT je funkční, krásná a má vlastní pivovar, kde se vaří Lachout

VŠCHT má vlastní pivovar, kde se studenti učí vařit pivo Lachout (Lahodná...

Chemie často patří ve škole k obávaným předmětům, její praktické využití se vytrácí v biflování vzorečků. Jaké...

Kamion vjel před vlak v Kralupech nad Vltavou, čtyři lidé se zranili

V Kralupech nad Vltavou se na přejezdu srazil kamion s vlakem. (18.9.2018)

V Kralupech nad Vltavou na Mělnicku se ráno na přejezdu srazil motorový vlak s kamionem. Lehce se zranilo několik lidí...

Najdete na iDNES.cz