Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Doklady si v Praze musí vyměnit 40 tisíc řidičů, k přepážkám se nehrnou

  19:24aktualizováno  19:24
Asi 18 tisíc pražských řidičů ještě nepožádalo o výměnu dokladu. Dalších dvacet tisíc lidí čeká na vyřízení. Přitom přepážky, které jsou na magistrátu otevřeny denně kromě svátků, lidé využívají jen z poloviny. Je tedy jisté, že všichni výměnu do konce roku nestihnou.
(Ilustrační snímek)

(Ilustrační snímek) | foto: Lukáš BíbaMAFRA

Denně totiž úřad navštíví 800 lidí. V tomto čísle jsou zahrnuti i ti, kteří si přijdou nový doklad již vyzvednout. Přitom koncem tohoto roku končí platnost řidičských průkazů vydaných před 1. květnem 2004.

Kapacitu registru ve Škodově paláci přitom podle jeho ředitele Josefa Mihalíka využívají žadatelé pouze z poloviny. Úředníků za přepážkami je i tak víc, než bývá během roku obvyklé.

"V současné době výměny průkazů zajišťují stávající zaměstnanci magistrátu a nově přijatí úředníci, kteří se zacvičují," tvrdí Mihalík. Navíc se podle něj magistrát snaží maximálně využít možného počtu přesčasových hodin včetně sobot a nedělí, a to již od 12. října.

"Takhle bylo odpracováno přes 2 700 přesčasových hodin," upřesnil minulou středu Mihalík.

Jak už bylo výše naznačeno, úsek registru řidičů nejenže rozšířil úřední hodiny, ale zvýšil se i počet pracovních míst. A to dle rozhodnutí městské rady o celých padesát. S novými úředníky se počítá i po konci roku. To se nelíbí opozičním zastupitelům.

Kdy můžete na úřad

Vyměnit je nutné řidičské průkazy vydané od 1. 1. 2001 do 30. 4. 2004

Úřad sídlí v Jungmannově ulici 35/29, Praha 1.

Kromě stávající úřední doby od pondělí do čtvrtka od 7 do 18 hodin je do konce roku mimořádně rozšířená úřední doba o pátky, soboty a neděle.

V pátek od 7 do 14 hodin, v sobotu od 8 do 14 hodin a v neděli od 13 do 18.

Zavřeno je všechny tři dny spadající na vánoční svátky. Více najdete na www.praha.eu. Zde si lze rovněž rezervovat termín odbavení.

"Chápu, že ke konci roku je na registru nápor, ale co ty roky následující?" ptal se poměrně emotivně na čtvrtečním zastupitelstvu Rudolf Blažek z ODS.

Výměny nás čekají dál, ale už nebudou nárazové

Magistrát tvrdí, že proces výměny řidičáků nyní nekončí, i když je budou mít všichni čeští řidiči poprvé za posledních dvacet let stejné.

"Řidičské průkazy se totiž vyměňují průběžně a ve stejné míře to tak bude i v příštím roce a následujících letech," říká Mihalík.

"Od 1. května 2004 již sice byly vydávány současné typy dokladů, ale s platností na deset let," vysvětluje vedoucí oddělení správního řízení Milan Hubka.

Jinými slovy platnost určitého typu řidičáku nebude omezena jedním konkrétním datem, jak tomu v zásadě bylo doposud, ale budou končit individuálně tak, jak si je lidé před deseti lety zařizovali.

Pražané, kteří si o nový doklad ještě nepožádali, se ho již letos nedočkají, ani když na úřad vyrazí hned. Vyřízení a výroba karty totiž zaberou až 20 dní.

Opozdilec, který by přesto chtěl za volant usednout už v prvních dnech roku 2014, ale má ještě jednu možnost. Úřad ho odbaví přednostně, jenže si připlatí 500 korun. Řidičský průkaz pak dostane do pěti pracovních dnů po zaplacení poplatku.

Ten pražský motorista, který tolik nespěchá, může přijít k přepážce v lednu a samozřejmě i v dalších měsících. V tomto případě ale zaplatí 50 korun.

A pak existuje ještě jedna možnost, kterou pochopitelně nikdo nedoporučuje - vyjet do ulic s průkazem starým. Ministerstvo dopravy upozorňuje, že pokud bude po Novém roce motorista přistižen, že řídí auto s neplatným řidičákem, hrozí mu pokuta od 1 500 do 2 500 korun.

Autor:Nejčtenější

Osobní auto srazilo u obchodního centra v Praze čtyři lidi, dva zemřeli

Dopravní nehoda na Švehlově ulici u obchodního centra Hostivař. Auto zde...

U obchodního centra v pražské Hostivaři srazilo auto odpoledne čtyři chodce. Dva zemřeli, další dva jsou v péči lékařů....

Na Smíchově se střílelo v autobusu, policie má pachatele a shání svědky

Policie vyšetřuje střelbu u smíchovského nádraží (13.3.2018)

Na pražském Smíchově se střílelo v autobusu MHD. Policie podezřelého již zadržela. Incidentu podle prvotních informací...Sražené chodce v Hostivaři oživoval dobrovolný hasič, přišel o vybavení

Dopravní nehoda na Švehlově ulici u obchodního centra Hostivař. Auto zde...

Při úterní dopravní nehodě v pražské Hostivaři, při níž zemřeli dva chodci, pomáhal mezi prvními dobrovolný hasič Karel...

Na muslimy budete potřebovat cepy a vidle, vyzýval muž. Policie ho obvinila

Martin Zapletal, bývalý vojenský policista a válečný veterán z Kosova a Kuvajtu

Policie obvinila válečného veterána z Kosova a Kuvajtu Martina Zapletala z podněcování k nenávisti. Na demonstraci na...

Žena odložila kojence u domu a odletěla z Česka, venku byl jeden stupeň

Ilustrační snímek

Pražští policisté podezírají z pokusu o vraždu ženu, která nechala šestitýdenní dítě před neobývaným domem v Praze 4....

Další z rubriky

Naděje Mazutky na záchranu zhasla, do bývalé výtopny se zahryzl bagr

Karlínští se obávají o osud  bývalé mazutové výtopny na sídlišti Invalidovna...

Budova bývalé mazutové výtopny na pražském sídlišti Invalidovna se zachování nedočká. V sobotu dopoledne do objektu...

Úhyn ryb v rybníce na Kladensku šetří policie, na vině může být čistička

Mrtvé ryby u elektrárny na Labi

Na hladině rybníka v Žižicích na Kladensku se objevují mrtvé ryby. Majitel Tomáš Jelen jich zde při kontrole nalezl...

Praha neustoupí, střechu pasáže na Budějovické definitivně čeká demolice

Střecha pasáže u metra Budějovická je v havarijním stavu, magistrát proto...

Bezvýsledná jednání se tento týden změnila ve válku slov. Magistrát a vedení Domu bytové kultury (DBK) se vzájemně...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz