Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Středočeská města dokončují projekty, které zvednou image před volbami

  14:40aktualizováno  14:40
Oprava ulic, škol, sídliště, ale i vznik nových cyklostezek. Středočeská města necelé tři měsíce před volbami dokončují investice, které by měly podpořit image současného politického vedení radnic.

KRYTÝ BAZÉN. V Mladé Boleslavi začala výstavba krytého bazénu, otevře ho však až nová radnice. | foto: Pavel Svačina, 5plus2.cz

Od začátku července se mohou obyvatelé kladenských městských částí Dubí a Kročehlavy procházet po nových chodnících. Nejenže je díky rekonstrukci v těchto místech také bezpečnější doprava, radnici se na projektech za necelých šestnáct milionů korun povedlo i ušetřit.

Do komunálních voleb zbývají zhruba tři měsíce a vedení města si tak může být jisté, že i tento krok budou brát voliči při udělování důležitých hlasů místním kandidátům v potaz.

Právě investice, které se už buď stihly dokončit, nebo se na nich právě pracuje, totiž voliče zcela určitě ovlivní.

„Vždycky to podporuje image současného vedení města nebo městské části jako dobrého hospodáře,“ je přesvědčen sociolog Jan Herzmann.

„Děláme, co je potřeba, s volbami to nesouvisí“

Takto může na voliče zapůsobit například práce týmu mladoboleslavského primátora Raduana Nwelatiho (ODS).

Těsně před letními prázdninami ve městě zkolaudovali výukový pavilon v Ekocentru – zahrada domu dětí a mládeže.

Podle Nwelatiho slov však jeho včasné dokončení ani jiný rozpracovaný projekt s volbami nesouvisí. „Děláme, co je třeba, a volby na to vliv nemají. Navíc využíváme evropské peníze a ty se musí dočerpat do poloviny příštího roku. To je důvod, proč teď děláme tolik věcí najednou,“ říká primátor.

Dřívější dokončení podle něj zdržela výběrová řízení, schvalování rozpočtu a úvěru dofinancování nebo příprava projektové dokumentace.

„Na radnici jsem téměř osm let a každý rok se pouštíme do pěti šesti velkých projektů. Pokud si lidé vzpomenou, co všechno se za tu dobu udělalo, může to být faktor, který volby ovlivní,“ připouští Raduan Nwelati.

A jak tvrdí sociolog Herzmann, paměť voličů je poměrně dlouhá. Zvlášť v komunální politice. Větší dopad na povědomí má však podle něj samozřejmě právě aktuální dění.

„Rozhodně se tedy nedá srovnat význam toho, co dokázalo vedení před třemi lety, s tím, co se teď dokončí, co bude hmatatelné. To je to nejdůležitější,“ říká Jan Herzmann.

Termín firma stihne před hlasováním

Zalíbit se svým voličům by se tak mohli třeba i v Rakovníku. Mezi větší investice, které jsou momentálně aktuální, patří třeba rekonstrukce Vysoké ulice.

O zavedení nové kanalizace, veřejného osvětlení a vybudování vozovky se tam stará chomutovská divize Vodohospodářských staveb. Smluvní termín má firma sice až 15. října, takže by se s volbami minula jen o čtyři dny, ale podle jejího ředitele Jana Mora by mohli být hotovi o něco dříve.

„Nyní dokončujeme hlavní stoku a instalujeme elektrorozvody. Každým dnem pak přijde četa na pokládku dlažby,“ hlásí průběžný stav prací Jan Moro.

Popírá, že by pro něj byl termín komunálních voleb klíčový. A to i jakýkoli nátlak na rychlejší dokončení ze strany radnice. „Pracujeme spolu už několik let. A i kdyby zde nějaký zájem byl, já bych se tlačit nenechal,“ říká.

Vše zkrátka bude záležet na tom, zda stavební práce půjdou hladce. Jelikož se jedná o rekonstrukci v části starého města, mohou podle něj nastat komplikace, které stavbu naopak zbrzdí. Anebo zastaví úplně. Třeba když narazí na archeologické nálezy.

