Karlínští se obávají o osud bývalé mazutové výtopny na sídlišti Invalidovna...

Karlínští se obávají o osud bývalé mazutové výtopny na sídlišti Invalidovna (25.4.2017) | foto: Petr Topič, MAFRA

Lidé nechtějí demolici unikátní Mazutky. Z výtopny by mohl být kostel

  • 5
Karlínští se obávají o osud bývalé mazutové výtopny na sídlišti Invalidovna, jejíž pozemky skoupila developerská firma. Památkáři případnou demolici povolili. Místní navrhují, aby se proměnila v kostel nebo kulturní památku s prostory pro divadlo.

Kolem Mazutky, neboli mazutové výtopny na sídlišti Invalidovna, je v posledních dnech nebývalý shon. Někteří tamní obyvatelé se totiž obávají, že zajímavě řešenou technickou stavbu čeká demolice.

Důvod jim k tomu zavdala informace, že má výtopnu i s okolním pozemkem získat dceřiná společnost developerské firmy Finep. A logicky tak mají strach, že ji nahradí bytovými domy. Což by byla škoda, jelikož se podle nich jedná o stavbu hodnou zachování.

Karlínští se obávají o osud bývalé mazutové výtopny na sídlišti Invalidovna...

Celé sídliště Invalidovna bylo jakýmsi experimentálním počinem navrhovaným i stavěným s velkou pozorností. Jeho tvůrci měli na tehdejší poměry poměrně volnou ruku a nemuseli stavět podle zaběhnutých šablon.

Sídliště mělo být soběstačným městem ve městě a díky tomu se dodnes jedná o jeden z nejkvalitnějších architektonických počinů své doby. A je to vidět i na samotné výtopně, která dříve celé sídliště zásobovala teplem.

Navrhl ji architekt Jan Zelený se statikem Františkem Bäumeltem. Ryze technické stavbě dali netradiční vzhled. Její skořepinová betonová střecha ve tvaru šestiúhelníku napnutá lany připomíná stan.

„Výtopna je na první pohled mimořádný objekt, působí vzdušně, esteticky. Kdybychom neviděli komín, nenapadne nás, že jde o průmyslovou stavbu,“ myslí si Helena Macháčková, manažerka Divadla Kámen, které sídlí nedaleko výtopny. I ji vyburcovala zpráva o novém majiteli a rozhodla se, že nebude čekat, až z výtopny zbude jen suť, a 5. dubna podala po konzultaci s Fakultou architektury ČVUT návrh na prohlášení stavby za kulturní památku ministerstvu kultury.

Od té doby se do záchrany Mazutky zapojilo několik desítek lidí. Včetně místostarosty Prahy 8 Petra Vilguse, který se dokonce sešel s předsedou dozorčí rady Finepu Michalem Kociánem, aby s ním o budoucnosti výtopny jednal.

„Nabyl jsem z jednání dojmu, že Finep budovu bezprostředně bourat nepotřebuje. Naopak mi přijde, že pokud nás napadne nějaké alternativní využití té budovy, tak mu to možná sníží náklady,“ říká Vilgus a připomíná případ dlouho nevyužívaných Karlínských kasáren, která začátkem dubna ministerstvo pronajalo na tři roky skupině kolem Matěje Velka. Ta je chce přetvořit na kulturní prostor s divadlem a galerií, jak se jim to již dříve podařilo s Nákladovým nádražím Žižkov.

Svatostánek s plachtou z betonu

Karlínští už proto vymýšlejí, k čemu by mohla sloužit výtopna. Sám její autor Jan Zelený ještě před smrtí mluvil o tom, že by se mohla stát kostelem. Mimoto lidé zvažují její využití jako klubovny či galerie.

„Zájem o Mazutku už projevil jak Matěj Velek, tak i Jakub Zajíc a Lukáš Žďárský, kteří jsou autory Vnitroblocku či Radlické kulturní sportovny,“ říká Petr Zeman, zakladatel spolku Prázdné Domy. Dodává ale, že více se bojí, aby nový majitel výtopnu místo dialogu nestrhl.

Pražští památkáři už k tomu totiž dali nedávno souhlas. „Jelikož se jedná o objekt v ochranném pásmu památkové rezervace bez památkové ochrany, bylo vydáno závazné stanovisko, které demolici daného objektu připouští,“ říká jejich ředitel Jiří Skalický.

Finep nicméně mluví jen o tom, že se budoucností celé lokality teprve zabývá. „Zjišťujeme potřebná data, například informace o technickém stavu budov, o ekologické a jiné zátěži. Předjímat cokoli je předčasné,“ uvedl David Jirušek, tiskový mluvčí společnosti.

Ať už kulturní či stavební záměry se budou muset potýkat s tím, že parcela, na které výtopna stojí, je kontaminovaná mazutem. A má ještě jednu nevýhodu. Sídlí u ní totiž Bezpečnostní informační služba, která si dává pozor na to, co se na vedlejším pozemku děje.

„Když se tam kolegové byli podívat a aktivněji nakukovali za plot, hned se tam objevil policista a žádal po nich občanský průkaz,“ dodává Vilgus.