Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Kabely v Blance byly naleptané, mohla je rozežrat tekutina podobná louhu

  19:17aktualizováno  19:17
Nová zjištění ukazují, že některé kabely v Blance byly naleptané, část z nich mohl rozežrat agresivní tekutina vyluhovaná z betonu podobná louhu. Město nyní tuto možnost prošetřuje a pátrá po příčině.

Tunelový komplex Blanka | foto:  Dan Materna, MAFRA

Aktuální dění na tunelovém komplexu Blanka je jak z příručky teorie chaosu. Jisté je snad jen to, že je poničena část kabelů, které se nacházejí ve speciálních chráničkách, a že řidiči proto nemohou tunelem jezdit.

Dosud se spekulovalo o řadě příčin, nejčastěji o tom, že vedení zaplavila voda. Nová zjištění poukazují na nečekanou kombinaci více vlivů - některé kabely mohl poškodit výluh z betonu podobný louhu.

Vyplývá to z dopisu z 27. května, který správci stavby (společnost IDS) poslala firma ČKD Praha DIZ (dodavatel technologií i kabelů).

„V souladu s Průběžnou informací č. 1 znalce Miloše Schlittera znalci pojišťovny také uvádí jako jednu z možných příčin poškození kabelů zásadité prostředí v chodníkových chráničkách,“ napsal generální ředitel ČKD Robert Wolf. Dopis má redakce k dispozici.

Magistrát již zadal Kloknerovu ústavu, aby odebral vzorky vody z šachet tunelu a změřil hodnotu pH (ta ukazuje úroveň zásaditého či kyselého prostředí) na dalších jedenácti místech. Podle informací MF DNES z celkem dvanácti vzorků bylo pH vyšší – zásadité – ve dvou případech.

ČKD chce od Prahy dalších 630 milionů korun

  • Společnost ČKD Praha DIZ poslala magistrátu před několika dny fakturu téměř na 630 milionů korun. Neúčtovala v ní platbu za výměnu vadných kabelů.
  • Podle náměstka Petra Dolínka se faktura například týkala prodloužení doby dodání a realizace stavby. Magistrát fakturu firmě vrátil.
  • Město již dříve uvedlo, že nechce další náklady platit. Spor o peníze může skončit arbitráží či u soudu.

„My prověřujeme tyto informace,“ reagoval náměstek Petr Dolínek (ČSSD). Znalec Miloš Schlitter řekl, že poslal ke zkoumání do certifikované laboratoře jeden vzorek, ve kterém naměřili pH na vysoké zásadité úrovni 12.

„De facto pH 12 odpovídá čistému louhu. Takové prostředí velmi negativně reaguje s plastem pláště kabelu, dochází k jeho korozi, a tím pádem se v plášti vytvořily nepatrné dírky,“ uvedl Schlitter.

Nechal prý udělat mikroskopické snímky těchto dírek či kráterů. „Do betonu se přidávají přísady, aby jeho finální vlastnosti byly lepší. Vzhledem k tomu, že tam bylo vlhko, tak se nějaké přísady vyluhovaly,“ dodal, aby vysvětlil, jak se mohlo zásadité prostředí v blízkosti kabelů vytvořit.

Původní projekt přitom předpokládal, že v chodníkových chráničkách bude převážně suché prostředí. Voda se tam dostala s povodněmi v roce 2013, ve zprávách z kontrolních dní se však objevily i informace o průsacích podzemních vod a například v horkých dnech na stěnách Blanky kondenzuje vlhkost.

Metrostav tvrdí, že je třeba spustit tunel do provozu, aby se kondenzační vlhkost zmírnila. To se stane, až komplex provětrají a zahřejí projíždějící auta.

Mluvčí Metrostavu František Polák připustil, že pH vody v šachtách bylo „o trochu“ vyšší, ale jen ve dvou případech. Navíc taková koncentrace podle něj nemohla kabelům ublížit. „Kabely v tom trvale neležely a taková koncentrace jim nemůže vadit,“ reagoval na dotazy.

Ochranný plášť kabelu byl ztenčený

Znalec navíc objevil, že ochranný plášť kabelu byl v některých místech ztenčený na polovinu už z výroby. „Kabel měl pět žil a plastovou izolaci na povrchu. A na zkoumaném vzorku se stalo, že těch pět žil nebylo symetrických, ale některá žíla byla ze středu vytlačená k obvodu,“ uvedl.