„Je to taková ošidná záležitost. Na jedné straně je dobré naše si naplánovat dokončení investic v rozumném horizontu před volbami, na druhé straně je tam pak riziko, že když se to nepovede, tak se to vrátí jako bumerang. Protože když se něco nestihne, zejména pokud to bylo naplánováno a plány zveřejněny, tak to působí dojmem nedostatečné kompetence současného vedení,“ uzavírá sociolog Jan Herzmann.

Co chystají velká města v regionu před volbami

Benešov: Úprava sportovní haly

Nejvýznamnější projekty, které se ve městě stihnou dokončit ještě před volbami, se týkají především škol, a to jak mateřských, tak základních. Ta v ulici Dukelská se dočká zateplení a revitalizace zahrady, škola v ulici Jiráskova upravuje sportovní halu a na Karlově budou mít nová okna.

Zato dokončení rekonstrukce čističky odpadních vod, na které se pracuje už od loňského října, je plánované až na srpen roku 2015. Příští rok v dubnu by měla být hotova také revitalizace biocentra Šiberna.Do volebního termínu se pravděpodobně nestihnou dostavět ani nadzemní garáže v Bezručově ulici.

Kolín: Domov důchodců jako nový

Do října má město naplánované dokončení oprav mateřských škol Chelčického a v Jeronýmově ulici a základní školy Prokopa Velikého. Stejně tak počítá s rekonstrukcí městského společenského domu a městského domova důchodců, s revitalizací veřejných prostor na sídlišti v ulici Družstevní a také prostor „Šachovnice“ mezi ulicemi Masarykova a Na Magistrále.

Dokončeno a uvedeno do provozu bude i centrum sociálních služeb v Zengrově ulici či opravy místních silnic, například v ulici Štítného, Mlýnské či Dělnické. Na novém vedení pak bude oprava autobusového nádraží, kolínského zámku či výstavba cyklostezky.

Mladá Boleslav: Ulice získají modernější tvář

V Mladé Boleslavi by chtěli před volbami dokončit například revitalizaci vnitrobloku mezi ulicemi Mládežnická a 17. listopadu, Purkyňova nebo ulice U Stadionu. Aby se mohla dále rozvíjet místní podnikatelská zóna, řeší současné vedení také přemostění přes Jizeru.

Městská společnost sportovní a rekreační areály stihne do konce července upravit cyklopark v areálu bývalého letního kina Na Štěpánce. Do voleb má v příměstských částech stát také několik nových autobusových zastávek. Zato otevření krytého bazénu, který byl velmi často kritizován, bude už na novém vedení města.

Beroun: Školky s dopravním hřištěm

Během prázdnin se v Berouně pracuje na vylepšení školek. V každé se buduje dopravní hřiště, staví se nové herní prvky a kupují didaktické pomůcky. Začátkem září má být dokončen projekt Bezpečně do školy, nyní se rekonstruují úseky několika ulic.

Muzeum berounské keramiky, s jehož opravou se začalo asi před měsícem, současné vedení města dokončit nestihne. Zjistilo se totiž, že je střecha poškozená dřevomorkou víc, než se čekalo. Také oprava čtyř lávek zničených po povodni, přesun autobusového nádraží, rekonstrukce tří sportovišť a jedno kompletní vybudování nebo rekonstrukce společenského domu Plzeňka bude už v rukou nové garnitury.

Kutná Hora: Parkovací místa před divadlem

V Kutné Hoře bude nejpozději do 10. října, což je první den voleb, fungovat doprava v ulicích Havířská, Jarošova a v navazujících Kudrnova či Polní. Město také dokončí rekonstrukci školky Pohádka a centrum sociálních služeb.

Návštěvníci Tylova divadla od podzimu najdou parkovací místa přímo u jeho budovy. Ve městě však v současnosti běží několik dalších projektů. K těm, jejichž termín dokončení bude vůči letošním komunálním volbám velmi napnutý, patří například rekonstrukce komunikací Ke Trojici a Nad Lesem, novostavba azylového domu nebo zateplení mateřské školy v ulici 17. listopadu.

