Zakladatel hvězdárny v Ondřejově by oslavil 150 let od narození. Ilustrační snímek

Zakladatel hvězdárny v Ondřejově by oslavil 150 let od narození. Ilustrační snímek | foto: Jan Hocek, pro iDNES.cz

Hvězdárna v Ondřejově slaví 113 let a bojuje se světlem z Prahy

  • 1
Hvězdárně v Ondřejově je sto třináct let. Kromě toho uplynulo 150 let od narození jejího zakladatele Josefa Jana Friče. V Ondřejově mají astronomové největší dalekohled v republice. Zároveň se ale potýkají s problémy se světlem, které vychází z ne příliš vzdáleného hlavního města.

Když se v roce 1898 rozhodl Josef Jan Frič postavit hvězdárnu, hledal místo, kam by dojel koňský povoz z Prahy za den a kde by byla dostatečná tma a klid na práci. Vybral kopec Manda u Ondřejova. Pojmenoval jej Žalov.

"V den, kdy zakoupil pozemky, zemřel Fričův bratr Jan, jehož kmotrem byl český básník Jan Neruda," vysvětlil vědec Ondřejovské hvězdárny Pavel Suchan. Právě Neruda vyučoval oba bratry základům astronomie.

Dnešní astronomové ale teď řeší nepříjemný problém. "Frič samozřejmě nemohl vědět, že Praha bude za několik let takhle osvětlená. Právě záře z metropole je pro nás velký problém," řekl Suchan, jeden z největších expertů na světelné znečištění.

Nejde ale jen o hlavní město. "Musím hlídat, kdo a co v okolí hvězdárny staví. V její blízkosti nesmí vzniknout žádná větší budova, ale ani chata, kde vzniká teplo. Když se topí, rozvlní to vzduch a my nemůžeme pozorovat," vysvětlil hvězdář.

Zdejší dalekohled je válečnou kořistí

K průzkumu oblohy se v Ondřejově používaly různé dalekohledy a přístroje, všechny možné modely jsou tu dodnes k vidění. "K pozorování používáme takzvaný dělostřelecký binar. Je to válečná kořist z druhé světové války. Využívali ho Němci," upřesnil astronom.

Dnes mají v Ondřejově největší dalekohled v republice. "Byl instalován v šedesátých letech, v době svého vzniku byl pátý největší na světě. Teď je to drobek," směje se Suchan.

Přesto s ním astronomové dohlédnou dost daleko. "Je využíván na pozorování hvězd v naší galaxii, takže kouká do vzdálenosti "pouhých" stovek světelných roků. Ale pozoruje i gama záblesky, takže dohlédne i miliardy světelných let," uvedl Suchan.

Tým Ondřejovské hvězdárny vidí svou budoucnost jasně. "Budeme se podílet na výrobě družic pro astronomický výzkum a také spolupracovat na projektu, který využívá k pozorování dalekohledy na jižní polokouli, hlavně v Chile," uvedl vědec.

V Chile je i největší observatoř světa. "Tam jsou moderní hranaté střechy. Klasické kopule jako je ta naše, už nejsou v módě. A vidět je tam obyčejným okem dvakrát více hvězd než v našich podmínkách," uzavřel.