Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Rokokový klenot na Maltézském náměstí patří Japonsku

  9:19aktualizováno  14:19
Japonská ambasáda skoro sto let sídlí v rokokovém paláci na Maltézském náměstí na Malé Straně. Šlechtické časy jsou mezi zdmi paláce stále patrné.

Japonská ambasáda sídlí na Maltézském náměstí ve šlechtickém paláci. (11. 7. 2018) | foto:  František Vlček, MAFRA

Jeden z rokokových klenotů mezi pražskými stavbami patří už necelých sto let japonskému císařství. Jde o palác Turbů na Maltézském náměstí v centru města, kde nyní sídlí japonská ambasáda. O vzniku domu neexistují žádné zprávy, podle publikace Umělecké památky Prahy se dům v 17. století nazýval U Černého Noha (gryfa) nebo také U Prachaře.

Fotogalerie

V 18. století ho koupil rytíř František Xaver Turba. Kvůli požáru se v 60. letech 18. století předělával celý dům a podle návrhu architekta Josefa Jägera vznikl rokokový palác. Šlechtic Turba si však nové stavby příliš neužil, protože ještě ke konci století musel palác prodat.

Až do 20. století se jeho podoba příliš neměnila, na rozdíl od okolní zástavby. Určitých úprav se dočkal až v roce 1923, kdy byly interiéry domu přizpůsobeny potřebám japonského velvyslanectví.

Jelikož jde o národní památku, zůstala paláci historická podoba do dnešních dnů. 

„V domě nejsou úplně vhodné prostory pro kanceláře,“ říká k jeho podobě japonský velvyslanec v Praze Kaoru Šimazaki s dodatkem, že to však kompenzuje lokalita, kde se ambasáda nachází. V centru Malé Strany.

Návštěva na ambasádě

Seriál MF DNES přináší exkluzivní pohled do prostor ambasád v Praze, kam se běžně veřejnost nedostane. Každou středu a sobotu představí zákoutí jednoho z velvyslanectví i samotného velvyslance. 

Předchozí díly:

Interiéry budovy stále připomínají palác. Návštěvníka zaujme už jen po pár krocích ve velvyslanectví místnost s přepážkami, cestou po schodišti do vyšších pater lze narazit na sochu dívky z roku 1871 pocházející údajně z italského Milána.

V salonku před kanceláří velvyslance je pak na stolku umístěna japonská váza a je tam vidět i místo pro krb. V samotné kanceláři ambasadora lze zase spatřit kupříkladu tradiční vějíř. Sám Šimazaki má svou pracovnu nejradši z celé budovy. „Mám rád evropský styl, v němž je zařízena. Je tu příjemná atmosféra, kterou doplňuje mnoho krásných věcí, například lustr,“ popisuje velvyslanec Šimazaki. S kulturou země vycházejícího slunce se mohou podle něj zájemci seznámit v Japonském informačním a kulturním centru, které je v Praze kousek od ambasády.

Japonský velvyslanec Kaoru Šimazaki

Velvyslanec Kaoru Shimazaki je fanouškem klasiky. (11. 7. 2018)

Velvyslanec Kaoru Šimazaki je fanouškem klasiky. (11. 7. 2018)

Roky strávil jako diplomat v Německu, teď už je několik let Kaoru Šimazaki velvyslancem Japonska v České republice. A Prahu si jakožto milovník vážné hudby užívá.

V Praze je mnoho podniků, které podávají japonské jídlo. Máte nějaký oblíbený?
Jsou tu dvě velmi dobré japonské restaurace. Jednou je Mash Hana kousek od izraelské a španělské ambasády. A Katsura v Hotelu Diplomat.

Chodíte tam, když vám chybí vlast?
Občas vyrážím za japonskou kulturou a jídlem, ale steskem po Japonsku naštěstí netrpím. Žiji tu s manželkou a na ambasádě je skvělý kolektiv. Pracují tu Japonci i Češi. Jinak pokud se chcete víc seznámit s Japonskem, doporučuji vám Japonské informační a kulturní centrum, je kousek od ambasády.

Co vás zaujalo na japonské ambasádě, když jste ji poprvé spatřil?
Budova není příliš velká. Jde o bývalý palác postavený v roce 1768, takže v domě nejsou úplně vhodné prostory pro kanceláře. Nutno dodat, že jsme na jednom z nejhezčích míst ve městě. V centru Malé Strany. Užívám si, jak dům vypadá.

