Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Nenechte se u zkoušek na VŠ zaskočit, dají se zvládnout v klidu

  8:29aktualizováno  8:29
Je jedno, zda jdete k prvnímu kolu přijímacích zkoušek, nebo to zkusíte až ve druhém o prázdninách. Pokud škola přijímačky pořádá, budou obě kola vypadat podobně. Přinášíme vám pár tipů a rad, jak zkoušky zvládnout bez nervozity.

Test vyplňujte podle instrukcí vyučujících, dozvíte se od nich i způsob, jak opravit chybně zvolenou odpověď. (Ilustrační snímek) | foto:  Radek Cihla, MAFRA

Přijímací zkoušky na vysoké školy jsou čím dál jednotnější a mívají zvláště u humanitně zaměřených oborů velice často podobu testu studijních předpokladů. Ten neprověřuje encyklopedické znalosti, kterých uchazeči nabyli na střední škole, ale zaměřuje se především na schopnost práce s textem, porozumění či logické neboli analytické myšlení.

Nezapomeňte vzít s sebou:

  • psací potřeby
  • rýsovací potřeby a různé tabulky (pouze tehdy, je-li to výslovně uvedeno v propozicích ze školy a vy budete dělat zkoušky například z matematiky)
  • čisté papíry na poznámky
  • doklad totožnosti
  • jídlo, pití

Může se však objevit i test zaměřený na základy společenských věd, kde padnou otázky třeba z filozofie nebo všeobecného rozhledu.

Vědomosti se prověřují, pokud například míříte na lékařské fakulty, chcete se věnovat přírodovědným oborům či třeba potravinářství. V takových případech se neobejdete bez chemie, biologie či třeba fyziky.

Naproti tomu soukromé vysoké školy většinou uchazeče berou bez přijímacích zkoušek, případně jen na základě ústního pohovoru.

Rozvrhněte si správně čas

Pokud vám nějaká úloha z testu nejde, nezdržujte se u ní a pokračujte dál, můžete se k ní případně vrátit na konci. Ačkoli se vám zdá těžká, neznamená to, že byste za její zdolání automaticky dostali více bodů. A v čase, kdy byste se ji marně pokoušeli vyřešit, můžete vyplnit hned několik jiných úloh a dostat tak celkem více bodů.

"Já jsem si s sebou na doporučení zkušenějších vzala hodinky, abych měla představu, kolik času mi na vyplnění testu ještě zbývá, což mi hodně pomohlo. Hodinky v mobilu by mi byly k ničemu, když jsem ho musela mít uklizený," doporučuje studentka brněnské Masarykovy univerzity Jana Jirásková.

Pozor, na rozdíl od SCIO testů, které se dělaly na jaře a které některé vysoké školy uznávají jako přijímačky, se v testech zadávaných školami většinou za špatné odpovědi body nesrážejí, a proto můžete zkusit odpovědět, i když si nejste stoprocentně jistí.

Tři zlatá pravidla

  • Vyrazte včas, ať jste na místě s dostatečným předstihem. Nechte si časovou rezervu, kdybyste v neznámém městě bloudili, a předem si ověřte výluky v dopravě. To může být kvůli povodním právě teď komplikace například v severních Čechách.
  • Během zkoušky nemůžete opouštět místnost, přitom testy obvykle trvají jednu až dvě hodiny, proto si předem dojděte na toaletu.
  • Nezapomeňte vypnout a schovat mobilní telefon a další zařízení.

Zkušenosti ukazují, že většinou bývá správně první odpověď, pro kterou jste se rozhodli, proto ji neměňte, pokud s určitostí nevíte, že je špatně. V každém případě si dejte záležet na tom, abyste test vyplňovali dle pokynů vyučujících, a to včetně toho, jak má vypadat oprava chybně zvolené odpovědi.

Nevadí, když něco nevíte

Pokud je součástí přijímaček také ústní pohovor, snažte se zapracovat především na své nervozitě. Není třeba, abyste si předem trénovali nějaké vystoupení, snažte se odpovídat přirozeně, sebejistě a případně prodat své vědomosti.

Když něco nevíte, raději to řekněte, než abyste se do odpovědi zamotali a začali zmatkovat. Hodnotí se totiž i celkový projev uchazeče.
Nejčtenější

Výbuch v areálu chemičky v Kralupech zabil šest lidí

V areálu chemičky v Kralupech nad Vltavou explodovala prázdná nádrž na pohonné...

Šest lidí zemřelo při explozi v chemičce v Kralupech nad Vltavou. Další dva utrpěli středně těžká zranění. Explozi...

Sražené chodce v Hostivaři oživoval dobrovolný hasič, přišel o vybavení

Dopravní nehoda na Švehlově ulici u obchodního centra Hostivař. Auto zde...

Při úterní dopravní nehodě v pražské Hostivaři, při níž zemřeli dva chodci, pomáhal mezi prvními dobrovolný hasič Karel...Muže, který se nevrátil ze srazu spolužáků, našla policie mrtvého

Mezi obcemi Luštěnice a Brodce na Mladoboleslavsku se zřítilo sportovní...

Pohřešovaného muže z Příbramska nalezli policisté mrtvého. Ztratil se v neděli časně ráno v okolí penzionu v Jesenici u...

Další zlatý double v ohrožení. Ledecká si (asi) bude muset vybrat

Ester Ledecká se zlatými olympijským medailemi, křišťálovými glóby i se svými...

Převzala pomyslný klíč od hlavního města Prahy, zapsala se do kroniky a k tomu dostala pamětní list. „Je pro mě...

Za vybrždění auta a smrt kojence si řidič odpyká jedenáct let vězení

Odvolací Vrchní soud v Praze uložil jedenáctiletý trest pro Martina Kostnera,...

Vrchní soud v Praze uložil jedenáct let vězení Martinu Kostnerovi, který loni na dálnici D10 úmyslně vybrzdil jiné auto...

Další z rubriky

V okolí Prahy vznikají unikátní centra pro výzkum

V centru má pracovat na 600 odborných kapacit, prostory budou využívat i...

V okolí Prahy se budují tři špičková centra, která chtějí spolupracovat s vysokými školami. Bude se v nich provádět...

Psycholožka: Zhoršení známek je po nástupu na střední běžné

(Ilustrační snímek)

Deváťáky čeká s nástupem na střední školu velká změna. Budou muset zapadnout do nového kolektivu, zvyknout si na nové...

Pět kroků jak zvolit vhodný jazykový pobyt v zahraničí

Jazykový pobyt na Maltě

Nevíte si rady, jak vybrat vhodný jazykový pobyt v zahraničí? Poradíme vám, jak vybrat vhodnou destinaci, jazykovou...

emimino-diskuse
emimino-diskuse

Je fajn si občas s někým popovídat o tom, co vás trápí. S námi v tom nejste sami.

Najdete na iDNES.cz