Juditina věž v Praze 1 potřebuje opravu, o její podobě se vedou spory

  7:31aktualizováno  7:31
Jedna z nejvýraznějších pražských památek, Juditina věž, potřebuje opravu. Radikálně odlišné názory na to, v jakém je věž stavu, však má její vlastník Praha 1 a Klub za starou Prahu, který zde sídlí v pronajatých prostorech. Spory panují například o výklad statických posudků, zda a jak do věže zatéká či v jakém stavu jsou krovy.

Malá ale nepřehlédnutelná Juditina věž (vlevo) uchovává připomínky na první kamenný most v Praze. Její rekonstrukce se ale nyní stala předmětem sporu mezi radnicí Prahy 1 a ochránci památek. Ti se nemohou shodnout na tom, jakým způsobem by měla být provedena. | foto:  Nguyen Phuong Thao, MF DNES

„Starosta Prahy 1 Oldřich Lomecký vykresluje veřejnosti situaci jako ušlechtilou snahu o záchranu památky. A opakuje, že věž je v havarijním stavu. Přitom posudky, které zadala přímo městská část Praha 1, tvrdí opak,“ konstatovala předsedkyně Klubu za starou Prahu (KSP) Kateřina Bečková.

Odborníci KSP odmítají tvrzení radnice, že cenné památce u paty Karlova mostu hrozí naklonění. A hlavní zádrhel nevidí v zatékání do střechy věže. „Hlavním problémem je dlouhodobé zanedbání údržby ze strany vlastníka, tedy Prahy 1,“ uvádí stanovisko KSP.

Vedení „jedničky“ si však za svým stanoviskem stojí. „Máme k dispozici posudky statiků a já bych nerad čekal, až Juditina věž začne padat. Přece nikdo nemůže bránit vlastníkovi v potřebné opravě jeho majetku,“ zdůraznil starosta Prahy 1 Oldřich Lomecký.

Ornamenty v ohrožení

Ani KSP a další oponenti vedení Prahy 1 nezpochybňují, že Juditina věž potřebuje „léčebné zásahy“. Ty podle ochranářů mají proběhnout hodně odlišně, než předpokládá radnice „jedničky“. Mělo by jít o údržbu, citlivé restaurování a ohleduplné stavební zásahy.

Pokud by údajně došlo k realizaci radničního plánu, v ohrožení se ocitnou nejcennější relikty objektu. Mimo jiné unikátní románský reliéf, soubor rytinek a vrypů z roku 1249 na opukových kvádrech stěn v Juditině síni a renesanční schodiště. To je unikátní tím spíše, že jako jedno z mála přežilo devastující požár Malé Strany v roce 1541.

„Studie předložená Prahou 1 nebere existenci těchto děl na vědomí a vůbec neřeší, jak zajistit jejich další zachování,“ upozorňuje vedení KSP. Plány rekonstrukce Prahy 1 údajně ignorovaly i stavebně-historický průzkum monumentu.

KSP ve věži sídlí devět desetiletí a obává se, že by se to po opravách mohlo změnit. „Způsob využití Juditiny věže se nezmění,“ uklidňuje také v tomto směru rozbouřenou atmosféru Oldřich Lomecký. Osud rekonstrukce postavil proti sobě i památkáře. Památkový odbor magistrátu vydal k rekonstrukci Juditiny věže své kladné stanovisko. Výhrady však měl Národní památkový ústav (NPÚ). K němu se před časem přiklonila i inspekce ministerstva kultury, která souhlasný postoj magistrátních památkářů zrušila.

„Rekonstrukce Juditiny věže navrženým způsobem je vyloučena,“ shrnula své stanovisko inspekce. Úřední kolečko tak probíhá znovu. „Je to tradiční rivalita mezi ‚malými‘ a ‚velkými‘ památkáři, tedy mezi magistrátem a NPÚ, v tom ping-pongu jsme pak my,“ povzdechl si starosta Lomecký.

Kdy může být „odklepnuto“ upravené stanovisko památkářů k rekonstrukci a zda to může být do podzimních komunálních voleb, není úplně jasné. „Až se v tomto ohledu rozhodne, přijde na řadu vydání stavebního povolení a další nezbytné kroky,“ popsal situaci Oldřich Lomecký.

Autor:

Nejčtenější

Sparta - Teplice 0:1, další blamáž, zmar dokonal v závěru Moulis

Sparťanští hráči před utkáním proti Teplicím. Zleva: Srdjan Plavšić, Lukáš...

Fotbalová Sparta je v herních troskách. V jediném nedělním utkání 18. kola Fortuna ligy doma podlehla 0:1 průměrným...

Vyřítili se přímo z dálnice a narazili do kamionu u pumpy, zemřeli dva lidé

Osobní auto na čerpací stanici u dálnice D5 narazilo do odstaveného kamionu....

K tragické dopravní nehodě došlo v neděli večer na čerpací stanici u dálnice D5 na Berounsku. Osobní auto tam narazilo...

Vrah čerpadlářky měl netypický batoh, policie zveřejnila další stopu

Jeden z podezřelých v případu vraždy čerpadlářky na Mělnicku měl při činu...

Kriminalisté zveřejnili další informace z vyšetřování loupežné vraždy čerpadlářky u Nelahozevsi na Mělnicku. Podle...

Sparta selhala. Slavia podzimním mistrem, s Plzní se jí výrazně vzdálily

Slávistická radost v utkání s Mladou Boleslaví, Peter Olayinka a Miroslav Stoch...

Podzimní část fotbalové ligy vyhraje Slavia, jasno je o tom už kolo před koncem. V 18. kole lídr porazil Mladou...

Lokvenc o Spartě: Pořád dokola, další zpackaný rok. Dočkala bych nebral

Vratislav Lokvenc (10. dubna 2012)

Dlouhodobý problém, který před rokem přiživily nákupy předražených cizinců. „Vůbec se mi nelíbí, co se momentálně ve...

Další z rubriky

Strojvedoucí, který nechal dvě dívky řídit metro, nespáchal trestný čin

Stopovat se v Praze dá i metro

Strojvedoucí pražského metra pustil na počátku srpna do kabiny dvě dívky, které si svou jízdu natočily na telefon a...

Praha bude hospodařit se schodkem, zastupitelstvo schválilo rozpočet

Praha. Ilustrační foto

Hlavní město bude v roce 2019 hospodařit s příjmy 59,18 miliardy a výdaji 77,57 miliardy korun. Rozdíl pokryje ze svých...

VIDEO: Z Čertovky se stane Betlém, poplují do něj lodě od Karlova mostu

Pražská Čertovka se promění v Betlém.

Celkem sedmadvacetkrát vyrazí v sobotu mezi 17. a 21. hodinou lodě typu Vodouch zpod Karlova mostu do Čertovky....

Najdete na iDNES.cz