Nymburk: Peníze půjdou i do nemocnice

V Nymburce by se do podzimních komunálních voleb měla stihnout rekonstrukce ulice Generála Antonína Sochora, pavilonů B, C a D v místní nemocnici, výměna oken v nymburském gymnáziu a na základní škole Tyršova, oprava fasády penzionu Panorama nebo například generální oprava kremační pece.

Na podzim chce město začít s budováním chodníku a parkovacích míst před mateřskou školou v Okružní ulici, v plánu je také například oprava opotřebované části lávky pro pěší přes Labe. Ve sklepích pod radnicí a spisovnou se bude zavádět nová elektroinstalace. Totéž ostatně čeká i Hálkovo městské divadlo.

Kladno: zahrada v přírodním stylu

Poslední červnový den už se v Kladně mohli motoristé prohánět například po opravené ulici Velvarská v místní části Švermov. Minulý týden skončila také rekonstrukce komunikací v průmyslové zóně Kladno-východ a dále ulic Lidická, Kralupská, Buštěhradská a Ininova.

Od minulé středy mohou klienti naplno využívat přístavbu Domova pro seniory.

Další opravy místních komunikací, zatraktivnění a oživení historické části Podprůhon či revitalizace brownfieldu Kasárna Kladno už však budou v režii vedení města po podzimních volbách.

Mělník: Do voleb dokončí most

Do konce prázdnin se podle mělnické radnice stihne dokončit první etapa opravy starého mostu Josefa Straky.

Nové vedení by pak mohlo už v listopadu slavnostně přestřihávat pásku po skončené rekonstrukci ulice Kapitána Jaroše nebo třeba instalovat výstražná nasvícení tří přechodů pro chodce. Na tento projekt žádá současné vedení radnice o dotace ve výši 200 tisíc korun.

Příbram: Nová školka i cyklostezka

Současné vedení radnice slibuje do voleb dokončit například stavební práce v ulici 28. října a opravy několika dalších městských komunikací. Hotová by měla být cyklostezka v úseku Hořejší Obora – Flusárna, kompostárna a sběrný dvůr. Na náměstí Dr. Theurera by měla stát nová mateřská škola. Před volbami by radnice ráda stihla také zrekonstruovat kotelnu v místním akvaparku, na kterou právě probíhá zadávací řízení.

Ovšem jeho zateplení už pak bude v rukou případného nového vedení města. Stejně tak úpravy v klidové zóně Ryneček, oprava ledových ploch na zimním stadionu či instalování podzemních kontejnerů.

Rakovník: Ulici možná opraví dřív

Před volbami se z větších akcí podaří dokončit rekonstrukci sídliště Klicperova, zateplení 3. základní školy, úpravy dopravního řešení v jejím okolí nebo zateplení mateřské školy v Průběžné ulici.

Vládnoucí koalice by si do termínu přála stihnout opravit také část Vysoké ulice, která je v současnosti rozkopaná. Na to má ale firma VHS čas až do 15. října. Podle ředitele divize, která práce zajišťuje, je možné, že skončí o něco dříve. Na nové rakovnické vedení by pak čekalo například zateplování několika dalších školek.

Hlavní zprávy

Další z rubriky

Chátrající zámek Buštěhrad na Kladensku
Buštěhradský zámek opět získá město, může se proměnit i v kulturní dům

Buštěhradský zámek, proslulý kauzou Davida Ratha, získá zpět tamní radnice. Středočeský kraj ho daruje po sedmi letech městu i spolu se zahradami, nádvořím a...  celý článek

Ženu v přítmí křovisek napadl neznámý násilník
Přepadenou ženu zachránil hlasitý křik, policie po násilníkovi pátrá

Pražská policie zveřejnila video zachycující muže, který je podle ní podezřelý z přepadení ženy u metra v Nových Butovicích. Ženě do obličeje nastříkal neznámý...  celý článek

Aktivisté před Klinikou utvořili lidský řetěz (2.3.2016).
Začal soud mezi Klinikou a státem. Úřad chce po aktivistech 360 tisíc

Sporem mezi Úřadem pro zastupování státu ve věcech majetkových (ÚZSVM) a aktivisty z Autonomního sociálního centra Klinika se začal zabývat Obvodní soud pro...  celý článek

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.