Stát prodá v aukci zbylých devět týraných koní z Jankova

  10:40aktualizováno  10:40
Největší případ vyvlastněných týraných koní spěje ke konci. Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových prodává poslední devět koní ze stáda, která celkem čítalo 87 koní. Koně, které původně patřily chovateli Jiřímu Vondruškovi z Jankova na Benešovsku, dostane možná nový majitel.

Koně ze soukromého chovu v Jankově na Benešovsku | foto: Státní veterinární správa ČR

Chovateli Jiřímu Vondruškovi z Jankova na Benešovsku koně odebrali před rokem na popud středočeské Státní veterinární správy (SVS). Ta zdravotní stav části zvířat označila za zanedbaný a vyhodnotila jej jako možné týrání. 

Fotogalerie

Postupně během několika dní v Jankově veterináři ve spolupráci s policisty, strážníky a zaměstnanci odboru životního prostředí města Votice odebrali celé stádo, celkem 87 koní.

„K odebrání všech koní došlo kvůli prohlášení vlastníka, že se o ně přestává starat,“ uvádí Petr Vorlíček ze Státní veterinární správy.

„S prodejem koní zkušenosti máme, zcela výjimečný je však počet koní. Osmdesát sedm koní jsme v historii dosud neřešili,“ říká mluvčí Úřadu pro zastupování státu ve věcech majetkových (ÚZSVM) Radek Ležatka. „Naši zaměstnanci s tím měli mimořádné množství práce,“ dodává.

Velký úkol pro malé město

Ještě více práce než ÚZSVM s vyvlastněnými koňmi měly Votice, do jejichž správního obvodu obec Jankov spadá. Na starosti měly nejen odebrání celého stáda, ale i několikaměsíční péči o ně. Trvala od února až do listopadu loňského roku, kdy město předalo koně zmíněnému úřadu. 

Jen Votice vyšla péče o ně na téměř 2,6 milionu korun. „V té částce je vše. Ustájení, krmení, přeprava, léky a veterinární péče, která byla nákladná zejména z počátku. Je v tom například i práce kováře, protože koně neměli ošetřena kopyta a většina z nich také nebyla identifikována, takže jsme jim museli nechat vyhotovit průkazy a očipovat je,“ vyjmenovává starosta Votic Jiří Slavík (TOP 09).

Město Votice žádné vlastní stáje nemá, koně proto muselo nechat rozvézt k několika chovatelům ve Středočeském, ale i v Jihočeském kraji.

„Pamatuji si to velmi přesně. Byl zrovna pátek odpoledne, když mi volala Státní veterinární správa, že na základě podnětu od občana byla prověřit případ u Jankova a v ohradě leží kůň, který už se sotva může hýbat,“ vzpomíná starosta Jiří Slavík. 

„Okamžitě jsem začal zjišťovat možnosti, s úředníky našeho města jsme vydali rozhodnutí o předběžné náhradní péči, sháněli jsme někoho, kdo by mohl koně odvézt a ustájit, a ještě to odpoledne se jelo na místo,“ dodává.

Narychlo sestavený tým převážně dobrovolníků ten den odvezl prvních sedm koní, kteří byli v kritickém stavu. S odstupem několika dní následoval zbytek.

Nevymlouvejte se, nabádá kolegy starosta

Podle starosty Jiřího Slavíka je jankovská kauza dobrým příkladem toho, že i takto velký případ týraných koní lze řešit jejich odebráním. Města se nemusí vymlouvat na to, že nemohou nic dělat, protože jde o soukromé vlastnictví.

„Jako starostové máme konat, samozřejmě v rámci zákona, ne se vymlouvat,“ uvádí Slavík, podle něhož má město v takovýchto případech zásadní roli. Rozhodnutí o odebrání totiž vydává městský úřad v rámci státní správy, ale finance na to musí vyčlenit samospráva, za čímž už stojí starosta, rada města a zastupitelstvo města.

„Nikdo tehdy moc nevěděl, jak postupovat, úředníci se doposud s ničím takovým nesetkali. Pevně věřím, že tento precedent inspiruje i další starosty,“ přidává se starostka Jankova Jitka Jonsztová (TOP 09).

Majitel týrání odmítá

I přesto, že většina odebraných koní již našla nový domov, případ zůstane ještě nějaký čas otevřen. Jiří Vondruška podal několik trestních oznámení, mimo jiné i na Jiřího Slavíka, kterého zažaloval za poškozování dobrého jména.

