Na smrtelně jedovatou mambu nastražili pasti, chovatelka je v umělém spánku

  9:48aktualizováno  15:33
Pražská policie od úterního večera hledá smrtelně jedovatou mambu zelenou, která uštkla chovatelku a unikla z bytu v Hlubočepích. Policisté evakuovali obyvatele domu a požádali o pomoc specialisty. Zatím se však nebezpečného hada nepodařilo vypátrat a odchytit, odborníci čekají, až se had chytí sám do nastražených pastí.

Had unikl z bytového domu v ulici V Bokách I. 

„Přes nezbytná opatření a usilovnou snahu policistů i specialistů se do současné doby nepodařilo nebezpečného hada odchytit,“ informoval policejní mluvčí Jan Rybanský.

Zmínil také, že podle specialistů na odchyt jedovatých hadů z pražské zoo je nepravděpodobné, že by tento had kvůli nízkým teplotám venku opustil dům.

Podle Rybanského specialisté v domě a kolem něj dali nástrahy, které vydávají teplo, a had by se měl do těchto nástrah chytit. To je pro dnešek zatím poslední akce v domě a bude se čekat, zda nástrahy hada polapily. Pětice evakuovaných obyvatel domu na místě zůstávat nebude.

Fotogalerie

„Okolnosti, za jakých došlo k úniku smrtelně jedovatého hada, jsou předmětem dalšího vyšetřování. Nicméně policisté v této souvislosti prošetřují i předcházející událost, kdy byla z domu odvezena třicetiletá žena s podezřením na uštknutí,“ řekl Rybanský s tím, že zmíněná žena je podle prvotních zjištění současně i chovatelkou hada.

Mluvčí pražské záchranky Jana Poštová potvrdila, že třicetiletou ženu v pondělí museli oživovat a převézt do nemocnice. „Dá se předpokládat, že byla uštknutá,“ řekla Jana Poštová s tím, že ženu převezli do motolské nemocnice.

03.října 2018 v 09:29, příspěvek archivován: 03.října 2018 v 09:45

Policie upozorňuje občany pražských Hlubočep na únik smrtelně jedovaté Mamby zelené! Informace o jejím výskytu by měli lidé bezodkladně předat policii na tísňovou linku 158☎ Bližší informace k případu zde: https://t.co/bU3AXD5rbX https://t.co/pa7eXdXSZX

Ženu však následně převezli do Všeobecné fakultní nemocnice v Praze, kde mají proti uštknutí sérum. Mluvčí Všeobecné fakultní nemocnice Filip Brož potvrdil České televizi, že ženu uštkla mamba zelená.

Mamba si bude hledat úkryt v teple a vlhku, říká chovatel

„Pacientce bylo podáno antisérum. Nyní je v umělém spánku a čekáme, až antisérum zabere,“ řekl Brož s tím, že by antisérum mohlo zabrat k večeru nebo v noci. Více informací bude k dispozici ve čtvrtek ráno. 

Uštknutá žena podle Státní veterinární správy (SVS) neměla chov jedovatého hada schválený. 

„SVS v současné době na území hlavního města Prahy neeviduje žádné vydané povolení pro chov mamby, která jako další jedovatí hadi spadá do tzv. kategorie zvířat vyžadujících zvláštní péči,“ sdělil mluvčí SVS Petr Majer.

V Česku má nyní 12 chovatelů mamby povolení na 48 těchto hadů. „Je to maximální počet, který mají schválený. Skutečně zjištěný fyzický počet bývá většinou nižší,“ uvedl Majer.

Proto Městská veterinární správa podá podnět příslušné obci s rozšířenou působností pro porušení zákona na ochranu zvířat proti týrání.

Jed mamby zelené se od jedu jiných mamb liší hlavně toxicitou, občas i směsí toxinů v jedu. Převážná většina případů uštknutí mambou zelenou je smrtelná. Při uštknutí většinou trvá patnáct minut, než se začnou plně projevovat příznaky, což je bolest, zduření, odumírání tkáně či dýchací obtíže, ochrnutí a další. K úmrtí dochází většinou podle druhu a vážnosti do jedné hodiny, obvykle ale do dvou až čtyř hodin.

Autor:

Výsledky voleb 2018

Výsledky komunálních voleb do zastupitelstev městských částí a obvodů a do zastupitelstva hlavního města Prahy.

Volby do Senátu

Ve Středočeském kraji ve druhém kola voleb do Senátu vyhrál v obvodu Mladá Boleslav: Raduan Nwelati a obvodu Benešov: Zdeněk Hraba. V Praze byl zvolen v prvním kole senátorem v Praze 4 Jiří Drahoš, ve druhém kole v obvodech Praha 2: Marek Hilšer, Praha 8: Lukáš Wagenknecht, Praha 12: Pavel Fischer.Nejčtenější

Rodina pohřbila Jana Kočku mladšího, smuteční průvod zastavil dopravu

Smutečního průvodu a pohřbu Jana Kočky mladšího se zúčastní desítky lidí...

Smuteční průvod kvůli smrti Jana Kočky mladšího vešel krátce po třetí hodině na Olšanské hřbitovy. Rakev přivezlo...

Zemřela chovatelka uštknutá mambou, podle lékařů ale z jiné příčiny

Praha, 05.10.18 Mamba zelená, odchyt, Hlubočepy,

Žena, kterou v minulém týdnu uštkla mamba zelená, zemřela. Podle lékařů ale nebyl příčinou útok smrtelně jedovatého...Kočkův pohřeb zastaví dopravu na Vinohradské, i když starosta nesouhlasí

Alexander Bellu (12.6.2018)

Radnice Prahy 3 v čele se starostou Alexandrem Belluem nesouhlasí s povolením smutečního průvodu za Jana Kočku, který...

Můj první kůň byl divoch koupený přes internet, vzpomíná Kellnerová

Parkurová jezdkyně Anna Kellnerová v září 2018

Dva týdny před Vánocemi se jí splní sen. Představí se domácímu publiku na unikátním jezdeckém svátku. Anna Kellnerová...

Ostuda ruských mladíků v Příbrami: hromadná bitka na ledě i s diváky

Ruští hokejisté do 18 let během zápasu v Příbrami.

V pořádnou kovbojku se změnil závěr přípravného utkání mezi hokejovými mladíky z Česka a Ruska. Na příbramském ledě...

Další z rubriky

Praha 1 má novou koalici, starostou se stane Pavel Čižinský

Pavel Čižinský (8.10.2018)

V Praze 1 se na koalici domluvili Praha 1 Sobě, Piráti, My, co tady žijeme (STAN, KDU-ČSL a Iniciativa občanů) a Zelená...

Skončila oprava lávky pro pěší na železničním mostě na Výtoni

Chátrající železniční most v Praze v září 2011

Od čtvrtka se otevře jedna ze dvou lávek pro pěší a cyklisty na výtoňském železničním mostě. V příštím roce začne...

Za mučení expřítelkyně paralyzérem se muž domohl nižšího trestu

Ilustrační snímek

Za napadení své bývalé přítelkyně půjde nakonec Michal Babovák do vězení na tři roky a devět měsíců. Rozhodl tak...

Najdete na iDNES.cz