Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Juditina věž v Praze 1 potřebuje opravu, o její podobě se vedou spory

  7:31aktualizováno  7:31
Jedna z nejvýraznějších pražských památek, Juditina věž, potřebuje opravu. Radikálně odlišné názory na to, v jakém je věž stavu, však má její vlastník Praha 1 a Klub za starou Prahu, který zde sídlí v pronajatých prostorech. Spory panují například o výklad statických posudků, zda a jak do věže zatéká či v jakém stavu jsou krovy.

Malá ale nepřehlédnutelná Juditina věž (vlevo) uchovává připomínky na první kamenný most v Praze. Její rekonstrukce se ale nyní stala předmětem sporu mezi radnicí Prahy 1 a ochránci památek. Ti se nemohou shodnout na tom, jakým způsobem by měla být provedena. | foto:  Nguyen Phuong Thao, MF DNES

„Starosta Prahy 1 Oldřich Lomecký vykresluje veřejnosti situaci jako ušlechtilou snahu o záchranu památky. A opakuje, že věž je v havarijním stavu. Přitom posudky, které zadala přímo městská část Praha 1, tvrdí opak,“ konstatovala předsedkyně Klubu za starou Prahu (KSP) Kateřina Bečková.

Odborníci KSP odmítají tvrzení radnice, že cenné památce u paty Karlova mostu hrozí naklonění. A hlavní zádrhel nevidí v zatékání do střechy věže. „Hlavním problémem je dlouhodobé zanedbání údržby ze strany vlastníka, tedy Prahy 1,“ uvádí stanovisko KSP.

Vedení „jedničky“ si však za svým stanoviskem stojí. „Máme k dispozici posudky statiků a já bych nerad čekal, až Juditina věž začne padat. Přece nikdo nemůže bránit vlastníkovi v potřebné opravě jeho majetku,“ zdůraznil starosta Prahy 1 Oldřich Lomecký.

Ornamenty v ohrožení

Ani KSP a další oponenti vedení Prahy 1 nezpochybňují, že Juditina věž potřebuje „léčebné zásahy“. Ty podle ochranářů mají proběhnout hodně odlišně, než předpokládá radnice „jedničky“. Mělo by jít o údržbu, citlivé restaurování a ohleduplné stavební zásahy.

Pokud by údajně došlo k realizaci radničního plánu, v ohrožení se ocitnou nejcennější relikty objektu. Mimo jiné unikátní románský reliéf, soubor rytinek a vrypů z roku 1249 na opukových kvádrech stěn v Juditině síni a renesanční schodiště. To je unikátní tím spíše, že jako jedno z mála přežilo devastující požár Malé Strany v roce 1541.

„Studie předložená Prahou 1 nebere existenci těchto děl na vědomí a vůbec neřeší, jak zajistit jejich další zachování,“ upozorňuje vedení KSP. Plány rekonstrukce Prahy 1 údajně ignorovaly i stavebně-historický průzkum monumentu.

KSP ve věži sídlí devět desetiletí a obává se, že by se to po opravách mohlo změnit. „Způsob využití Juditiny věže se nezmění,“ uklidňuje také v tomto směru rozbouřenou atmosféru Oldřich Lomecký. Osud rekonstrukce postavil proti sobě i památkáře. Památkový odbor magistrátu vydal k rekonstrukci Juditiny věže své kladné stanovisko. Výhrady však měl Národní památkový ústav (NPÚ). K němu se před časem přiklonila i inspekce ministerstva kultury, která souhlasný postoj magistrátních památkářů zrušila.

„Rekonstrukce Juditiny věže navrženým způsobem je vyloučena,“ shrnula své stanovisko inspekce. Úřední kolečko tak probíhá znovu. „Je to tradiční rivalita mezi ‚malými‘ a ‚velkými‘ památkáři, tedy mezi magistrátem a NPÚ, v tom ping-pongu jsme pak my,“ povzdechl si starosta Lomecký.

Kdy může být „odklepnuto“ upravené stanovisko památkářů k rekonstrukci a zda to může být do podzimních komunálních voleb, není úplně jasné. „Až se v tomto ohledu rozhodne, přijde na řadu vydání stavebního povolení a další nezbytné kroky,“ popsal situaci Oldřich Lomecký.

Autor:


Nejčtenější

Hasiči ukončili prohledávání sutin v nestabilní budově v centru Prahy

Při záchraně hasiči používají sací bagr na sutiny. Budova je podle statiků...

V Praze 1 poblíž Národní třídy se v úterý před polednem propadla klenba stropu opravovaného domu a trosky zavalily...

V zooparku u Prahy zasahovala policie kvůli nelegálnímu zabíjení tygrů

Policie a celníci zasahují v Zooparku Bašť kvůli údajnému nelegálnímu zabíjení...

Údajné nelegální zabíjení tygrů v Zooparku Bašť nedaleko Prahy vyšetřují celníci a policisté. Park provozuje Ludvík...Při razii v našli tělo tygra, ale i bobra, ledňáčka nebo poštolky

Zástupce ředitele Celní správy (GŘC) Robert Šlachta (vlevo) a generální ředitel...

V kauze nelegálního nakládání se zvířaty nalezli celníci tělo čerstvě usmrceného tygra, tygří kůže a dvacet zamražených...

Bývalý hokejista Václav Burda zahynul při autonehodě

Václav Burda

Podle informací iDNES.cz zemřel ve 45 letech krátce po nedělní půlnoci při autonehodě dlouholetý obránce hokejové...

Autobus v Praze narazil do budovy statistického úřadu, pět lidí se zranilo

Autobus MHD po kolizi s osobním autem narazil do budovy Českého statistického...

Do budovy Českého statistického úřadu v Praze 10 narazil po srážce s osobním autem autobus městské hromadné dopravy. Na...

Další z rubriky

Záchranná stanice ošetřila rekordní počet zvířat, pak je vrací do přírody

Svůj domov po nezbytném oddychu a ošetření našli netopýři ve Stromovce.

Výří rodinka ze Zbraslavi, netopýří kolonie z Libně, muflon z Krčského lesa anebo jezevec z Ďáblic. Záchranná stanice...

Na Kokořínsku hořel les a pole, požáry hasil vrtulník

S požárem na Kokořínsku v neděli bojovalo dvacet jednotek hasičů (22. července...

Hasiči v neděli bojovali se dvěma požáry lesa v Chráněné krajinné oblasti Kokořínsko. Ráno hořelo u Nosálova na...

Řidiči se třemi promile sjela dodávka do řeky, vyprošťovali ji hasiči

Dodávku z břehu řeky vyprošťovali hasiči. Řidič nadýchal přes tři promile...

Dodávku, která sjela ve Zbraslavi po břehu částečně do řeky, dopoledne vyprošťovali pražští hasiči. Auto bylo zčásti...

Najdete na iDNES.cz