Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Karlštejn je otevřený i v zimě, návštěvníci uvidí i kapli sv. Kříže

  14:39aktualizováno  14:39
Hrad Karlštejn na Berounsku se otevřel hned po Štědrém dnu. Výjimečně zpřístupnil i Velkou věž, kterou může v zimě navštívit jen omezený počet lidí. Prohlídky jsou většinou plné, návštěvníky zajímá hlavně evropský skvost - kaple sv. Kříže.

Karlštejn se pro návštěvníky otevírá i v zimním období. | foto: ČTK

Návštěvník si toho asi ani nevšimne, ale do Velké věže hradu Karlštejn, v jejímž druhém patře je kaple sv. Kříže, se během zimy vchází provizorními dveřmi s těsněním. Ty původní leží na chodbě a osazují se na jaře. Během zimy jsou podobné "manévry" na hradě běžné a nezbytné, teplota ve věži totiž nesmí kvůli vzácným malbám klesnout pod nulu.

Svatý Václav v Kapli sv. Kříže na Karlštejně

Svatý Václav v Kapli sv. Kříže na Karlštejně

Teplota i vlhkost se pečlivě hlídají i v nejcennější místnosti hradu, kapli sv. Kříže. Každé prohlídky se může zúčastnit maximálně šestnáct lidí a konají se jen dvě, výjimečně tři denně.

"Do kaple se vejde 120 lidí a v 80. letech jsem provázel i takto početné skupiny," vzpomíná kastelán Jaromír Kubů, který na hradě začínal v roce 1977 jako průvodce. Dnes už je návštěvnost kaple omezena kvůli udržení klimatických podmínek. Například vlhkost, kterou s sebou lidé přinášejí, by totiž ohrozila cenné interiéry.

Říšská koruna musela z Karlštejna pryč, dnes je ve Vídni

V unikátní místnosti, jež ukrývá 129 deskových obrazů Mistra Theodorika a kterou si mnozí vybaví hlavně z filmu Noc na Karlštejně, byla za doby Karla IV. uložena říšská koruna. "Zikmund ji pak nechal odvézt do Norimberka, aby ji uchránil před husity. Později byla před Napoleonem převezena do Vídně, kde je dodnes v pokladnici v Hofburgu," říká kastelán.

Kdy a za čím na hrad Karlštejn

Hrad je nyní otevřen denně do 6. ledna. Na prohlídku Velké věže je nutná rezervace, volné termíny jsou především od 1. do 4. ledna. První prohlídkový okruh se rezervovat nemusí, otevřen bude i po všechny únorové víkendy a od 1. března denně kromě pondělí. Druhý prohlídkový okruh včetně kaple sv. Kříže se otevře zase až 1. května. Nejbližší akcí je Štěpánské koledování. Tradiční koncert vokálně-instrumentální skupiny Chairé se koná ve čtvrtek od 18 hodin v Rytířském sále. Nutností jsou zvonečky, netleská se, ale zvoní.

Symboliku tu návštěvníci najdou nejen v obrazech panovníků, duchovních a svatých, kteří představují Kristovo vojsko, ale také v pozlaceném stropě. Jde o hvězdné nebe, na němž je vidět symbol slunce, měsíce i pěti planet, které ve 14. století lidé znali.

Stěny vyložené plátkovým zlatem zdobí na čtyři tisíce drahokamů, některé jsou vyskládané do tvaru křížů. Podél zdi se táhne železná konstrukce s ostny - další symbol, tentokrát Kristovy trnové koruny.

Malba skrytá v zachovalé kapli

Velká věž bude na Karlštejně otevřena do 6. ledna. A pak zase až v květnu, kdy bude v rámci druhého okruhu zpřístupněna i Mariánská věž. V ní se nachází kostel Panny Marie a jeden z nejlépe dochovaných středověkých interiérů hradu, kaple sv. Kateřiny.

Na části jedné stěny kostela je první ostatková scéna, na níž je třikrát znázorněn Karel IV. "Přebírá svaté relikvie, jednou v bílém od budoucího francouzského krále Karla V., podruhé v červeném od kyperského krále a potřetí je sám a ostatky vkládá do relikviáře ve tvaru zlatého kříže," popisuje Kubů.

S relikviářovým křížem je císař na hradě vyobrazen ještě dvakrát. Před kaplí sv. Kříže a nad vchodem do kaple sv. Kateřiny, kde je s ním jeho třetí žena Anna Svídnická. Toto vyobrazení však zůstává návštěvníkům skryté, je totiž zevnitř kaple a ta je nepřístupná. Nahlédnout do ní lze jen přes mříž.
Nejčtenější

U požáru motorestu na dálnici D10 zasahovali hasiči i v noci

Motorest Čtyři kameny u dálnice D10 nedaleko Hlavence u Prahy na snímku z 19....

Středočeští hasiči v noci na neděli pokračovali v hašení požáru motorestu Čtyři kameny na mladoboleslavské dálnici...

Dopravní podnik testuje gumové bodáky, mají zastavit přebíhače kolejí

Na tramvajové zastávce v Braníku dopravní podnik testuje zábrany v kolejišti...

Pražský dopravní podnik zkouší na jedné z tramvajových zastávek v Braníku gumové zábrany ve tvaru malých bodáků. Mají...Piloti vezli orgán k transplantaci, laserem je oslnilo šestileté dítě

Piloti převáželi orgány pro transplantaci. Šestiletý chlapec je oslnil laserem

Piloti Letecké služby Policejního prezídia ČR převáželi vrtulníkem na jižní Moravu životně důležitý orgán určený k...

Za vybržďování dostal řidič devět let, v autě na dálnici zemřel kojenec

Vybržďovač Kostner dostal za smrtelnou nehodu devítiletý trest. (15.11.2017)

Soud poslal na devět let do vězení šestatřicetiletého Martina Kostnera, který vybržďováním loni v prosinci způsobil na...

Politici zvažují velký „kraj Praha“. Metropoli by přibylo 300 tisíc občanů

Pražský hrad (ilustrační foto)

Praha, třebaže je to celek na úrovni kraje, má speciální režim – nevolí při krajských, ale při komunálních volbách. To...Další z rubriky

Záložní nemocnice v Jílovém marně čekala na válku. Teď se snad dočká kupce

Areál záložní nemocnice v Jílovém u Prahy

Lékaři tam nikdy neoperovali, přesto leží na chodbách bývalé nemocnice v Jílovém u Prahy hadičky ke kapačkám a další...

Výměna eskalátorů uzavřela další vstup do metra, u autobusů na Palmovce

Dopravní podnik uzavřel vstup do metra na autobusovém nádraží na Palmovce...

Vstup do metra na autobusovém nádraží na pražské Palmovce je od středy uzavřen. Podobně jako v dalších stanicích metra...

Z Motola na letiště a z Letňan do Čakovic. Praha zkoumá prodloužení metra

Praha dál prověřuje možnosti rozšíření dopravy na Letiště Václava Havla v Ruzyni. Tentokrát místo ze stanice metra A...Najdete na iDNES.cz