Inteligentní popelnice samy popelářům oznámí, že jsou plné a potřebují vysypat

Inteligentní popelnice samy popelářům oznámí, že jsou plné a potřebují vysypat | foto: Bigbellysolar.com

Jsme plné, ohlásí odpadkové koše v Praze. A samy si přivolají popeláře

  • 21
Už za tři týdny by se v centru metropole měly objevit nové - inteligentní odpadkové koše na solární energii. Samy budou smetí stlačovat a až budou plné, přivolají si popeláře. Magistrát si od toho slibuje finanční úspory. Odborníci ale tvrdí, že projekt nemusí fungovat podle očekávání.

"Přibližně za tři týdny instalujeme zhruba deset až patnáct kusů v centru města. Půjde zatím o pilotní projekt," říká náměstek primátora Jiří Nouza (TOP 09) s tím, že se jedná o investici v rámci desítek tisíc korun.

Peníze by se však podle něj měly brzy vrátit. Koše totiž dokážou poslat samy informaci vývozové službě ve chvíli, kdy už se toho do nich víc nevejde.

Koš na solární energii

Jak funguje: Koš má v sobě zabudované čidlo. Když je odpadků více, toto čidlo aktivuje stlačovací pás. Ve chvíli, kdy je koš plný, čidlo odešle vzkaz, že je potřeba jej vyprázdnit. Energii zajišťují solární panely pod ochranným pláštěm.

Kolik jich bude: Město na zkoušku pořídí až patnáct těchto košů.

Cena: Konkrétní cena ještě není stanovena. Hovoří se o částce v rámci desítek tisíc korun. Kde: Město chce koše umístit na rušná místa v centru metropole.

Kdy: První by mohl stát už za tři týdny.

"Výrazně tak ušetříme za benzin i lidi. Nyní se musí na některá místa v centru města jezdit pro odpadky až šestkrát denně," dodává Nouza.

Koše budou navíc vybaveny solárními panely, které je budou zásobovat energií. "Budou tak soběstačné," tvrdí Nouza.

Slunce to nemusí zvládnout

Odborníci na fotovoltaiku jsou však v tomto případě skeptičtí, podle nich solární panely nevyrobí dostatek energie.

"Mechanické stlačování smetí je energeticky velmi náročné. Navíc do košů se nehází vždy jen papír, ale například i tvrdé věci. Osobně si proto myslím, že je nereálné, aby tohle vše utáhl jeden malý solární panel," říká Vladimír Vaněk ze společnosti Energy Expert, která se specializuje na obnovitelné zdroje energie.

Navíc u fotovoltaiky hrozí ještě jiné nebezpečí. "Ve chvíli, kdy umístíte solární panel takto na dosah každému, je opravdu velmi pravděpodobné, že ho během chvíle někdo ukradne," myslí si Vaněk.

Vedení města doufá, že když koše umístí na místa, kudy prochází denně tisíce turistů, tak ke krádeži nedojde.

"Ale uvidíme. Je to pilotní projekt. Proto zatím pořídíme košů jen pár, abychom věděli, zda má vůbec cenu je ve větším množství do ulic rozmisťovat," vysvětluje Nouza.

Další problém, se kterým se projekt inteligentních košů se solárními panely může setkat, jsou vandalové. Hodně by o tom mohli vyprávět lidé z radnice v americkém městě Filadelfie, které stejný typ košů zavedlo ve svých ulicích. Po pár dnech byly kryty solárních panelů na některých koších posprejované či rozbité.

Přesto si tamní město nový systém spíše pochvaluje. Snížilo díky nim počet vývozů. "Zatímco jeden nahrazený koš se před zavedením novinky musel vyvážet v průměru sedmnáctkrát týdně, nyní stačí tři vývozy za týden," řekla Keisha McCarty-Skeltonová z filadelfské radnice.

Zda se v Praze systém osvědčí stejně jako ve Spojených státech, není vůbec jisté. Problém by mohl být už pouze v tom, že v české metropoli nesvítí slunce v takové míře jako právě v zámoří.

"Ve Filadelfii svítí slunce v průměru 2 613 hodin za rok, v Praze je to 1 573 hodin," říká meteoroložka Dagmar Honsová.

Nejdražší koše jsou v metru

Přestože inteligentní koš na solární energii stojí desítky tisíc korun, není nejdražší odpadovou nádobou v metropoli. Ty se nacházejí na nástupištích ve stanicích metra. Jedná se o speciální protiteroristické koše, které jsou schopné utlumit případný výbuch a nasměrovat ho směrem do stropu.

Jeden takový koš vyjde na 87 tisíc korun. V podzemce jich je v současné době rozmístěno na devadesát. Další budou přibývat například v nových stanicích.