Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Jez v Českém Šternberku je už bezpečnější, další by mohl být Kaňov

  17:27aktualizováno  17:27
Další jez na Sázavě by mohl být bezpečnější pro vodáky. Jez v Českém Šternberku dostal záchranné prvky už loni. Letos by mohl být na řadě jez Kaňov u Krhanic na nejvyhledávanější vodácké trase z Týnce. Není výjimka, když na Sázavě utone pět šest vodáků za sezonu, většinou na nebezpečných jezech.

Sjíždění nebezpečného jezu v Českém Šternberku na Benešovsku v rámci akce Čistá řeka Sázava. Tento jez byl loni vůbec první v Česku, který dostal záchranné prvky. | foto:  Michal Růžička, MAFRA

"Záleží na tom, jestli opět dostaneme dotaci od Středočeského kraje. Žádost jsme teď posílali, měli jsme schůzku a vypadá to nadějně," uvedl školitel z Vodácké školy záchrany Petr Ptáček, který se snaží získat peníze na záchranu vodáků na dalším "smrťáku".

Kaňov si vybral proto, že na něm Povodí Vltavy plánuje drobné opravy, a tak se toho může využít. Pokud to vyjde, instalace bude koncem června.

Na nebezpečí upozorňují i cedule

Tento jez patří mezi nejnebezpečnější. Je kolmý a uprostřed má propust. Za ní se však při vyšším průtoku tvoří nebezpečný vlnoválec, který může loď převrátit a posádku natáhnout k jezu.

Jako jediný je upravený pro sebezáchranu jez v Českém Šternberku. Pod jezem jsou výstupní žebříky. Když se topícímu podaří vyplout nad hladinu, může se jich chytit.

Jsou tu madla nad jezem a kruhy, které může kdokoli ze břehu vodákům hodit. Podobné to má být i na jezu Kaňov.

U jezů jsou i cedule, které vysvětlují, proč je jez nebezpečný. "Lidé sice vidí všude, že je nebezpečný, ale když přijedou, nezdá se jim to, nedokážou odhadnout sílu proudu. Z cedule pochopí, že to není ve výšce jezu, ale v tom, co se tvoří pod ním. Pak si rozmyslí, jestli zariskují," poznamenal Ptáček.

Zabezpečení na jezech vodáci vítají. Za nehody na řece si podle nich většinou mohou lidé sami.

"To je určitě dobré. Vodáci by ale měli dodržovat mapu, kde jsou vyznačené nesjízdné jezy, rok co rok se tady někdo utopí. Riskují, je to pro ně adrenalin," podotkl sázavský vodák Bohuslav Měřička.

"Sázava má problém, že je v ní často nedostatek vody, a to má vliv na sjíždění. Když je jí málo, pod jezem jsou kameny a pak mohou být úrazy," popsal další vodák Ondřej Kaplan.

Podle něj by si jezy zasloužily opravit. Stává se, že jejich části padají do vody.

"Problémem také je, že na vodáky majitelé jezů moc nemyslí. Teď se například stalo, že majitel vzal bagr a nahrnul sem kamení. Teď se tudy nebudou moct lodě ani přenášet," podotkl Kaplan.

Alkohol na vodě trendem dnešní doby

Podle Ptáčka jsou nebezpečné jezy i na jiných řekách, jako třeba v Roztokách na Berounce. "Teď je výhoda, že se Kaňov bude opravovat, ale jinak se peníze na úpravu shání těžko. Zatím se nám nepodařilo proniknout na příslušná místa a přesvědčit lidi, aby do toho investovali," podotkl Ptáček s tím, že vodní turistika představuje pro stát ohromné příjmy.

"Dávají se miliony do cyklostezek, a sem nic," dodal Ptáček.

Za tragické nehody vodáků může často alkohol. Podle provozovatelů kempů je alkohol na vodě trendem dnešní doby. Chystají se na to, že by podél řeky nainstalovali cedule s desaterem bezpečného a slušného chování.

