Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Juditina věž v Praze 1 potřebuje opravu, o její podobě se vedou spory

  7:31aktualizováno  7:31
Jedna z nejvýraznějších pražských památek, Juditina věž, potřebuje opravu. Radikálně odlišné názory na to, v jakém je věž stavu, však má její vlastník Praha 1 a Klub za starou Prahu, který zde sídlí v pronajatých prostorech. Spory panují například o výklad statických posudků, zda a jak do věže zatéká či v jakém stavu jsou krovy.

Malá ale nepřehlédnutelná Juditina věž (vlevo) uchovává připomínky na první kamenný most v Praze. Její rekonstrukce se ale nyní stala předmětem sporu mezi radnicí Prahy 1 a ochránci památek. Ti se nemohou shodnout na tom, jakým způsobem by měla být provedena. | foto:  Nguyen Phuong Thao, MF DNES

„Starosta Prahy 1 Oldřich Lomecký vykresluje veřejnosti situaci jako ušlechtilou snahu o záchranu památky. A opakuje, že věž je v havarijním stavu. Přitom posudky, které zadala přímo městská část Praha 1, tvrdí opak,“ konstatovala předsedkyně Klubu za starou Prahu (KSP) Kateřina Bečková.

Odborníci KSP odmítají tvrzení radnice, že cenné památce u paty Karlova mostu hrozí naklonění. A hlavní zádrhel nevidí v zatékání do střechy věže. „Hlavním problémem je dlouhodobé zanedbání údržby ze strany vlastníka, tedy Prahy 1,“ uvádí stanovisko KSP.

Vedení „jedničky“ si však za svým stanoviskem stojí. „Máme k dispozici posudky statiků a já bych nerad čekal, až Juditina věž začne padat. Přece nikdo nemůže bránit vlastníkovi v potřebné opravě jeho majetku,“ zdůraznil starosta Prahy 1 Oldřich Lomecký.

Ornamenty v ohrožení

Ani KSP a další oponenti vedení Prahy 1 nezpochybňují, že Juditina věž potřebuje „léčebné zásahy“. Ty podle ochranářů mají proběhnout hodně odlišně, než předpokládá radnice „jedničky“. Mělo by jít o údržbu, citlivé restaurování a ohleduplné stavební zásahy.

Pokud by údajně došlo k realizaci radničního plánu, v ohrožení se ocitnou nejcennější relikty objektu. Mimo jiné unikátní románský reliéf, soubor rytinek a vrypů z roku 1249 na opukových kvádrech stěn v Juditině síni a renesanční schodiště. To je unikátní tím spíše, že jako jedno z mála přežilo devastující požár Malé Strany v roce 1541.

„Studie předložená Prahou 1 nebere existenci těchto děl na vědomí a vůbec neřeší, jak zajistit jejich další zachování,“ upozorňuje vedení KSP. Plány rekonstrukce Prahy 1 údajně ignorovaly i stavebně-historický průzkum monumentu.

KSP ve věži sídlí devět desetiletí a obává se, že by se to po opravách mohlo změnit. „Způsob využití Juditiny věže se nezmění,“ uklidňuje také v tomto směru rozbouřenou atmosféru Oldřich Lomecký. Osud rekonstrukce postavil proti sobě i památkáře. Památkový odbor magistrátu vydal k rekonstrukci Juditiny věže své kladné stanovisko. Výhrady však měl Národní památkový ústav (NPÚ). K němu se před časem přiklonila i inspekce ministerstva kultury, která souhlasný postoj magistrátních památkářů zrušila.

„Rekonstrukce Juditiny věže navrženým způsobem je vyloučena,“ shrnula své stanovisko inspekce. Úřední kolečko tak probíhá znovu. „Je to tradiční rivalita mezi ‚malými‘ a ‚velkými‘ památkáři, tedy mezi magistrátem a NPÚ, v tom ping-pongu jsme pak my,“ povzdechl si starosta Lomecký.

Kdy může být „odklepnuto“ upravené stanovisko památkářů k rekonstrukci a zda to může být do podzimních komunálních voleb, není úplně jasné. „Až se v tomto ohledu rozhodne, přijde na řadu vydání stavebního povolení a další nezbytné kroky,“ popsal situaci Oldřich Lomecký.

Autor:Nejčtenější

Policisté na letišti zadrželi cizince, podezírají je z napadení číšníka

Policisté zadrželi skupinu cizinců, podezřelých z napadení číšníka. (23. dubna...

Policisté na pražském letišti Václava Havla zadrželi skupinu sedmi cizinců, kteří jsou podezřelí z toho, že v sobotu...

VIDEO: Číšník káral cizince kvůli vlastnímu alkoholu, zbili ho do bezvědomí

Útočníci, kteří na zahrádce restaurace v Praze 1 zbili číšníka do bezvědomí.

Na operačním sále s vážně poraněnou hlavou skončil číšník, kterého v Praze 1 napadla sedmičlenná skupina cizinců....U Slaného je silně cítit česnek. Někdo ho vyhodil tuny na pole

U Slaného někdo vyhodil na pole tuny česneku.

U města Slaný na Kladensku někdo vyhodil tuny česneku na pole. Policie neví, odkud se vzal, bude to proto zjišťovat.

Agresivní cizinci před napadením číšníka zbili v Praze i jiného muže

Útočníci, kteří na zahrádce restaurace v Praze 1 zbili číšníka do bezvědomí.

Cizinci, kteří o víkendu v pražské Vladislavově ulici napadli číšníka, zřejmě „nejdou pro ránu daleko“. Před incidentem...

Karlovy Vary slaví návrat do extraligy, Kladno ztratilo šanci na postup

Hráči Karlových Varů slaví návrat do extraligy.

Baráž o hokejovou extraligu se přiblížila svému rozuzlení předposledním 11. kolem. Vedoucí Karlovy Vary získaly...

Další z rubriky

Na jihu Prahy nevyjely některé autobusy, Arriva nemá dost řidičů

(Ilustrační snímek)

Dnes odpoledne nevyjela nebo nevyjede zhruba dvacítka autobusových spojů v Praze, které zajišťuje firma Arriva City. U...

Garáže pod Prašným mostem se nakonec otevřou v červnu

Vjezd do podzemních garáží na pražské Letné se otevře v sobotu v osm hodin ráno.

Garáže pod Prašným mostem, které mají kapacitu 303 míst a třetina z nich bude pro obyvatele Prahy 6, se nakonec otevřou...

U trati na Palmovce se oběsil muž, vlaky do centra Prahy nejezdily

U pražské Palmovky na železniční trati byl nalezený muž oběšený na sloupu...

Policie a hasiči ráno zasahovali u pražské Palmovky na železniční trati, kde byl nalezený muž oběšený na sloupu...

Renault Captur 1,5 dCi Dynamique
Renault Captur 1,5 dCi Dynamique

r.v. 2014, naj. 65 900 km, diesel
289 900 Kč (s DPH)

Najdete na iDNES.cz