Kam v Praze chodíte ve volném čase?
Rád chodím do parků. Na Letnou, do obory Hvězda nebo do Divoké Šárky. Je jich tu mnoho. Mezi mé oblíbené lokality patří také japonská zahrada v botanické zahradě v Troji. Plánuje se její renovace, kterou podpoří město Kjóto a na níž se budou podílet japonští experti. Celý proces by měl trvat dva až tři roky. Cílem je přizpůsobit zahradu tradičnímu japonskému pojetí.

Také prý máte rád hudbu.
Zbožňuji hudbu. Kromě jejího poslechu sám hraji na flétnu. Je to můj koníček. Hrál jsem třeba u příležitosti setkání Česko-japonské společnosti a pro japonskou komunitu v Praze. Mohl jsem si zahrát s výbornými českými hudebníky.

Jak umíte česky?
Stále se učím. Čeština je velmi komplikovaný jazyk. Jen jedno mé já je na něj málo. Ale už umím spojení jako (přechází do češtiny) Dobrý den, Jak se máte?, Jmenuji se Šimazaki. 

Volby 2018

Volby do obecních zastupitelstev a do Senátu PČR se konají 5. a 6. října. V pátek se volí od 14 do 22 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin.

Komunální volby

V Praze se bude volit do zastupitelstev městských částí a obvodů a současně do zastupitelstva hlavního města Prahy.

Volby do senátu

Ve Středočeském kraji volí do Senátu obvod Mladá Boleslav a Benešov. V Praze se volí v obvodech Praha 2, Praha 4, Praha 8 a Praha 12.Nejčtenější

Přístroje revizorů nenačítají kupony na Lítačkách, lidé dostávají pokuty

Finální podoba nové čipové karty pro městskou hromadnou dopravu (23.2.2016)

Koupili si kupon na Lítačku, u revizora ale zjistili, že nejde načíst. Cestující bez dokladu o zaplacení tak dostali...

Děti se před školou bojí, rodiče ignorují dopravní předpisy, tvrdí sdružení

Klasická situace před jednou ze základních škol v Praze. Rodiče vezou děti do...

Děti v Praze vozí čím dál častěji do školy jejich rodiče, zjistilo občanské sdružení Pražské matky. Podle něj...Zásahovka na Benešovsku zadržela gang zlodějů luxusních automobilů

policie, zásahová jednotka, ozbrojenec, ilustrace

Policejní zásahovka šla v pátek do akce brzy ráno. Na silnici mezi Miličínem a Olbramovicemi zadržela šest lidí, kteří...

Betonová hráz kolem Prahy byla umlčena, řopíky se budovaly zbytečně

Osm stovek betonových pevnůstek mělo hájit Prahu před agresí nacistického Německa. Byly také součástí pevnostní linie,...

Slovácko - Slavia 1:3, snadná záležitost a hosté jsou opět v čele ligy

Hráči Slavie se radují z gólu do sítě Slovácka.

Fotbalisté Slavie si hravě poradili se Slováckem a vrátili se po osmém kole na první příčku tabulky nejvyšší soutěže....

Další z rubriky

Před Národní muzeum se vracejí sloupy s lampami a korunovanou lví hlavou

Umělecký kovář Zdeněk Grausam a jeho kolega Petr Cadrik, kteří na sloupy před...

Před Národním muzeem v Praze se v těchto dnech zvedají dva více než dvacetimetrové sloupy. Po letech se vracejí na své...

Budova VŠCHT je funkční, krásná a má vlastní pivovar, kde se vaří Lachout

VŠCHT má vlastní pivovar, kde se studenti učí vařit pivo Lachout (Lahodná...

Chemie často patří ve škole k obávaným předmětům, její praktické využití se vytrácí v biflování vzorečků. Jaké...

Ve Strašnicích se tramvaj srazila s autem, jeho řidič je lehce zraněný

V Dubečské ulici vykolejila tramvaj po nárazu do auta. (18.9.2018)

Srážka tramvaje s osobní autem ráno ve Strašnicích v Praze 10 zastavila dopravu. Tramvaj po nehodě vykolejila a vůz...

Najdete na iDNES.cz