Nebezpečné středočeské jezy

Například loni v červenci zemřel u Chocerad sedmnáctiletý mladík, který uklouzl na hvězdonickém jezu, spadl do vody a začal se topit. Zřejmě byl opilý (o nehodě více čtěte zde).

"Rádi bychom začali s nějakou výchovou a ukázali jim, že to není legrace. Navíc na řece nejsou sami, jsou tu chataři, rybáři i turisté, které svým chováním obtěžují," doplnila Markéta Pazderová z vodáckého centra Bisport v Týnci.

Volby 2018

Volby do obecních zastupitelstev a do Senátu PČR se konají 5. a 6. října. V pátek se volí od 14 do 22 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin.

Komunální volby

V Praze se bude volit do zastupitelstev městských částí a obvodů a současně do zastupitelstva hlavního města Prahy.

Volby do senátu

Ve Středočeském kraji volí do Senátu obvod Mladá Boleslav a Benešov. V Praze se volí v obvodech Praha 2, Praha 4, Praha 8 a Praha 12.Nejčtenější

Přístroje revizorů nenačítají kupony na Lítačkách, lidé dostávají pokuty

Finální podoba nové čipové karty pro městskou hromadnou dopravu (23.2.2016)

Koupili si kupon na Lítačku, u revizora ale zjistili, že nejde načíst. Cestující bez dokladu o zaplacení tak dostali...

Byty a park místo silnice, Stuchlík předvedl vizi nového Libeňského mostu

Kandidát ANO na pražského primátor Petr Stuchlík představil plán, jak vyřešit...

Kandidát ANO na pražského primátora Petr Stuchlík navrhl neobvyklé architektonické řešení Libeňského mostu. Společně s...Děti se před školou bojí, rodiče ignorují dopravní předpisy, tvrdí sdružení

Klasická situace před jednou ze základních škol v Praze. Rodiče vezou děti do...

Děti v Praze vozí čím dál častěji do školy jejich rodiče, zjistilo občanské sdružení Pražské matky. Podle něj...

Zásahovka na Benešovsku zadržela gang zlodějů luxusních automobilů

policie, zásahová jednotka, ozbrojenec, ilustrace

Policejní zásahovka šla v pátek do akce brzy ráno. Na silnici mezi Miličínem a Olbramovicemi zadržela šest lidí, kteří...

Betonová hráz kolem Prahy byla umlčena, řopíky se budovaly zbytečně

Osm stovek betonových pevnůstek mělo hájit Prahu před agresí nacistického Německa. Byly také součástí pevnostní linie,...

Další z rubriky

VIDEO: Zloděj si podzemní garáže důkladně prohlédl, pak ukradl motorku

Zloděj ukradl z podzemních garáží v Praze 7 motorku

Policisté pátrají po zloději, který v podzemních garážích v Praze 7 ukradl motorku za několik desítek tisíc korun. Muž,...

Budova VŠCHT je funkční, krásná a má vlastní pivovar, kde se vaří Lachout

VŠCHT má vlastní pivovar, kde se studenti učí vařit pivo Lachout (Lahodná...

Chemie často patří ve škole k obávaným předmětům, její praktické využití se vytrácí v biflování vzorečků. Jaké...

Havárie vody brzdí provoz v Uhříněvsi, autobusy jely o hodinu a půl později

Častý obrázek na křižovatce. Kolona aut přijíždějících od Hradce Králové musí...

Kvůli opravám nedělní havárie vody se od rána tvoří v pražské Uhříněvsi kolony. Práce na silnici potrvají až do středy...

Mýty a fakta o nočním pomočování dětí
Mýty a fakta o nočním pomočování dětí

Podle odhadů trpí nočním pomočováním neboli enurézou asi pětina dětí ve věku 5 let, obtíže se však nevyhýbají ani starším jedincům. Rodiče často spoléhají na to, že „z toho dítě vyroste“, v horším případě děti trestají. Noční pomočování přitom může velmi negativně ovlivnit sebeúctu a duševní pohodu dítěte.

Najdete na iDNES.cz