Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Šlapadla na Lhotě plují mezi plavci. Jen nikoho nepřejeďte, radí personál

  19:40aktualizováno  19:40
Na jezeru Lhota se začátkem srpna utopili dva malí chlapci. Zda na tom má vinu i nepozornost matek či přístup pracovníků areálu, vyšetřuje policie. Reportér iDNES.tv Matěj Smlsal vyrazil k jezeru zjistit, jak tam dbají o bezpečnost lidí. Zarážející jsou hlavně šlapadla, která jezdí mezi plavci bez pravidel.

SMLSALOVINY aneb jak žít a přežít

Sledovat další díly na iDNES.tv

Lidé si mohou půjčit několik šlapadel, ta se nacházejí u břehu. Stačí přijít ke stánku, zaplatit a vyrazit na vodu.

Reportér si zaplatil půlhodinovou jízdu. „To je všecko. Vemte si to a je to,“ oznámil mu muž ve stánku. Na dotaz, zda platí nějaká pravidla, kam například šlapadla smí a podobně, prodavač odpověděl: „Záleží na Vás. Hlavně se neutopte. Pravidla tady moc... Jezděte si po jezeře, jak potřebujete,“ oznámil.

Podle prodavače dříve, když tu působil jiný provozovatel, byly na jezeře bójky, které oddělovaly prostor pro plavce a pro šlapadla s lodičkami. „Dneska už na to každej prdí, nikdo to sem nedal, takže si jezděte libovolně. Když nikoho nepřejedete, tak je to v pohodě,“ dodal.

To, že šlapadla jezdí mezi lidmi, opravdu nikomu z pracovníků areálu nevadí. Často přitom míjejí plavce jen o pár desítek centimetrů. Navíc řada lidí se tu potápí, mohlo by se tedy stát, že se pak vynoří přímo pod šlapadlem.

Česká obchodní inspekce (ČOI) může šlapadla kontrolovat. Ovšem jen před jejich uvedením do provozu. „Pokud ale už je výrobek zakoupen a někdo ho provozuje, tak je to zcela odpovědností provozovatele, jakým zůsobem on se stará o bezpečnost. Pokud někdo například ohrožuje bezpečnost plavců tím, že šlapadla provozuje v jejich blízkosti, tak v takovém případě musí nastoupit třeba policie, pokud by se na ni někdo obrátil,“ vysvětlil mluvčí ČOI Jiří Fröhlich.

O vyjádření, proč už nejsou oddělené části pro plavce a pro šlapadla, chtěl reportér iDNES.tv telefonicky požádat i ředitele areálu Roberta Nedvěda. Pracovnice na pevné lince nejdříve oznámila, že ředitel není v areálu a mobilní číslo na něj neposkytne. Později už sice v areálu byl, ale k telefonu ho zavolat odmítla. Poté nikdo telefony nezvedal. Následně zaměstnankyně řekla, že ředitel odjel a okamžitě zavěsila.

Problematiku šlapadel neřeší ani provozní řád. Tam ale například stojí, že se nesmí kouřit v zalesněných porostech. Reportér však několik lidí s cigaretou potkal. „Normálně se tady kouří, ale je tady zákaz,“ oznámila prodavačka.

Na několika stolech v lese se přitom nacházejí popelníky. „Protože lidi stejně kouřej, tak to je proto, aby to lidi neházeli na zem. Lidi jsou nezodpovědní, hodí vajgla na zem, to je právě ten průšvih. Tady už několikrát hořelo,“ dodala.

„Co se týká ČOI a případně provozního řádu nabízené služby, ČOI kontroluje, zda je spotřebitel řádně seznámen s cenou služby, zda je mu řádně účtována cena, zda například není diskriminován, to znamená že není vyloučená určitá skupina obyvatel. Pokud jde o zákaz kouření, tady je potřeba obrátit se na příslušný dozorový orgán, to je například městská policie,“ sdělil mluvčí inspekce Jiří Fröhlich.

Autor:


Nejčtenější

Dynamo - Slavia 2:0, Liga mistrů je pryč, hosty čeká pohár číslo dvě

Arťom Besedin z Dynama Kyjev překonává slávistického brankáře Ondřeje Koláře v...

Fotbalisté Slavie se do Ligy mistrů neprobojují. V kvalifikaci končí na prvním soupeři, v odvetě 3. předkola na...

Do průvodu Prague Pride se zapojily tisíce lidí. Zábava pokračuje na Letné

Průvod Prague Pride (11. srpna 2018).

Duhovým průvodem v sobotu vyvrcholil festival leseb, gayů, bisexuálů a transsexuálů (LGBT) Prague Pride. Účastníci se...Tvrdík spílá UEFA: Surkis by měl odstoupit, sudí zápasy hrubě ovlivnili

Jaroslav Tvrdík na tiskové konferenci fotbalové Slavie k příchodu nových hráčů

Šéf slávistických fotbalistů Jaroslav Tvrdík těžce nesl vyřazení v 3. předkole Ligy mistrů na hřišti Dynama Kyjev...

Už vím, proč Dynamo nedostává góly, řekl Trpišovský. Víc hodnotit nechtěl

Slávista Stanislav Tecl se snaží uniknout obránci Tamási Kádárovi z Dynama...

Polský asistent rozhodčího Golis nejprve pečlivě zohlednil ofsajdové postavení slávisty Deliho, kvůli kterému neuznal...

V kraji už se žádného majetku nedotknu, uvedl manžel hejtmanky Jermanové

Středočeská hejtmanka Jaroslava Pokorná Jermanová se svým manželem Jakubem na...

Manžel středočeské hejtmanky Jaroslavy Pokorné Jermanové v pondělí veřejně slíbil, že se už nedotkne žádného majetku...

Další z rubriky

V ulicích Prahy je stovka defibrilátorů, laici je ale nepoužívají

Sloupek s defibrilátorem  na Václavském náměstí (14.8.2018)

Automatizovaný externí defibrilátor mají ve výbavě všechny sanitky pražské záchranky, objevují se ale i na veřejných...

Muž doprovodil ženu domů, při pokusu o znásilnění jí zlomil čelist

Cizinec při pokusu o znásilnění ženě zlomil čelist

Pražská policie vyšetřuje pokus o znásilnění, ze kterého je podezřelý rusky mluvící cizinec. Lstí se dostal do bytu...

Praha zvažuje prodej terasy na Budějovické, která je v havarijním stavu

Střecha pasáže u metra Budějovická je v havarijním stavu, magistrát proto...

Pražský magistrát začal připravovat možný prodej terasy nad stanicí metra C Budějovická. Zároveň už je ale hotová část...

Najdete na iDNES.cz