Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Stát prodá v aukci zbylých devět týraných koní z Jankova

  10:40aktualizováno  10:40
Největší případ vyvlastněných týraných koní spěje ke konci. Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových prodává poslední devět koní ze stáda, která celkem čítalo 87 koní. Koně, které původně patřily chovateli Jiřímu Vondruškovi z Jankova na Benešovsku, dostane možná nový majitel.

Koně ze soukromého chovu v Jankově na Benešovsku | foto: Státní veterinární správa ČR

Chovateli Jiřímu Vondruškovi z Jankova na Benešovsku koně odebrali před rokem na popud středočeské Státní veterinární správy (SVS). Ta zdravotní stav části zvířat označila za zanedbaný a vyhodnotila jej jako možné týrání. 

Fotogalerie

Postupně během několika dní v Jankově veterináři ve spolupráci s policisty, strážníky a zaměstnanci odboru životního prostředí města Votice odebrali celé stádo, celkem 87 koní.

„K odebrání všech koní došlo kvůli prohlášení vlastníka, že se o ně přestává starat,“ uvádí Petr Vorlíček ze Státní veterinární správy.

„S prodejem koní zkušenosti máme, zcela výjimečný je však počet koní. Osmdesát sedm koní jsme v historii dosud neřešili,“ říká mluvčí Úřadu pro zastupování státu ve věcech majetkových (ÚZSVM) Radek Ležatka. „Naši zaměstnanci s tím měli mimořádné množství práce,“ dodává.

Velký úkol pro malé město

Ještě více práce než ÚZSVM s vyvlastněnými koňmi měly Votice, do jejichž správního obvodu obec Jankov spadá. Na starosti měly nejen odebrání celého stáda, ale i několikaměsíční péči o ně. Trvala od února až do listopadu loňského roku, kdy město předalo koně zmíněnému úřadu. 

Jen Votice vyšla péče o ně na téměř 2,6 milionu korun. „V té částce je vše. Ustájení, krmení, přeprava, léky a veterinární péče, která byla nákladná zejména z počátku. Je v tom například i práce kováře, protože koně neměli ošetřena kopyta a většina z nich také nebyla identifikována, takže jsme jim museli nechat vyhotovit průkazy a očipovat je,“ vyjmenovává starosta Votic Jiří Slavík (TOP 09).

Město Votice žádné vlastní stáje nemá, koně proto muselo nechat rozvézt k několika chovatelům ve Středočeském, ale i v Jihočeském kraji.

„Pamatuji si to velmi přesně. Byl zrovna pátek odpoledne, když mi volala Státní veterinární správa, že na základě podnětu od občana byla prověřit případ u Jankova a v ohradě leží kůň, který už se sotva může hýbat,“ vzpomíná starosta Jiří Slavík. 

„Okamžitě jsem začal zjišťovat možnosti, s úředníky našeho města jsme vydali rozhodnutí o předběžné náhradní péči, sháněli jsme někoho, kdo by mohl koně odvézt a ustájit, a ještě to odpoledne se jelo na místo,“ dodává.

Narychlo sestavený tým převážně dobrovolníků ten den odvezl prvních sedm koní, kteří byli v kritickém stavu. S odstupem několika dní následoval zbytek.

Nevymlouvejte se, nabádá kolegy starosta

Podle starosty Jiřího Slavíka je jankovská kauza dobrým příkladem toho, že i takto velký případ týraných koní lze řešit jejich odebráním. Města se nemusí vymlouvat na to, že nemohou nic dělat, protože jde o soukromé vlastnictví.

„Jako starostové máme konat, samozřejmě v rámci zákona, ne se vymlouvat,“ uvádí Slavík, podle něhož má město v takovýchto případech zásadní roli. Rozhodnutí o odebrání totiž vydává městský úřad v rámci státní správy, ale finance na to musí vyčlenit samospráva, za čímž už stojí starosta, rada města a zastupitelstvo města.

„Nikdo tehdy moc nevěděl, jak postupovat, úředníci se doposud s ničím takovým nesetkali. Pevně věřím, že tento precedent inspiruje i další starosty,“ přidává se starostka Jankova Jitka Jonsztová (TOP 09).

Majitel týrání odmítá

I přesto, že většina odebraných koní již našla nový domov, případ zůstane ještě nějaký čas otevřen. Jiří Vondruška podal několik trestních oznámení, mimo jiné i na Jiřího Slavíka, kterého zažaloval za poškozování dobrého jména.

