Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Favority na hejmana středních Čech jsou Nwelati, Langšádlová a Řihák

  17:02aktualizováno  17:02
Hlavními kandidáty na post středočeského hejtmana budou dva muži a jedna žena - za ODS primátor Mladé Boleslavi Raduan Nwelati, za ČSSD starosta Příbrami a za TOP 09 starostka Černošic Helena Langšádlová. Kdo jsou a co dělali předtím, než se vydali na politickou dráhu?

Kandidáti na středočeského hejtmana (zleva) Raduan Nwelati (ODS), Helena Langšádlová (TOP 09) a Josef Řihák (ČSSD) | foto: Koláž - iDNES.cz

Příštím středočeským hejtmanem bude pravděpodobně někdo z lídrů tří nejsilnějších stran. Krajské volby se konají 12. a 13. října.

Všichni kandidáti se narodili v rozmezí let 1959 a 1966 a mají dvě děti. Helena Langšádlová vstoupila do KDU-ČSL v roce sametové revoluce, tedy 1989. Její mužští soupeři v politice začali o několik let později. Raduan Nwelati je v ODS od roku 1997, Josef Řihák se pro vstup do ČSSD rozhodl o rok později.

Vzájemně se nijak dobře neznají. Řihák s Langšádlovou spolu seděli v krajském zastupitelstvu v letech 2000 až 2006, kdy ho Řihák opustil, když se stal starostou Příbrami.

"Osobně se s nikým z nich neznám. Je mi jedno, kdo proti mně kandiduje, stejně musíme všechny porazit," odpověděl Řihák na otázku, zda ví, kdo jsou jeho hlavní soupeři.

Podobně reagoval i Raduan Nwelati. "Mě moc ostatní lídři nezajímají, nebojuji s lídry, ale o přízeň voličů. Vím samozřejmě, kdo to je, ale že bych záměrně studoval, kdo to je a co udělal, to ne," uvedl.

Raduan Nwelati (ODS)

Primátor Mladé Boleslavi Raduan Nwelati.

"Zvláštní jméno mám proto, že tatínek je původem ze Sýrie. Maminka je Češka a já jsem se narodil v Praze," říká Raduan Nwelati. Ačkoli dětství prožil v Sýrii, každé léto trávil v Česku. Po dokončení tamní lékařské fakulty, kde se specializoval na ortopedii, se v roce 1991 natrvalo přesunul do Mladé Boleslavi.

Svou lékařskou praxi začal na ortopedickém oddělení v mladoboleslavské nemocnici. Po deseti letech si otevřel soukromou ortopedickou ambulanci, kterou provozoval dva roky. Pak se do mladoboleslavské nemocnice vrátil, stal se zástupcem ředitele a poté i ředitelem. Nemocnici vedl od roku 2004 do roku 2006, kdy se stal primátorem města.

Do ODS vstoupil v roce 1997, v době takzvaného sarajevského atentátu, kdy jedno křídlo ODS založilo Unii svobody. "Všichni do ní utíkali, tak jsem se rozhodl ODS podpořit," popisuje Nwelati. V městském zastupitelstvu byl od roku 2002. Dráhu profesionálního politika odstartovaly až komunální volby 2006, které ho vynesly do primátorského křesla.

Helena Langšádlová (TOP 09)

V Hradci Králové se 22. a 23. října uskutečnil volební sněm TOP09. Na snímku

Od narození žije v Černošicích. Studovala stavební průmyslovou školu. "Od útlého mládí jsem byla velmi politický člověk, četla jsem si životopisy Churchilla nebo Beneše. Měla jsem ráda historii a politiku," popisuje Helena Langšádlová, jak se později, ve svých šestadvaceti letech, dostala k politice.

V letech 1984 až 1986 pracovala jako stavební technik. Pak se jí narodil první a v roce 1989 druhý syn. Od roku 1990 do roku 1998 podnikala, vlastnila penzion v domě, který postavil její dědeček před druhou světovou válkou. "Byla to hrozně zajímavá zkušenost, byla jsem denně v kontaktu s lidmi z celé Evropy, ale i z Ameriky nebo Asie," říká Langšádlová.

V roce narození jejího druhého syna přišla sametová revoluce. "Byla jsem přesvědčená, že se musím nějak aktivně zapojit. Byla taková atmosféra. Oslovili mě, abych vstoupila do KDU-ČSL, tak jsem to udělala a ve straně pobyla dvacet let," popisuje. Podnikání nechala v roce 1998, když se stala starostkou Černošic. V roce 2004 začala studovat politologii, magisterský titul získala na Vysoké škole mezinárodních a veřejných vztahů. V roce 2009 přešla do nové TOP 09.

