Ilustrační foto

Ilustrační foto | foto: Petr Lemberk, MAFRA

Inspektoři odhalili stovky načerno pracujících, vylézají i okénkem

  • 7
Středočeští inspektoři odhalili stovky načerno pracujících lidí a rozdali pokuty za mnoho milionů korun. Lidé se před nimi ukrývají ve skladovém regálu, v rozebrané části strojního zařízení, v přepravní bedně, ale i třeba zabarikádovaní na toaletách.

Od roku 2012 se na území republiky uskutečnilo přes 97 tisíc kontrol, které odhalily téměř třináct tisíc nelegálně zaměstnaných osob. Z tohoto počtu byly téměř dvě tisícovky „nelegálů“ objeveny ve středočeských firmách.

Nelegální zaměstnávání

Ve středních Čechách inspektoři v letech 2012–2015 zjistili 1976 nelegálně zaměstnaných osob.

Rok 2012 .................. 649

občanů ČR ............... 401

občanů zemí EU........ 63

cizinců mimo EU........ 185

Rok 2013 ....................515

občanů ČR .................232

občanů zemí EU......... 88

cizinců mimo EU........ 195

Rok 2014.................... 393

občanů ČR ..................218

občanů zemí EU ..........67

cizinců mimo EU .........108

Rok 2015..................... 419

občanů ČR ..................136

občanů zemí EU .........124

cizinců mimo EU .........159

Počty nelegálních pracovníků v kraji se za poslední čtyři roky pomalu snižují, přesto je to kraj s tradičně nejhoršími výsledky v celé republice. Loni inspektoři v kraji objevili 419 takových lidí, což bylo nejvíce v Česku. Z toho byla více než třetina cizinců nepocházejících z Evropské unie.

„Ve Středočeském kraji každoročně zjistíme velký počet nelegálně zaměstnávaných osob ve srovnání s jinými kraji. Je to dáno mimo jiné rozlohou kraje, počtem obyvatel i podnikatelských subjektů. Ve srovnání s Prahou bylo například loni ve středních Čechách objeveno o 103 nelegálních pracovníků více,“ hodnotí výsledky pátrání inspektorů náměstek generálního inspektora Státního úřadu inspekce práce Jiří Macíček.

Z celkového počtu 1 976 lidí bez povolení k práci objevených v kraji za poslední čtyři roky je 67 % občanů Evropské unie, z toho 75 % Čechů. Další v pořadí jsou Bulhaři, Rumuni, Slováci, Maďaři a Poláci. Z cizinců z třetích zemí je drtivá většina Ukrajinců, dále jsou to Vietnamci, Moldavané, Makedonci, Uzbekové, Číňané, Bělorusové a Turci.

Nejčastěji středočeské firmy načerno zaměstnávají lidi v oblasti stravování, pohostinství, potravinářství, službách, stavebnictví, zemědělství a logistice. Většinou se jedná o práce, které nevyžadují zvláštní kvalifikaci či dobrou znalost jazyka.

Policisté hráli i zákazníky masážního salonu

Hned 22 inspektorů zasahovalo například předloni v areálu na Kladensku, kde sídlilo sedm firem. Asistovali jim strážníci z Kladna a Stehelčevse a cizinecká policie. Ze 107 zaměstnanců jedné společnosti bylo sedm nelegálních. Za zákazníky se zase vydávali policisté v jednom ze středočeských masážních salonů, aby mohli dovnitř pustit inspektory. Ti tu pak nachytali dvě Rusky a jednu Ukrajinku, jedna z nich pracovala načerno.

V roce 2015 uložil zaměstnavatelům středočeský inspektorát za „černou“ práci 89 pokut ve výši 10,8 milionu korun, za první čtvrtletí letošního roku pak 17 pokut za 993 tisíc. „Nejvyšší loňská pokuta v kraji byla 1,12 milionu a dostala ji společnost zabývající se kamionovou dopravou, která zaměstnávala nelegálně čtyři cizince jako řidiče,“ prozradil šéf inspektorů.

Letos v únoru objevili inspektoři spolu s policisty během akce s názvem Enigma v pekárnách v Českém Brodě dvě desítky cizinců z Ukrajiny a Moldavska. Žádný z nich neměl povolení k pobytu ani zaměstnaneckou kartu. Případ stále není uzavřen, protože jednatel pekáren, rovněž cizinec, nespolupracuje. Dva cizince, kteří utekli přes zadní dvory oknem ze šatny, zase honili inspektoři při kontrole restaurace v Praze 1.

„Kontroly zaměřené na oblast nelegálního zaměstnávání patří mezi nejvíce rizikové kontrolní činnosti. Tyto akce jsou neohlášené, zaměstnavatelé se na ně nemohou předem připravit. Jsou si vědomi vysokých sankcí, dochází tak často k agresivnímu chování, verbálnímu napadání inspektorů, v ojedinělých případech i k fyzickému napadení,“ odhaluje okolnosti zásahů Jiří Macíček.

Vzdělávání věnují inspektoři velkou pozornost, nejdůležitější jsou však praktické zkušenosti. „To dokresluje i kontrola, ke které došlo v roce 2012, tedy v době, kdy se s kontrolami nelegálního zaměstnávání začínalo. Tehdy ještě inspektoři neměli dostatek zkušeností a při kontrole ve firmě byli nepozorovaně uzamčeni v objektu a všichni zaměstnanci včetně nelegálních utekli. Inspektoři se z objektu dostali až s pomocí přivolané policejní hlídky,“ vzpomíná náměstek.

Podněty na kontroly dostávají inspektoráty od občanů a firem a zároveň provádějí vlastní šetření či předběžný monitoring. Na kontroly chodí nejméně dvojice inspektorů, přičemž je běžná spolupráce s městskou i státní policií.