Sedmdesátiletý zemědělec týrání koní od počátku popírá. „Koně jsou moje láska. Vždycky jsem do nich dával všechno, co jsem vydělal. Dělám s nimi skoro čtyřicet let,“ sdělil Jiří Vondruška MF DNES v době odebírání koní. Zákroky veterinární správy přitom označil za hraničící s lidským rozumem a úředníky státní správy a samosprávy za lháře.

Ačkoliv většina zabaveného stáda už má nové majitele, osm koní stále setrvává v náhradní péči města Votice, protože jsou předmětem trestního řízení. O jejich definitivním osudu rozhodne soud. Městu Votice tak náklady za péči o koně chovatele Vondrušky zdaleka nekončí, byť už to nebude tak zatěžující jako v případě 87hlavého stáda. 

Polovinu z nich odkoupili stávající chovatelé, zbytek dal ÚZSVM do aukce. Za již proběhlá první tři kola výběrového řízení prodal úřad 20 koní za téměř 150 tisíc korun, což zdaleka nepokryje náklady, které s koňmi město i úřady měly.

Votice své náklady, 2,6 milionu korun, chtějí pokrýt ze státních prostředků. „Požádáme o dotaci ministerstvo životního prostředí a doufáme, že nám tyto náklady bude kompenzovat. Pokud ne, byl by to precedent, který by do budoucna mohl další obce od výkonu takového rozhodnutí odradit,“ domnívá se starosta Slavík. Zároveň jsou Votice odhodlané náklady vymáhat po původním majiteli koní.Nejčtenější

Hej rup! Auto v centru Prahy blokovalo tramvaje, pomohli kolemjdoucí

Auto blokovalo tramvaje v Lidické ulici na pražském Smíchově (9. července 2018).

Auto zaparkované přes okraj tramvajové koleje v pondělí v podvečer zablokovalo tramvaj, která jela Lidickou ulicí na...

Největší přestup historie? Trézéguet chce prý přesun do Slavie pozdržet

Egyptský záložník Trézéguet pálí na bránu v utkání s Uruguayí. Jeho pokus z...

Fotbalová Slavia vyhrála podle některých tureckých médií přetahovanou o egyptského reprezentanta Mahmúda Hasana,...Kvůli opravám kolabovala doprava v Praze, potíže měla auta i MHD

Kvůli opravě Jiráskova mostu kolabuje doprava v pražských ulicích. (9. července...

Doprava v centru Prahy byla zablokovaná kvůli stavebním pracím na Jiráskově mostě. Kolaps se dotkl několika ulic na...

Je to ohyzdnost, kritizuje čáry zakazující vjezd cyklistům Krnáčová

Dopravní značení zakazující vjezdu cyklistů v Praze 1. (12.7.2018)

Křiklavé značení nového zákazu cyklistů v centru Prahy se nelíbí veřejnosti ani památkářům. Čáry primátorka Adriana...

Nové eskalátory na Andělu mají problémy: jeden nejezdí, druhý také stál

Nové eskalátory ve stanice metra Anděl (10. června 2018)

Nové eskalátory ze stanice metra B Anděl ve směru k obchodnímu centru byly po měsíci provozu v pondělí v podvečer na...

Další z rubriky

Při hromadné nehodě u Třebíze se zranilo pět lidí včetně dětí

Cizinec nezvládl u obce Makotřasy řízení a otočil auto na střechu.

Hromadná nehoda pěti osobních aut uzavřela silnici č. 7 u Třebíze na Kladensku. Celkem se zranilo pět lidí – dvě ženy a...

Práce v ulicích urychlujeme, píší správci čtenářům. Ne všechno dělá TSK

Generální ředitel TSK Praha Petr Smolka (vpravo) při kontrole rekonstrukce...

Generální ředitel pražské Technické správy komunikací Petr Smolka a jeho spolupracovníci odpověděli čtenářům iDNES.cz...

Chystaná novostavba na rohu Václavského náměstí dostala stavební povolení

Na rohu Václavského náměstí a Opletalovy ulice by měl vyrůst Květinový dům.

Platné stavební povolení má ode dneška developer pro plánovanou novostavbu na rohu Václavského náměstí a Opletalovy...

Grafton Recruitment Praha
Produktový asistent - interiéry

Grafton Recruitment Praha
Praha
nabízený plat: 23 000 - 27 000 Kč

Najdete na iDNES.cz