Josef Řihák (ČSSD)

Starosta Příbrami Josef Řihák

Narodil se v Karlových Varech. Bydlel v Ostrově nad Ohří, jeho otec byl horník v jáchymovských dolech. "Spousta Příbramáků narozených mezi lety 1958 až 1962 má místo narození Karlovy Vary," říká Řihák.

Když se v Příbrami otevřely další uranové doly, jeho otec tam dojížděl a nakonec se tam přestěhovali. Bylo mu sedm. "Tatínek dělal na šachtě, maminka zámečnici," dodává. Na střední školu chodil do nedaleké Březnice.

Po maturitě nastoupil k okresní veterinární správě, kde se přeškolil na veterinárního technika. Po vojně se tam vrátil, dělal veterinárního technika a dálkově vystudoval veterinární vysokou školu v Brně. Pracoval jako obvodní veterinární inspektor, dělal i vedoucího střediska v Příbrami.

Členem ČSSD se stal v roce 1998 a v roce 2000 se dostal do krajského zastupitelstva. Byl předsedou kontrolního výboru. Stále pracoval u veterinární správy, profesionálně se politice začal věnovat až v roce 2002, kdy se stal poslancem.

Volby 2018

Volby do obecních zastupitelstev a do Senátu PČR se konají 5. a 6. října. V pátek se volí od 14 do 22 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin.

Komunální volby

V Praze se bude volit do zastupitelstev městských částí a obvodů a současně do zastupitelstva hlavního města Prahy.

Volby do senátu

Ve Středočeském kraji volí do Senátu obvod Mladá Boleslav a Benešov. V Praze se volí v obvodech Praha 2, Praha 4, Praha 8 a Praha 12.Nejčtenější

Přístroje revizorů nenačítají kupony na Lítačkách, lidé dostávají pokuty

Finální podoba nové čipové karty pro městskou hromadnou dopravu (23.2.2016)

Koupili si kupon na Lítačku, u revizora ale zjistili, že nejde načíst. Cestující bez dokladu o zaplacení tak dostali...

Slavia - Bordeaux 1:0, nevýrazného soupeře zlomila Zmrhalova paráda

Slávisté slaví gól v utkání Evropské ligy proti Bordeaux. Zleva Traoré, střelec...

Když v průběhu druhého poločasu slávisté postupně pálili gólové šance, možná se strachovali, aby o hubené vedení...Sparta - Liberec 4:1, výhra a první místo v lize za parádní poločas

Fotbalisté Sparty oslavují gól Benjamina Tetteha (druhý zprava) v utkání proti...

Po dvou letech a jednom měsíci jsou sparťanští fotbalisté první v lize, byť ne po úplném kole. V sobotu večer porazili...

Betonová hráz kolem Prahy byla umlčena, řopíky se budovaly zbytečně

Osm stovek betonových pevnůstek mělo hájit Prahu před agresí nacistického Německa. Byly také součástí pevnostní linie,...

Slovácko - Slavia 1:3, snadná záležitost a hosté jsou opět v čele ligy

Hráči Slavie se radují z gólu do sítě Slovácka.

Fotbalisté Slavie si hravě poradili se Slováckem a vrátili se po osmém kole na první příčku tabulky nejvyšší soutěže....

Další z rubriky

Pražskou MHD blokovala u Karlova náměstí porucha trolejí

Mezi zastávkami I. P. Pavlova a Karlovo náměstí blokuje dopravu poškozená...

V centru Prahy nejezdily od pátečního rána tramvaje mezi Karlovým náměstím a I. P. Pavlova. Kvůli poruše trolejí musely...

Střecha i klenby se zřítily. Obnovu zámku odstartovala rekonstrukce chlévů

Pro osvícené vlastníky je zámecký areál architektonický a funkční celek, a to...

Zámek v Třebešicích u Divišova v okrese Benešov je z druhé poloviny 16. století. Jako mnoho jiných podobných objektů za...

Lídr Pirátů doufá v pražskou vládu bez kmotrů, tramvaje by vedl okruhem

Kandidát na pražského primátora Zdeněk Hřib, Piráti.(17.9.2018)

Nebudou jen křiklouny z opozice. Lídr Pirátů Zdeněk Hřib je přesvědčen, že jeho strana zvládne i vládnout. Vystudovaný...

Rozdáváme 100 kusů Baby Dove mycího gelu pro tělo i vlásky. Vyhrajte ho vy!
Rozdáváme 100 kusů Baby Dove mycího gelu pro tělo i vlásky. Vyhrajte ho vy!

Odborníci v Dove vytvořili řadu Baby Dove, která je určena pro jemnou péči o dětskou pokožku. Vyzkoušejte ji!

Najdete na iDNES.cz