Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Pražský IKEM začal stavět Elipsu, nový pavilon pro vědu a výzkum

  18:56aktualizováno  18:56
Institut klinické a experimentální medicíny zahájil stavbu nového pavilonu pro vědu a výzkum, takzvané "Elipsy". Mělo by v něm vzniknout jedno z nejmodernějších evropských center, které vědcům a lékařům nabídne nové laboratoře a zázemí pro jejich práci. IKEM za něj zaplatí 75 milionů korun.

Nový pavilon Z7 “ELIPSA” – rozšíření výzkumu v IKEM | foto: IKEM

IKEM je vedoucí pracoviště léčby i výzkumu v oblasti kardiovaskulárních chorob, transplantací životně důležitých orgánů, diabetologie a poruch metabolismu. Výstavbou nového pavilonu chce umožnit svým týmům více rozvíjet výzkum v oblastech, pro které byl před více než 40 lety založen.

"Přestože bych si přál, aby lidé péči na nejvyšší úrovni, kterou IKEM už teď nabízí, potřebovali co nejméně, nesmíme zapomínat na ty nemocné, kteří čekají na nové metody a způsoby léčby. Díky novému pavilonu zůstane institut na špici nejen českého výzkumu a bude moci pružně reagovat na rychlý vývoj moderních technologií," řekl ředitel IKEM Aleš Herman.

Fotogalerie

Nové prostory budou využívat zejména týmy, které se zabývají diabetem, transplantacemi a onemocněním kardiovaskulárního systému. "Choroby srdce a krevního oběhu představují nejzávažnější onemocnění v České republice. V zemi, kde na tato onemocnění umírá více než polovina obyvatelstva, diabetem trpí přes milion obyvatel a transplantace se provádějí stále častěji, je existence experimentální výzkumné základny naprostou nutností," doplnil přednosta Centra experimentální medicíny Luděk Červenka.

Ve špičkově vybavených laboratořích se tak lékaři zaměří například na lidská játra. Po jejich selhání nelze zatím jejich funkci ničím nahradit, jako to umí například hemodialýza u ledvin. Poznání mechanismů jaterní regenerace by mělo otevřít cestu k získání funkční náhrady jater, ať již ve formě orgánu, nebo tkáně. Jiný tým bude zkoumat, jakým způsobem a za jakých okolností by mohly kmenové buňky pomoci produkovat inzulín.

Velký prostor v "Elipse" také obsadí lékaři, kteří se zabývají kardiovaskulárním systémem. V laboratořích budou například hledat nové možnosti léčby pro pacienty, kterým selhává srdce. Výzkumné aktivity se také zaměří na úlohu genetiky, výživy a hormonálních změn při vzniku aterosklerózy a její vliv na ischemickou chorobu srdeční.

Vznik nového pavilonu bude IKEM financovat z vlastních peněz. "Díky současné ekonomické situaci a poklesu cen ve stavebnictví jsme dokázali cenu stavby ve veřejné soutěži snížit o zhruba 45 procent. Pavilon tak bude stát 75 milionů korun včetně DPH, přičemž cena podle projektové dokumentace počítala se 136 miliony korun," uvedl náměstek pro ekonomiku a provoz Michal Stiborek.

"Elipsa" by měla v areálu IKEM vyrůst za zhruba 420 dní. Její slavnostní otevření je naplánováno na jaro 2014.

Autor:Nejčtenější

Policisté na letišti zadrželi cizince, podezírají je z napadení číšníka

Policisté zadrželi skupinu cizinců, podezřelých z napadení číšníka. (23. dubna...

Policisté na pražském letišti Václava Havla zadrželi skupinu sedmi cizinců, kteří jsou podezřelí z toho, že v sobotu...

VIDEO: Číšník káral cizince kvůli vlastnímu alkoholu, zbili ho do bezvědomí

Útočníci, kteří na zahrádce restaurace v Praze 1 zbili číšníka do bezvědomí.

Na operačním sále s vážně poraněnou hlavou skončil číšník, kterého v Praze 1 napadla sedmičlenná skupina cizinců....U Slaného je silně cítit česnek. Někdo ho vyhodil tuny na pole

U Slaného někdo vyhodil na pole tuny česneku.

U města Slaný na Kladensku někdo vyhodil tuny česneku na pole. Policie neví, odkud se vzal, bude to proto zjišťovat.

Agresivní cizinci před napadením číšníka zbili v Praze i jiného muže

Útočníci, kteří na zahrádce restaurace v Praze 1 zbili číšníka do bezvědomí.

Cizinci, kteří o víkendu v pražské Vladislavově ulici napadli číšníka, zřejmě „nejdou pro ránu daleko“. Před incidentem...

Karlovy Vary slaví návrat do extraligy, Kladno ztratilo šanci na postup

Hráči Karlových Varů slaví návrat do extraligy.

Baráž o hokejovou extraligu se přiblížila svému rozuzlení předposledním 11. kolem. Vedoucí Karlovy Vary získaly...

Další z rubriky

Po srážce auta s vlakem na Příbramsku pro řidiče letěl vrtulník

Ke střetu osobního auta a vlaku na železničním přejezdu v Jincích na Příbramsku...

Na železničním přejezdu v Jincích na Příbramsku se odpoledne střetl vlak s osobním autem. Zraněného řidiče přepravil do...

Libeňský most chce Praha nahradit novým. Není to bourání, tvrdí Dolínek

Na pražský Libeňský most se vrátila doprava (3. března 2018).

Pražští radní podpořili zbourání Libeňského mostu, který musel být kvůli špatnému stavu nedávno na několik týdnů...

Za zbití číšníka policie obvinila pět Nizozemců, dva chce do vazby

Útočníci, kteří na zahrádce restaurace v Praze 1 zbili číšníka do bezvědomí.

Pražští kriminalisté obvinili z těžkého ublížení na zdraví dva ze sedmi cizinců, kteří v centru napadli číšníka, jenž...

Najdete na iDNES.cz