Chovatelé budou jméno gorilího samečka vybírat ze 14 000 návrhů.

Chovatelé budou jméno gorilího samečka vybírat ze 14 000 návrhů. | foto: Tomáš Adamec

Jak vymýšlí jména v zoo? Lidé mohou radit jen u zvířecích celebrit

  • 0
Pražská zoologická zahrada hledá jména pro gorilího samečka i malou slonici. Naopak žirafí mládě, narozené v sobotu, už jméno má. Zoo si nechává radit od veřejnosti jen u nejoblíbenějších druhů. U dalších se musí dodržet pravidla plemenných knih. Když mají chovatelé volné ruce, zapojí fantazii.

Není žádná náhoda, že se pražští zubři jmenují Pralinka, Prvosenka nebo Princezna. Podle plemenné knihy totiž jména všech zubrů narozených v pražské zoo musí začínat na písmena Pr. U koně Převalského se zase pojmenování mláďat řídí rokem narození a jde podle abecedy - každý rok musí jméno hříběte začínat na jiné písmeno.

Tam, kde kniha nedává přísná pravidla, záleží na fantazii chovatele. Jména pak bývají spojena třeba s nějakým zážitkem. To byl případ samce želvy sloní Eberharda von Leipziger Hauptbahnhof, který se do pražské zoo dostal z Lipska.

"Chtěl jsem, aby jméno vyjadřovalo jeho mohutnost. Napadlo mě Eberhard, protože přišel z Německa - toho slova má člověk plnou pusu. Pak jsem si vzpomněl, že jsem v Lipsku obdivoval tamní obrovské hlavní nádraží, a řekl jsem si, že by mu slušel hraběcí přídomek a že jeho domovem by mohla být tato velkolepá budova," vysvětluje kurátor plazů Petr Velenský.

Chovatelé žiraf se zase při vymýšlení jmen řídí kalendářem. Když mládě přijde na svět, vyberou pro něj jméno podle toho, kdo má v nejbližších dnech svátek. V případě žirafy narozené v sobotu to měla být Ljuba. Chovatelé se však shodli, že by se jim takové jméno špatně vyslovovalo a proto si vzali na pomoc kalendář slovenský. Žirafka tak nese jméno Liana.

Zvířecí jména

Želvy pardálí
Aby byl odchov želv pardálích úspěšný, musí být vejce delší dobu ochlazena k teplotám 10 až 15 °C. Nejprve je chladili ve sklepě, ale nakonec se rozhodli využít chladicí box na vína. A protože se malé želvičky v roce 2012 narodily ve vinotéce, šel jim za kmotra sommeliér Jiří Kačerovský, který jim vybral jména významných odrůd bílých vín.

Tygři sumatránští
Jména tygrů sumatránských se podle plemenné knihy musí řídit abecedou. V roce 2011 se tak mláďata v pražské pojmenovala Gejša a Gréta, protože se jednalo o sedmý vrh a G je sedmé písmeno v abecedě.

Zvláštní kategorii tvoří zvířata-celebrity jako třeba gorily, sloni nebo hroši. Pro ně často vymýšlejí jména sami návštěvníci.

"Pokud je mládě nějak atraktivní a hned na počátku vidíme zájem na sociálních sítích, snažíme se zapojit veřejnost. V poslední době jsme v součinnosti s návštěvníky pojmenovali hrocha Válečka, některá žirafí mláďata, teď se tak vybírá jméno pro gorilu a slůně. Pořád je to ale výjimečná možnost," popisuje ředitel zoo Miroslav Bobek.

Na jméno pro malou gorilku, která se narodila loni v prosinci, přišlo 14 tisíc návrhů od návštěvníků. Nyní chovatelé spolu s ředitelem zvažují deset z nich.

Některá zvířata, jako třeba ptáci či ryby, se většinou nepojmenovávají vůbec. Existují však výjimky. "Třeba promyky červené se nijak nejmenují. Máme ale i surikaty, které jsou velikostí stejné a jména mají. Často vychází z povahy zvířete," popisuje mluvčí zahrady Michal Šťastný.

Zda má zvíře jméno, hodně záleží i na jeho stáří. "Dřív tendence pojmenovávat zvířata, vyprávět jejich příběhy a personalizovat je nebyla tak silná," dodává.