Čapkova protinacistická karikatura

Čapkova protinacistická karikatura | foto: Repro: Jan Lhotský

Mělnická výstava ukáže protinacistické karikatury Josefa Čapka

  • 1
S Josefem Čapkem v roli protinacistického karikaturisty se mohou seznámit až do konce dubna návštěvníci mělnické radnice. Výstava s názvem Dějiny z nedaleka nabídne i jeho básně a další kresby, a to i pozdějšího období věznění.

Kariéra Čapka v tomto směru začala 15. března 1933, kdy zveřejňuje grafiku Německo, probuď se! A věčné světlo ať jim svítí. Ukazuje vojenský hřbitov pod sluncem hákového kříže. Od té chvíle jsou politické události v Německu a později i válka jedním z hlavních témat jeho práce.

Unikátní kolekci přivezl do Česka Egon Lánský, předseda občanského sdružení Přátelské evropské centrum proti vyhánění. Vlastníkem kreseb je společnost Čapek Gesellschaft se sídlem v Hagenu, která je zapůjčila.

Josef Čapek

Přední český malíř první poloviny dvacátého století se narodil v březnu 1887.

Za protifašistickou činnost byl v září 1939 zatčen a do roku 1945 vězněn v nacistických koncentračních táborech.

Zemřel těsně před osvobozením v Bergen- Belsenu. Naposledy byl spatřen před 15. dubnem 1945.

Přesný den jeho úmrtí není znám.

Bratr spisovatele Karla Čapka začínal jako redaktor Národních listů, byl také redaktorem a výtvarným kritikem v Lidových novinách.

"Výstava začala vloni 17. listopadu v Hlávkově koleji v Praze, pak se vydala po republice. Mělník je předposlední místo, kde si ji mají čeští návštěvníci možnost prohlédnout," uvedl ředitel pořadatelské společnosti Institut certifikovaného vzdělávání Otto Lokaj s tím, že se výstava ještě krátce zastaví v Praze v Karlíně a pak se vrací zpátky do Německa.

Podle Lánského expozice obsahuje vedle široké ukázky z protinacistické tvorby Josefa Čapka několik podrobných a k hitlerovskému Německu a jeho spojencům v Československu kritických textů.

"Ty se zřejmě obracejí k současnému německému publiku. Názor na meziválečné a válečné dějiny a vztahy Československa s Německem český nebo slovenský host výstavy pravděpodobně má, případně si ho po zhlédnutí výstavy doplní či udělá," říká Lánský.

Josef Čapek, narozený 23. března 1887, byl nacisty uvězněn v září 1939 a vláčen koncentračními tábory. Prošel Dachau, Buchenwald, Oranienburg. Nakonec zemřel v Bergen-Belsenu krátce před osvobozením. Přesný den jeho úmrtí je neznámý, naposledy byl viděn před 15. dubnem 1945.

I v těžkých podmínkách života v koncentračním táboře však dál pracoval, kreslil a psal, hlavně poezii.

"V té části svého díla vzpomíná hlavně na naše ženy a děti, ba i na krásu stromů," popisuje Lánský. Několik ukázek z Čapkovy poezie z té doby nabídl ke zveřejnění na výstavě Památník Karla Čapka ve Strži u Dobříše.

Návštěvníci výstavy se tak mohou ještě lépe seznámit s Čapkovým myšlením a jeho pocity na samém konci jeho života.