Na smrtelně jedovatou mambu nastražili pasti, chovatelka je v umělém spánku

  9:48aktualizováno  15:33
Pražská policie od úterního večera hledá smrtelně jedovatou mambu zelenou, která uštkla chovatelku a unikla z bytu v Hlubočepích. Policisté evakuovali obyvatele domu a požádali o pomoc specialisty. Zatím se však nebezpečného hada nepodařilo vypátrat a odchytit, odborníci čekají, až se had chytí sám do nastražených pastí.

Had unikl z bytového domu v ulici V Bokách I. 

„Přes nezbytná opatření a usilovnou snahu policistů i specialistů se do současné doby nepodařilo nebezpečného hada odchytit,“ informoval policejní mluvčí Jan Rybanský.

Zmínil také, že podle specialistů na odchyt jedovatých hadů z pražské zoo je nepravděpodobné, že by tento had kvůli nízkým teplotám venku opustil dům.

Podle Rybanského specialisté v domě a kolem něj dali nástrahy, které vydávají teplo, a had by se měl do těchto nástrah chytit. To je pro dnešek zatím poslední akce v domě a bude se čekat, zda nástrahy hada polapily. Pětice evakuovaných obyvatel domu na místě zůstávat nebude.

Fotogalerie

„Okolnosti, za jakých došlo k úniku smrtelně jedovatého hada, jsou předmětem dalšího vyšetřování. Nicméně policisté v této souvislosti prošetřují i předcházející událost, kdy byla z domu odvezena třicetiletá žena s podezřením na uštknutí,“ řekl Rybanský s tím, že zmíněná žena je podle prvotních zjištění současně i chovatelkou hada.

Mluvčí pražské záchranky Jana Poštová potvrdila, že třicetiletou ženu v pondělí museli oživovat a převézt do nemocnice. „Dá se předpokládat, že byla uštknutá,“ řekla Jana Poštová s tím, že ženu převezli do motolské nemocnice.

03.října 2018 v 09:29, příspěvek archivován: 03.října 2018 v 09:45

Policie upozorňuje občany pražských Hlubočep na únik smrtelně jedovaté Mamby zelené! Informace o jejím výskytu by měli lidé bezodkladně předat policii na tísňovou linku 158☎ Bližší informace k případu zde: https://t.co/bU3AXD5rbX https://t.co/pa7eXdXSZX

Ženu však následně převezli do Všeobecné fakultní nemocnice v Praze, kde mají proti uštknutí sérum. Mluvčí Všeobecné fakultní nemocnice Filip Brož potvrdil České televizi, že ženu uštkla mamba zelená.

Mamba si bude hledat úkryt v teple a vlhku, říká chovatel

„Pacientce bylo podáno antisérum. Nyní je v umělém spánku a čekáme, až antisérum zabere,“ řekl Brož s tím, že by antisérum mohlo zabrat k večeru nebo v noci. Více informací bude k dispozici ve čtvrtek ráno. 

Uštknutá žena podle Státní veterinární správy (SVS) neměla chov jedovatého hada schválený. 

„SVS v současné době na území hlavního města Prahy neeviduje žádné vydané povolení pro chov mamby, která jako další jedovatí hadi spadá do tzv. kategorie zvířat vyžadujících zvláštní péči,“ sdělil mluvčí SVS Petr Majer.

V Česku má nyní 12 chovatelů mamby povolení na 48 těchto hadů. „Je to maximální počet, který mají schválený. Skutečně zjištěný fyzický počet bývá většinou nižší,“ uvedl Majer.

Proto Městská veterinární správa podá podnět příslušné obci s rozšířenou působností pro porušení zákona na ochranu zvířat proti týrání.

Jed mamby zelené se od jedu jiných mamb liší hlavně toxicitou, občas i směsí toxinů v jedu. Převážná většina případů uštknutí mambou zelenou je smrtelná. Při uštknutí většinou trvá patnáct minut, než se začnou plně projevovat příznaky, což je bolest, zduření, odumírání tkáně či dýchací obtíže, ochrnutí a další. K úmrtí dochází většinou podle druhu a vážnosti do jedné hodiny, obvykle ale do dvou až čtyř hodin.

Mapy poskytuje freytag & berndt vydavatel nejrozsáhlejšího obrazového vlastivědného průvodce o naší zemi Český atlas.

Autor:

Nejčtenější

Nemocnici obsadila policie. Taxikář oznámil, že tam vezl vrahy čerpadlářky

Heliport ve Fakultní nemocnici v Hradci Králové.

Zásahová jednotka, policisté v civilu i běžné hlídky ve čtvrtek dopoledne prohledávali Fakultní nemocnici v Hradci...

Tragikomedie. Fotbalová Sparta je zase v rozkladu a terčem vtipů

Trenér fotbalové Sparty Zdeněk Ščasný zadumaně sleduje výkon svých svěřenců na...

Naběhl na hřiště v nastaveném čase, poprvé v ligové sezoně. Ani nestačil kopnout do balonu, dřív ho měl v ruce než na...

Sparta - Teplice 0:1, další blamáž, zmar dokonal v závěru Moulis

Sparťanští hráči před utkáním proti Teplicím. Zleva: Srdjan Plavšić, Lukáš...

Fotbalová Sparta je v herních troskách. V jediném nedělním utkání 18. kola Fortuna ligy doma podlehla 0:1 průměrným...

VIDEO: Lupiči s pistolí zabili čerpadlářku, policie hledá dva podezřelé

V čerpací stanici na Mělnicku zemřela po loupežném přepadení prodavačka...

Středočeští kriminalisté vyšetřují od časného rána loupežné přepadení, při kterém zemřela prodavačka z čerpací stanice...

Vyřítili se přímo z dálnice a narazili do kamionu u pumpy, zemřeli dva lidé

Osobní auto na čerpací stanici u dálnice D5 narazilo do odstaveného kamionu....

K tragické dopravní nehodě došlo v neděli večer na čerpací stanici u dálnice D5 na Berounsku. Osobní auto tam narazilo...

Další z rubriky

Žena šla venčit psa a nezamkla za sebou, ukradli jí kabelku i auto

Muž podezřelý z krádeže auta v Praze - Bohnicích.

Jen okamžik stačil zlodějům, aby žena z Bohnic přišla o kabelku a auto. Brzy ráno šla venčit psa a při návratu už jen...

V Praze 6 rozšířili modré zóny, parkovací místa patří hlavně rezidentům

Některé městské části dovolí řidičům parkovat o Vánocích i na modrých zónách

Od dnešního dne platí systém parkovacích zón ve více ulicích Prahy 6. Nově jsou do něj zařazeny některé ulice na...

Praha chce most na Výtoni rozšířit o třetí kolej, žádá o nový posudek

SŽDC představila návrh nové podoby železničního mostu na pražské Výtoni...

Praha preferuje rozšíření železničního mostu mezi Výtoní a Smíchovem na tři koleje, což by zvýšilo kapacitu...

Najdete na iDNES.cz