Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Za sběr makovic a výrobu heroinu dostal exkytarista Plexisu tříletý trest

  14:29aktualizováno  14:29
Bývalý kytarista punkové kapely Plexis Jan Jukl dostal v úterý od Městského soudu v Praze tříletý trest vězení za sbírání makovic a následnou výrobu heroinu. Patnáct měsíců z trestu si již odseděl ve vazební cele pankrácké věznice. Jeho společnice dostaly podmínky a ochranný dohled.

Policie zasahuje v domě v Chotyši na Kolínsku, kde čtveřice v čele s kytaristou kapely Plexis vyráběla drogy. | foto: Jiří Meixner, iDNES.cz

Obžalovaným původně hrozilo osm až dvanáct let za mřížemi. „Původní kvalifikace nemohla obstát,“ zdůraznil ale v odůvodnění rozsudku soudce Tomáš Kubovec. „Obžalovaný není typickým dealerem, kterého známé z ulic,“ objasnil mírný verdikt.

Jukla také hned propustil z vazby, kde pobýval od loňského léta. „V zimních měsících nic nekvete, tak snad nepodlehnete pokušení,“ rozloučil se soudce s Juklem, když opouštěl již bez pout jednací síň. Předseda senátu domlouval i oběma ženám na lavici obžalovaných.

Fotogalerie

„Běžte, než si to rozmyslím. A běda vám, jestli vás ještě uvidím, anebo se dozvím, že nedodržujete ochranný dohled,“ pohrozil Kubovec.

„Spravedlnost ještě funguje,“ vydechl si Jukl, když v úterý udělal první svobodné kroky po dlouhém pobytu ve vazební cele.

Proti obžalovaným neexistoval dostatek důkazů. Stěžejním měl v této kauze být kufr s fáči opia, který Juklovi loni v létě kdosi z narkomanské komunity ukradl.

Po dvaceti dnech se zavazadlo objevilo na policii. Zajímavý na tom byl fakt, že člověk, který jej tam dodal, věděl, na jakou jednotku ho doručit. Důkaz tak nešlo použít. Proti obžalovanému nesvědčily ani otisky prstů z kufru.

„Nebylo ani jasné, kolik toho nasbíral,“ uvedl soudce Kubovec.

Záchranka a výroba marmelády

V jednací síni to v úterý uznala i státní zástupkyně, když zmírnila obvinění ze třetího odstavce příslušného drogového paragrafu na nejmírnější první odstavec.

Obžalovaným tak soud kladl za vinu jen sběr opia na poli u Stehlčevse u Kladna a na dalších místech plus výrobu pár gramů heroinu z něj a jeho prodej či výměnu za pervitin.

„Distribuce je prokázána celou řadou svědků a odposlechy,“ zdůraznila státní zástupkyně Ivana Horská.

Makovice se v drogu měnily například v jednom z domů v Praze 7, ukrývány byly také v bývalé trafice v Praze 6. Zákazníci si pro heroin chodili na Hlavní nádraží anebo jeden z vltavských přívozů.

Var heroinu se podle žalobce skrýval pod kódovým označením výroba marmelády. Narkomani v telefonátech zachycených policií žádali od obžalovaných i „záchranku“, tedy možnost v krajní nouzi alespoň získat špetku drogy ze lžičky, na níž se droga vařila.

Žalobkyně pro Jukla navrhla trest v polovině sazby podle prvního odstavce, která činí rok až pět za mřížemi. Pro jednu z obžalovaných pak podmínku a pro druhou potrestání při dolní hranici. Požadovaný trest „natvrdo“ však soudce neudělil.

Jezdila jsem se opalovat, tvrdila obžalovaná

Svůj vztah k drogám Jan Jukl v zásadě doznával, závislý je takřka 30 let. „Hledal jsem cestu, jak s drogami žít, abych neškodil společnosti. Na dovolenou jsem proto jezdil k makovým polím, která nejsou ani střežena, či oplocena,“ vysvětlil. Na ulici drogy ani nekupoval, sesbíraný a správně zpracovaný mák užíval pro svou potřebu.

Ženy se při výslechu poněkud vymlouvaly. „Jezdila jsem se opalovat,“ vysvětlovala výlety do Stehlčevse a na další lány s makovými poli jedna z obžalovaných. Druhá se hájila tím, že četné návštěvy Jukla v jejím domě nebyly za účelem produkce heroinu, ale kvůli sexu. Tomu však senát neuvěřil.

Státní zástupkyně se vzdala práva odvolání proti trestu i Juklově propuštění z vazby. Trest přijali i odsouzení.

Policie pochytala čtveřici, která z makovic vařila heroin (duben 2014):

Autor:

Volby 2018

Volby do obecních zastupitelstev a do Senátu PČR se konají 5. a 6. října. V pátek se volí od 14 do 22 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin.

Komunální volby

V Praze se bude volit do zastupitelstev městských částí a obvodů a současně do zastupitelstva hlavního města Prahy.

Volby do senátu

Ve Středočeském kraji volí do Senátu obvod Mladá Boleslav a Benešov. V Praze se volí v obvodech Praha 2, Praha 4, Praha 8 a Praha 12.Nejčtenější

Přístroje revizorů nenačítají kupony na Lítačkách, lidé dostávají pokuty

Finální podoba nové čipové karty pro městskou hromadnou dopravu (23.2.2016)

Koupili si kupon na Lítačku, u revizora ale zjistili, že nejde načíst. Cestující bez dokladu o zaplacení tak dostali...

Byty a park místo silnice, Stuchlík předvedl vizi nového Libeňského mostu

Kandidát ANO na pražského primátor Petr Stuchlík představil plán, jak vyřešit...

Kandidát ANO na pražského primátora Petr Stuchlík navrhl neobvyklé architektonické řešení Libeňského mostu. Společně s...Děti se před školou bojí, rodiče ignorují dopravní předpisy, tvrdí sdružení

Klasická situace před jednou ze základních škol v Praze. Rodiče vezou děti do...

Děti v Praze vozí čím dál častěji do školy jejich rodiče, zjistilo občanské sdružení Pražské matky. Podle něj...

Zásahovka na Benešovsku zadržela gang zlodějů luxusních automobilů

policie, zásahová jednotka, ozbrojenec, ilustrace

Policejní zásahovka šla v pátek do akce brzy ráno. Na silnici mezi Miličínem a Olbramovicemi zadržela šest lidí, kteří...

Betonová hráz kolem Prahy byla umlčena, řopíky se budovaly zbytečně

Osm stovek betonových pevnůstek mělo hájit Prahu před agresí nacistického Německa. Byly také součástí pevnostní linie,...

Další z rubriky

Staroměstský orloj se spustí po měsících oprav na konci září

Pražský Orloj slaví 600 let.

Staroměstský orloj bude po několikaměsíčních opravách uveden do provozu na svatého Václava, tedy 28. září....

Přístroje revizorů nenačítají kupony na Lítačkách, lidé dostávají pokuty

Finální podoba nové čipové karty pro městskou hromadnou dopravu (23.2.2016)

Koupili si kupon na Lítačku, u revizora ale zjistili, že nejde načíst. Cestující bez dokladu o zaplacení tak dostali...

Na Benešovsku se srazilo auto s kamionem, dva lidé zemřeli

Na silnici první třídy u obce Votice na Benešovsku se odpoledne střetlo osobní...

Na silnici první třídy u obce Votice na Benešovsku se odpoledne střetlo osobní auto a kamion, zemřeli dva lidé. Silnice...

Najdete na iDNES.cz