Neřekl ale, že dodavatel technologií použil druh kabelů, který by byl v rozporu s pravidly. Problém vidí v technologii jejich výroby. Doporučil magistrátu, aby nechal poničené vedení vyměnit za kvalitnější.

Proč leží kabely ve vodě?

Proč leží kabely ve vodě?

Mluvčí ČKD Karel Samec již dříve konstatoval, že společnost použila kabely, které odpovídaly normě a byly v souladu se zadávací a projektovou dokumentací. Aktuálně nechtěl situaci komentovat s tím, že vyjádření poskytne firma IDS.

IDS, jak řekl její mluvčí Pavel Kočiš, tento posudek nemá k dispozici. „Má jej město, proto na něj nemohu reagovat. Doporučení ohledně změny kabelů jsme neřešili,“ dodal. Magistrát má posudek podle Dolínka pár dní. Detaily komentovat nechtěl.

„Jeden posudek jsme dostali ve čtvrtek a další tento týden, nyní se s nimi seznamujeme a hledáme vhodnou strategii. Dnes byl jmenován nový ředitel odboru strategických investic Karel Prajer a toto bude jeho prioritní úkol,“ uvedl náměstek.

Podívejte se s námi do tunelu Blanka, únor 2015:
Nejčtenější

Strojvedoucí nechal řídit metro dívky ze soutěže, vyšetřuje je policie

Stopovat se v Praze dá i metro

Řídit soupravu pražského metra za plného provozu se povedlo dvěma dívkám, které plnily výzvu v cestovatelské soutěži....

Slavia - Kyjev 1:1, domácí prohrávali, v nastavení srovnal Hušbauer

Slávista Josef Hušbauer se běží radovat, právě proměnil penaltu proti Dynamu...

Infarktový závěr, minuty totálního zmaru a pak absolutní euforie. Slavia v úvodním utkání 3. předkola fotbalové Ligy...Říkal, co máme dělat, hájí dívky řidiče metra. Chtějí se mu osobně omluvit

Strojvedoucí nechal řídit metro dívky ze soutěže, vyšetřuje je policie.

Dvě mladé dívky, které za běžného provozu řídily metro, se za své chování omluvily. A vzkazují, že podle nich k...

Do průvodu Prague Pride se zapojily tisíce lidí. Zábava pokračuje na Letné

Průvod Prague Pride (11. srpna 2018).

Duhovým průvodem v sobotu vyvrcholil festival leseb, gayů, bisexuálů a transsexuálů (LGBT) Prague Pride. Účastníci se...

Z útoku cizinců v autobusu na Smíchově je vražda, napadený muž zemřel

Policie vyšetřuje střelbu u smíchovského nádraží (13.3.2018)

Pražská policie přehodnotila právní kvalifikaci březnového útoku dvou cizinců v autobusu na Smíchově. Jednapadesátiletý...

Další z rubriky

V Kutné Hoře hořela třídírna odpadu, škoda je nejméně 10 milionů korun

V Kutné Hoře bojují s požárem

Asi stovka hasičů bojovala v neděli odpoledne s rozsáhlým požárem třídírny plastů v Kutné Hoře. Požár se rozšířil i na...

Zelená linka metra jezdí už čtyřicet let, jubileum připomíná černá huba

Na trase metra A jezdila historická souprava, připomíná výročí (12. srpna 2018).

Přesně před čtyřiceti lety – 12. srpna 1978 – zahájila provoz druhá trasa pražského metra. Áčko se tehdy rozjelo mezi...

VIDEO: Ztraceného muže našli po týdnu v bahně, pátrání ztěžovalo vedro

Pátrání

Nymburská policie nad ránem našla seniora, který se týden pohřešoval. Posádka vrtulníku s termovizí ho objevila v bahně...

ZE ŽIVOTA MÁMY: Když nastane noční(ková) můra
ZE ŽIVOTA MÁMY: Když nastane noční(ková) můra

Náš syn oslavil první narozeniny a rozběhla se další velká epizoda v jeho i našem životě. Ta měla mít trvání rok a půl. Abych nastínila situaci. Moje máti, a i ta manželova, jsou staré školy s utkvělou představou, že batole by mělo s první sfouknutou svíčkou odhodit pleny. Proto jsem si téměř každý telefonát vyposlechla (moje máti) nebo v každé druhé textovce dočetla (manželova máti), že bychom se už měli na to „lulání“ zaměřit.

Najdete na iDNES.cz