Soudní lékař Jiří Hladík

Soudní lékař Jiří Hladík | foto: MF DNES

Je nás málo, říká lékař, který neprovedl pitvu zavražděné seniorky

  • 4
Lékař Jiří Hladík z pražské vinohradské nemocnice se brání nařčení, že kvůli jeho pochybení málem prošla mladíkovi z Nymburka vražda jeho dvaasedmdesátileté babičky. Důchodkyně zemřela 13. srpna ve svém bytě. Soudní lékař neprovedl pitvu, přestože ji přivolaný záchranář doporučil.

"Na jejím těle nebyly žádné stopy násilí. Nezjistila je policie, lékař záchranné služby na místě ani já," řekl Hladík. Podle něj stát nemá peníze na to, aby se prováděly pitvy všech zemřelých. "Je nás také málo," poznamenal Hladík. Soudní lékaři proto pitvají jen každého třetího člověka, který zemřel jinak než přirozenou cestou.

Tělo mrtvé seniorky našli policisté v panelákovém domě na okraji Nymburku. Po několika týdnech obvinili z vraždy jejího vnuka s kumpánem (více čtěte zde).

Jeden z mladíků, kteří se k činu přiznali, později výpověď odvolal. Policii ale chybí důkaz, že ženu skutečně někdo zavraždil. Byla totiž zpopelněna a pohřbena bez pitvy.

Pravda vyplula na povrch až poté, co se několik týdnů po činu v jednom z pachatelů hnulo svědomí a svěřil se matce, která vše oznámila policii. Začátkem září kriminalisté obvinili dvacetiletého vnuka zavražděné a jeho o rok staršího kamaráda. Ženu zřejmě udusili kvůli penězům.

Policie přiznává, že situace v soudním lékařství je problém. "Přicházíme o jeden ze základních nástrojů indikace možnosti trestného činu," řekl středočeské kriminálky Michal Mazánek.

Zemřelí starší 65 let se pitvají jen v případě násilné smrti

Rozhodnutí soudního lékaře nepitvat mrtvou seniorku z Nymburka vzbudilo emoce. Všichni, kdo viděli její tělo, si mysleli, že si ve svých 72 letech sedla do křesla a zemřela přirozenou cestou.

Alespoň tomu nasvědčovaly okolnosti. V jejím panelákovém bytě bylo uklizeno, sousedi neslyšeli žádný křik, paní neměla modřiny ani jiná zranění. I lékař ze záchranky, který její tělo ohledával, do zprávy napsal, že na těle nenašel žádné stopy násilí.

Zkušený lékař, který jezdí s kriminálkou ohledávat mrtvoly na místo činu, si proto myslel, že doporučená pitva by byla plýtváním penězi a jeho časem.

"Soudních lékařů je v této republice sedmašedesát. V průměru na jednoho připadá 198 pitev za rok. Všechno se nedá stihnout. A položme si také ekonomickou otázku: Kdo to zaplatí? Neměl bych to asi přiznávat, ale musíte někdy holt selektovat," říká Hladík.

Podle jeho slov vydal prý proto nestor soudního lékařství profesor Jaromír Tesař metodický pokyn, že lidé po 65 letech se mají pitvat jen v případě násilné smrti.

A jak to tedy bylo u mrtvé ženy z Nymburka, kterou mu přivezli? "Jednalo se o paní, která se dožila průměrného věku, tak se nedělala pitva. Protože jezdím k ohledání, tak navíc ještě před odepsáním těla zkoumám, jestli na něm nejsou násilné, úrazové stopy. A na té paní nebyly žádné," uzavírá svoji obhajobu Hladík.