Ilustrační foto

Ilustrační foto | foto: Radek Cihla, MAFRA

Kapesních krádeží v Praze ubylo, přibývá českých pobertů

  • 7
Kapesní zloději, kteří každý rok dokážou znepříjemnit život tisícům turistů i Pražanů, jsou na ústupu. Ukazují to policejní statistiky, podle nichž za poslední rok v metropoli ubylo přes 20 procent kapesních krádeží.

I tak je ale Praha pro kapsáře Mekkou. Každá druhá krádež v Česku se totiž odehraje právě v metropoli.

"Jedním z důvodů, proč kapesních krádeží ubylo, je to, že jsme se víc zaměřili na organizátory kapsářských gangů. Těch se nám povedlo na přelomu let 2009 a 2010 pozatýkat hned čtyřicet," pochlubil se šéf pražských policistů Martin Červíček.

Okradení i tak ale nemají žádný velký důvod k radosti. Počet kapesních krádeží loni sice spadl o 22 procent z více než devíti tisíc na sedm a půl tisíce případů, objasněnost je ale stále mizivá.

Zatímco ještě před deseti lety se policistům dařilo objasnit asi každou patnáctou kapesní krádež, loni už to byly ani ne dvě ze sta.

"Pokles objasněnosti je pochopitelný. Zatímco před lety kapsáři často operovali sami, nyní jsou mnohem lépe organizovaní, sehraní a vědí, co a jak. Osamocený kapsář je dnes spíš výjimkou, často jde o narkomany, kteří nutně potřebují sehnat peníze na další dávku," popisuje zkušenosti šéfka jednoho z pražských antikapsářských týmů Štěpánka Tupá.

Policistům pomáhá alespoň to, že přibližně sedm z deseti nenechavců lovících v cizích kapsách jsou recidivisté. Členové tzv. kapsa týmů se tak mohou zaměřit na staré známé firmy.

To ale platí i naopak. Kapsáři často poznají policistu, který se na ně zaměří, protože to určití muži zákona dělají dlouhé roky. "Proto se občas maskujeme například parukami, abychom poberty zmátli," svěřila se Tupá.

V posledních letech se mění i poměr Čechů a cizinců, kteří se živí vybíráním cizích batohů a kabelek. Zatímco dřív byla většina kapsářů ze zahraničí, v roce 2010 už to bylo přibližně půl na půl.

Zahraniční gangy ale v metropoli samozřejmě stále "pracují" a mají svoje specializace. "Například Poláci se často zaměřují na vlaky, arabské gangy zase na restaurace. Arabové bývají při zatýkání nejagresivnější, hodně často sáhnou po noži," přibližuje úskalí práce policistů-antikapsářů Tupá. 

Že si kapsáři dokážou své oběti dobře vytipovat, dokazuje i to, že průměrná škoda byla loni 5 209 korun, což pro okradeného bývá poměrně citelný výdaj. Celkem loni kapsáři v Praze nakradli věci za necelých 39 milionů korun.