Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Hrady a zámky se otevřou za týden, Křivoklát ukáže stoletý porodní stůl

  11:24aktualizováno  11:24
S příchodem jara se otevřou v sobotu 31. března středočeské hrady a zámky. Návštěvníci se mohou těšit na nové akce i prohlídky - například na Karlštejně lidé budou moci poprvé vstoupit do soukromé oratoře Karla IV. Na Křivoklátu zase ukáží sto let starý porodní stůl a porodní sál.

Hrady a zámky se chystají na novou sezonu. (Ilustrační snímek) | foto:  Michal Šula, MAFRA

Víte, že když husité v roce 1422 dobývali hrad Karlštejn, poprvé v historii použili i soudky s fekáliemi? Hrad však nedobyli, to se povedlo až během třicetileté války o více než dvě stě let později švédským vojskům.

Jarní dobývání je dubnové téma letošního ročníku projektu Oživlé památky, do kterého se zapojují objekty ve správě Národního památkového ústavu. Letošní sezóna pak bude ve znamení silného rodu Pernštejnů.

Ačkoli památky chystají řadu kulturních akcí, projekt Oživlé památky má návštěvníky přesvědčit, že je proč se na ně vracet. Od dubna do října má proto každý "své" téma.

"Letos je to přesně 590 let, kdy byl hrad od jara do podzimu dobýván pražskými husity, když přišly podzimní plískanice, vzdali to a hrad nedobyli," vypráví kastelán hradu Karlštejn Jaromír Kubů. K tomuto tématu připravili na hradě speciální prohlídky Mariánské a Velké věže s výkladem o dobývání.

Středočeské hrady a zámky se po zimě otevírají

Hrad Křivoklát zahájí v sobotu 24. března hlavní sezonu výstavou historických kočárků. "Bude tu historický porodní sál, autentický téměř sto let starý porodní stůl a vše, co s tím souvisí. Celá expozice vrcholí úžasným souborem kočárků od poloviny 19. století až do 80. let minulého století," popisuje kastelán hradu Luděk Frencl.

Dvě velké akce chystá v dubnu zámek Mníšek pod Brdy. V sobotu 31. března pořádá dobývání zámecké komnaty. "Návštěvníci budou po zámku hledat klíč, a když ho najdou, odnesou si ho domů," říká kastelánka Jana Digrinová.

Květen: Tajemství hradních kaplí

Květnové téma Oživlých památek vyvrcholí 1. června Nocí kostelů, do níž se letos poprvé zapojí i Křivoklát. Chystá se na to i zámek Březnice, který uspořádá varhanní koncert a představí zámeckou kapli Panny Marie, a to z hlediska péče o kulturní mobiliář.

Středočeské hrady a zámky se po zimě otevírají

Specialitu si pro návštěvníky připravili na Karlštejně - exkluzivní prohlídky hradních kaplí, které skončí v kapli sv. Kříže. Poprvé jim umožní vstoupit i do interiéru kaple sv. Kateřiny, privátní modlitebny Karla IV. "Doposud si ji návštěvníci prohlíželi jen přes mříž, teď poprvé uvidí dvojportrét nad vchodem. Prohlídka bude dvakrát denně a nejvýš pro šest lidí. Chceme v tom velkém návštěvnickém provozu udělat šesti lidem exkluzivní prohlídku," popisuje Kubů.

Podzim: Ozvěny lesních rohů

Červnové téma Oživlých památek bude patřit zahradám, červenec a srpen milostným laděním a září dědictví antiky. Posledním letošním tématem budou říjnové Ozvěny lesních rohů. Tomuto tématu bude vévodit Křivoklát, který v 15. století také obléhali husité.

"Celé tradiční rytířské klání Křivoklání jsme přizpůsobili tématu lovectví, bude nově pojaté, což je po osmnácti letech ku prospěchu. Budou tam koně, jezdci, lovci," popisuje Frencl.

Autoři:Nejčtenější

VIDEO: Číšník káral cizince kvůli vlastnímu alkoholu, zbili ho do bezvědomí

Útočníci, kteří na zahrádce restaurace v Praze 1 zbili číšníka do bezvědomí.

Na operačním sále s vážně poraněnou hlavou skončil číšník, kterého v Praze 1 napadla sedmičlenná skupina cizinců....

U Slaného je silně cítit česnek. Někdo ho vyhodil tuny na pole

U Slaného někdo vyhodil na pole tuny česneku.

U města Slaný na Kladensku někdo vyhodil tuny česneku na pole. Policie neví, odkud se vzal, bude to proto zjišťovat.Karlovy Vary slaví návrat do extraligy, Kladno ztratilo šanci na postup

Hráči Karlových Varů slaví návrat do extraligy.

Baráž o hokejovou extraligu se přiblížila svému rozuzlení předposledním 11. kolem. Vedoucí Karlovy Vary získaly...

Barážová hádanka, blíží se rozuzlení. Jágrovo Kladno cítí křivdu

Kladenští trenéři Pavel Patera (vlevo) a Miloslav Hořava přihlížejí společně s...

Do konce baráže o hokejovou extraligu zbývají už jen tři kola, ale situace je stále zamotaná. Jak tohle dopadne? Hodně...

Karlovy Vary jsou blízko extralize. Litvínov ožil a drží druhé místo

Litvínovský Jakub Černý slaví gól se spoluhráčem Markem Baránkem

Hokejisté Karlových Varů jsou blízko návratu do extraligy. Západočeši se k postupu mezi elitu přiblížili dvě kola před...

Další z rubriky

Tuny česneku na poli na Kladensku nechal zemědělec, nemohl ho prodat

U Slaného někdo vyhodil na pole tuny česneku.

Česnek, který o víkendu obtěžoval svým zápachem lidi u Slaného, vyhodil na pole zemědělec. Šlo o jeho vlastní půdu a...

Zahrady v Troji staví za stamiliony, botanická bude mít stezku na střeše

Soutěž na návrh nového vstupu do areálu botanické zahrady vyhrál ateliér Fránek...

Botanická zahrada se letos pustí do nového vstupního areálu, který bude mít naučnou stezku i na střeše budovy. Soutěž...

Agresivní cizinci před napadením číšníka zbili v Praze i jiného muže

Útočníci, kteří na zahrádce restaurace v Praze 1 zbili číšníka do bezvědomí.

Cizinci, kteří o víkendu v pražské Vladislavově ulici napadli číšníka, zřejmě „nejdou pro ránu daleko“. Před incidentem...

Najdete na iDNES.cz