Sedmdesátiletý zemědělec týrání koní od počátku popírá. „Koně jsou moje láska. Vždycky jsem do nich dával všechno, co jsem vydělal. Dělám s nimi skoro čtyřicet let,“ sdělil Jiří Vondruška MF DNES v době odebírání koní. Zákroky veterinární správy přitom označil za hraničící s lidským rozumem a úředníky státní správy a samosprávy za lháře.

Ačkoliv většina zabaveného stáda už má nové majitele, osm koní stále setrvává v náhradní péči města Votice, protože jsou předmětem trestního řízení. O jejich definitivním osudu rozhodne soud. Městu Votice tak náklady za péči o koně chovatele Vondrušky zdaleka nekončí, byť už to nebude tak zatěžující jako v případě 87hlavého stáda. 

Polovinu z nich odkoupili stávající chovatelé, zbytek dal ÚZSVM do aukce. Za již proběhlá první tři kola výběrového řízení prodal úřad 20 koní za téměř 150 tisíc korun, což zdaleka nepokryje náklady, které s koňmi město i úřady měly.

Votice své náklady, 2,6 milionu korun, chtějí pokrýt ze státních prostředků. „Požádáme o dotaci ministerstvo životního prostředí a doufáme, že nám tyto náklady bude kompenzovat. Pokud ne, byl by to precedent, který by do budoucna mohl další obce od výkonu takového rozhodnutí odradit,“ domnívá se starosta Slavík. Zároveň jsou Votice odhodlané náklady vymáhat po původním majiteli koní.

Nejčtenější

Nemocnici obsadila policie. Taxikář oznámil, že tam vezl vrahy čerpadlářky

Heliport ve Fakultní nemocnici v Hradci Králové.

Zásahová jednotka, policisté v civilu i běžné hlídky ve čtvrtek dopoledne prohledávali Fakultní nemocnici v Hradci...

Tragikomedie. Fotbalová Sparta je zase v rozkladu a terčem vtipů

Trenér fotbalové Sparty Zdeněk Ščasný zadumaně sleduje výkon svých svěřenců na...

Naběhl na hřiště v nastaveném čase, poprvé v ligové sezoně. Ani nestačil kopnout do balonu, dřív ho měl v ruce než na...

VIDEO: Lupiči s pistolí zabili čerpadlářku, policie hledá dva podezřelé

V čerpací stanici na Mělnicku zemřela po loupežném přepadení prodavačka...

Středočeští kriminalisté vyšetřují od časného rána loupežné přepadení, při kterém zemřela prodavačka z čerpací stanice...

Sparta - Teplice 0:1, další blamáž, zmar dokonal v závěru Moulis

Sparťanští hráči před utkáním proti Teplicím. Zleva: Srdjan Plavšić, Lukáš...

Fotbalová Sparta je v herních troskách. V jediném nedělním utkání 18. kola Fortuna ligy doma podlehla 0:1 průměrným...

Sparta selhala. Slavia podzimním mistrem, s Plzní se jí výrazně vzdálily

Slávistická radost v utkání s Mladou Boleslaví, Peter Olayinka a Miroslav Stoch...

Podzimní část fotbalové ligy vyhraje Slavia, jasno je o tom už kolo před koncem. V 18. kole lídr porazil Mladou...

Další z rubriky

Sochám na Karlově mostě mizí ruce i berle, vandalové řádí nebývale silně

Lidé poškozují sochy na Karlově mostě. Takový vandalismus tu správci nepamatují.

Takový vandalismus na Karlově mostě jeho správci dosud nezažili. Hned několik soch je v současnosti poničených. Na...

Žena šla venčit psa a nezamkla za sebou, ukradli jí kabelku i auto

Muž podezřelý z krádeže auta v Praze - Bohnicích.

Jen okamžik stačil zlodějům, aby žena z Bohnic přišla o kabelku a auto. Brzy ráno šla venčit psa a při návratu už jen...

Pád skákacího hradu, který zranil ženu, zavinil vítr, zjistila policie

Během bouře Fabienne se utrhl skákací hrad a zavalil ženu. (21.9.2018)

Jako nešťastnou náhodu uzavřel policejní vyšetřovatel vážné zranění ženy, na kterou letos v září spadl nafukovací hrad....

Najdete na iDNES.cz