Podle obvinění Šimek před šesti lety dal Štorkovi pokyn, aby zastřelil...

Podle obvinění Šimek před šesti lety dal Štorkovi pokyn, aby zastřelil šestapadesátiletého Petra Zikmunda. Obžalovaným hrozí 15 až 20 let vězení či trest výjimečný, tedy až 30 let nebo i doživotí. | foto: Jan Bohata, MF DNES

Soud řeší smrt svědka z kauzy těl ve stodole. Vypadala jako sebevražda

  • 0
Soud začal řešit vraždu nepohodlného svědka, který prý příliš mnoho věděl o mrtvých zabetonovaných ve stodole ve středočeské Záhornici. Obžalovaným Josefu Šimkovi a Václavu Štorkovi hrozí 15 až 20 let vězení či výjimečný trest.

Motivem činu byl podle spisu fakt, že zavražděný Petr Zikmund věděl příliš mnoho o mrtvých ve stodole v Záhornici a mohl by mluvit na policii (více o kauze zabetonovaných těl čtěte zde).

Josef Šimek, odsouzený v kauze vražd nepravomocně na 15 let, podle nově projednávaného spisu oslovil poškozeného Zikmunda pod legendou, že od něj potřebuje opatřit funkční střelnou zbraň, pistoli.

Zikmund v půli července 2010 podle státní zástupkyně Taťány Zmatlíkové pistoli ČZ 83 kalibru 7,65 mm s vypilovaným sériovým číslem sehnal. Obžalovaní ho pak podle spisu vylákali na okraj Prahy, na pole nedaleko zahrádkářské kolonie v Letňanech. Údajně proto, aby si zbraň vyzkoušeli.

Požádali Zikmunda, by z pistole vypálil, načež ji podle obžaloby dal Štorkovi. Ten jej podle obžaloby poté z bezprostřední blízkosti zastřelil ranou do spánku. Protože pálil i zabitý muž, na jeho oblečení a rukou uvázly povýstřelové zplodiny. Policie se proto měla domnívat, že spáchal sebevraždu.

„Tento čin spáchali proto, že poškozený věděl o jejich předchozí trestné činnosti, zejména o vraždách Františka Ryse a Michaely Synkové,“ uvedla žalobkyně. Tělo zastřeleného muže našla policie po několika dnech, jeho smrt nejprve uzavřela jako sebevraždu.

Když však detektivové z Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu (ÚOOZ) začali před čtyřmi lety vyšetřovat kauzu mrtvých ze stodoly v Záhornici na Nymbursku, otevřeli znovu i Zikmundův případ. A vyšetřovatelé změnili stanovisko ohledně způsobu jeho smrti.

Tajemství stodoly znal

„Není pravda, že jsem Štorka navedl k vraždě. Zikmunda jsem znal dvacet let, dělal pro mne. Několik dní před smrtí jsem ho viděl. Pak mi policie oznámila jeho smrt,“ vypověděl Šimek. Ten popřel, že by se Zikmundovou smrtí měl cokoli společného. Jen připustil, že mu Zikmund o mrtvých ve stodole řekl.

„Obžalobu kategoricky odmítám, je postavena na výpovědi policejního provokatéra,“ odmítl vinu na vraždě i Štork. Podle něj na něho policie ve vazbě nasadila svého agenta, který účelově vypovídal podle scénáře ÚOOZ. Šlo o muže souzeného v kauze sériových loupeží, kdy se útočníci převlékali za policisty. „A tohle má být důvěryhodný svědek?“ rozčiloval se Štork.

Líčení bude pokračovat mimo jiné konstatováním nepravomocného rozsudku v kauze záhornické stodoly smrti. Tento případ uzavřel před několika týdny jiný senát Městského soudu v Praze

Josef Šimek si za 13 let starou vraždu Čechošvýcara Františka Ryse vyslechl trest 15 let. Soud jej však pro nedostatek důkazů zprostil obžaloby z vraždy bílého koně, Michaely Synkové na podzim roku 2008. Václava Štorka soud také zprostil viny na vraždě Synkové. Vyměřil mu však tříletý trest za nadržování.