Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

V Praze přibyly vyhrazené jízdní pruhy pro autobusy, zrychlí dopravu

  20:01aktualizováno  20:01
Po změnách v pražské MHD, ke kterým došlo na začátku září, si cestující stěžují na výrazně se zpožďující metrobusy. Ropid a město proto postupně na vybraných místech zavádějí další vyhrazené jízdní pruhy pro autobusové linky. Nově přibyly třeba na Jižním či Zahradním Městě.

Nově vyhrazený jízdní pruh pro autobusy mezi Petrovicemi a Jižním Městem ve Výstavní ulici. | foto: Ropid

V současné době je v metropoli vyznačeno téměř 17 kilometrů vyhrazených jízdních pruhů pro autobusy a dalších 7 kilometrů, kde mají autobusy povoleno jet po tramvajových kolejích.

Nově byl pruh pro autobusové linky vyhrazen ve Výstavní ulici v Praze 11. Jediná komunikace, která spojuje Petrovice s Jižním Městem, je závislá na průjezdnosti kruhového objezdu na okraji Hájů.

"Proto se tu zejména v ranních hodinách tvoří kolony vozidel, které zpomalují i průjezd autobusů MHD. Se zpožděním se tak potýká 45 autobusových spojů, mimo jiné i metrobusy číslo 125 a 183," uvedl Filip Drápal, mluvčí společnosti Ropid, která dopravu v Praze organizuje.

Ve Výstavní ulici proto vznikl 300 metrů dlouhý vyhrazený jízdní pruh od Euklidovy ulice ve směru k Jižnímu Městu. "Pruh pro autobusy tu bylo možné vytvořit zejména proto, že je tu dostatečně široká vozovka, a tak mohly být místo dvou původních nově vyznačeny jízdní pruhy tři," vysvětlil Drápal.

Nově vyhrazený jízdní pruh pro autobusy na Zahradním Městě ve Švehlově ulici.

Dalšího pruhu pro autobusy se dočkalo také Zahradní Město. Autobusy mohou ve Švehlově ulici nově jezdit po tramvajových kolejích.

"Toto opatření bude mít vliv i na dva metrobusy a tři standardní autobusové linky. Autobusy teď nově zastavují ve společné zastávce s tramvajemi, což také zjednodušuje vzájemné přestupy a přibližuje zastávku autobusů zástavbě Zahradního Města," doplnil mluvčí Ropidu.

Provoz ve Švehlově ulici ve směru do centra výrazně komplikuje úzký podjezd pod železniční tratí a přilehlá komplikovaná křižovatka s nájezdy na Jižní spojku. V běžném provozu nabíraly v této oblasti spoje autobusových linek několikaminutová zpoždění, provoz navíc často znesnadňoval i hustý provoz na Jižní spojce.

Do konce roku by se Praha měla dočkat vyhrazených jízdních pruhů pro autobusy ještě v ulicích Plzeňská a Ankarská, prodlouženy budou pruhy v Černokostelecké a Opatovské. V současné době dokončují pracovníci Technické správy komunikací úpravu jízdních pruhů na zlíchovském předpolí Barrandovského mostu.

Autor:Nejčtenější

VIDEO: Číšník káral cizince kvůli vlastnímu alkoholu, zbili ho do bezvědomí

Útočníci, kteří na zahrádce restaurace v Praze 1 zbili číšníka do bezvědomí.

Na operačním sále s vážně poraněnou hlavou skončil číšník, kterého v Praze 1 napadla sedmičlenná skupina cizinců....

U Slaného je silně cítit česnek. Někdo ho vyhodil tuny na pole

U Slaného někdo vyhodil na pole tuny česneku.

U města Slaný na Kladensku někdo vyhodil tuny česneku na pole. Policie neví, odkud se vzal, bude to proto zjišťovat.Karlovy Vary slaví návrat do extraligy, Kladno ztratilo šanci na postup

Hráči Karlových Varů slaví návrat do extraligy.

Baráž o hokejovou extraligu se přiblížila svému rozuzlení předposledním 11. kolem. Vedoucí Karlovy Vary získaly...

Barážová hádanka, blíží se rozuzlení. Jágrovo Kladno cítí křivdu

Kladenští trenéři Pavel Patera (vlevo) a Miloslav Hořava přihlížejí společně s...

Do konce baráže o hokejovou extraligu zbývají už jen tři kola, ale situace je stále zamotaná. Jak tohle dopadne? Hodně...

Karlovy Vary jsou blízko extralize. Litvínov ožil a drží druhé místo

Litvínovský Jakub Černý slaví gól se spoluhráčem Markem Baránkem

Hokejisté Karlových Varů jsou blízko návratu do extraligy. Západočeši se k postupu mezi elitu přiblížili dvě kola před...

Další z rubriky

Z nádrže v pražských Stodůlkách policie vylovila utonulého muže

Kolemjdoucí našli v nádrži v pražských Stodůlkách mrtvého plavce

V retenční nádrži v Praze-Stodůlkách našli ráno kolemjdoucí tělo mrtvého muže. Policie vyloučila násilnou smrt. Muž si...

Zahrady v Troji staví za stamiliony, botanická bude mít stezku na střeše

Soutěž na návrh nového vstupu do areálu botanické zahrady vyhrál ateliér Fránek...

Botanická zahrada se letos pustí do nového vstupního areálu, který bude mít naučnou stezku i na střeše budovy. Soutěž...

Chlapec nepřežil střet s autem v pražských Jinonicích

Chlapec nepřežil střet s autem v pražských Jinonicích

Asi třináctiletého chlapce srazilo auto v pražských Jinonicích, nehodu nepřežil. Okolnosti srážky řeší policie, která...

Najdete na iDNES.cz