Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Karlštejn je otevřený i v zimě, návštěvníci uvidí i kapli sv. Kříže

  14:39aktualizováno  14:39
Hrad Karlštejn na Berounsku se otevřel hned po Štědrém dnu. Výjimečně zpřístupnil i Velkou věž, kterou může v zimě navštívit jen omezený počet lidí. Prohlídky jsou většinou plné, návštěvníky zajímá hlavně evropský skvost - kaple sv. Kříže.

Karlštejn se pro návštěvníky otevírá i v zimním období. | foto: ČTK

Návštěvník si toho asi ani nevšimne, ale do Velké věže hradu Karlštejn, v jejímž druhém patře je kaple sv. Kříže, se během zimy vchází provizorními dveřmi s těsněním. Ty původní leží na chodbě a osazují se na jaře. Během zimy jsou podobné "manévry" na hradě běžné a nezbytné, teplota ve věži totiž nesmí kvůli vzácným malbám klesnout pod nulu.

Svatý Václav v Kapli sv. Kříže na Karlštejně

Svatý Václav v Kapli sv. Kříže na Karlštejně

Teplota i vlhkost se pečlivě hlídají i v nejcennější místnosti hradu, kapli sv. Kříže. Každé prohlídky se může zúčastnit maximálně šestnáct lidí a konají se jen dvě, výjimečně tři denně.

"Do kaple se vejde 120 lidí a v 80. letech jsem provázel i takto početné skupiny," vzpomíná kastelán Jaromír Kubů, který na hradě začínal v roce 1977 jako průvodce. Dnes už je návštěvnost kaple omezena kvůli udržení klimatických podmínek. Například vlhkost, kterou s sebou lidé přinášejí, by totiž ohrozila cenné interiéry.

Říšská koruna musela z Karlštejna pryč, dnes je ve Vídni

V unikátní místnosti, jež ukrývá 129 deskových obrazů Mistra Theodorika a kterou si mnozí vybaví hlavně z filmu Noc na Karlštejně, byla za doby Karla IV. uložena říšská koruna. "Zikmund ji pak nechal odvézt do Norimberka, aby ji uchránil před husity. Později byla před Napoleonem převezena do Vídně, kde je dodnes v pokladnici v Hofburgu," říká kastelán.

Kdy a za čím na hrad Karlštejn

Hrad je nyní otevřen denně do 6. ledna. Na prohlídku Velké věže je nutná rezervace, volné termíny jsou především od 1. do 4. ledna. První prohlídkový okruh se rezervovat nemusí, otevřen bude i po všechny únorové víkendy a od 1. března denně kromě pondělí. Druhý prohlídkový okruh včetně kaple sv. Kříže se otevře zase až 1. května. Nejbližší akcí je Štěpánské koledování. Tradiční koncert vokálně-instrumentální skupiny Chairé se koná ve čtvrtek od 18 hodin v Rytířském sále. Nutností jsou zvonečky, netleská se, ale zvoní.

Symboliku tu návštěvníci najdou nejen v obrazech panovníků, duchovních a svatých, kteří představují Kristovo vojsko, ale také v pozlaceném stropě. Jde o hvězdné nebe, na němž je vidět symbol slunce, měsíce i pěti planet, které ve 14. století lidé znali.

Stěny vyložené plátkovým zlatem zdobí na čtyři tisíce drahokamů, některé jsou vyskládané do tvaru křížů. Podél zdi se táhne železná konstrukce s ostny - další symbol, tentokrát Kristovy trnové koruny.

Malba skrytá v zachovalé kapli

Velká věž bude na Karlštejně otevřena do 6. ledna. A pak zase až v květnu, kdy bude v rámci druhého okruhu zpřístupněna i Mariánská věž. V ní se nachází kostel Panny Marie a jeden z nejlépe dochovaných středověkých interiérů hradu, kaple sv. Kateřiny.

Na části jedné stěny kostela je první ostatková scéna, na níž je třikrát znázorněn Karel IV. "Přebírá svaté relikvie, jednou v bílém od budoucího francouzského krále Karla V., podruhé v červeném od kyperského krále a potřetí je sám a ostatky vkládá do relikviáře ve tvaru zlatého kříže," popisuje Kubů.

S relikviářovým křížem je císař na hradě vyobrazen ještě dvakrát. Před kaplí sv. Kříže a nad vchodem do kaple sv. Kateřiny, kde je s ním jeho třetí žena Anna Svídnická. Toto vyobrazení však zůstává návštěvníkům skryté, je totiž zevnitř kaple a ta je nepřístupná. Nahlédnout do ní lze jen přes mříž.

Volby 2018

Volby do obecních zastupitelstev a do Senátu PČR se konají 5. a 6. října. V pátek se volí od 14 do 22 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin.

Komunální volby

V Praze se bude volit do zastupitelstev městských částí a obvodů a současně do zastupitelstva hlavního města Prahy.

Volby do senátu

Ve Středočeském kraji volí do Senátu obvod Mladá Boleslav a Benešov. V Praze se volí v obvodech Praha 2, Praha 4, Praha 8 a Praha 12.Nejčtenější

Přístroje revizorů nenačítají kupony na Lítačkách, lidé dostávají pokuty

Finální podoba nové čipové karty pro městskou hromadnou dopravu (23.2.2016)

Koupili si kupon na Lítačku, u revizora ale zjistili, že nejde načíst. Cestující bez dokladu o zaplacení tak dostali...

Slavia - Bordeaux 1:0, nevýrazného soupeře zlomila Zmrhalova paráda

Slávisté slaví gól v utkání Evropské ligy proti Bordeaux. Zleva Traoré, střelec...

Když v průběhu druhého poločasu slávisté postupně pálili gólové šance, možná se strachovali, aby o hubené vedení...Zásahovka na Benešovsku zadržela gang zlodějů luxusních automobilů

policie, zásahová jednotka, ozbrojenec, ilustrace

Policejní zásahovka šla v pátek do akce brzy ráno. Na silnici mezi Miličínem a Olbramovicemi zadržela šest lidí, kteří...

Betonová hráz kolem Prahy byla umlčena, řopíky se budovaly zbytečně

Osm stovek betonových pevnůstek mělo hájit Prahu před agresí nacistického Německa. Byly také součástí pevnostní linie,...

Slovácko - Slavia 1:3, snadná záležitost a hosté jsou opět v čele ligy

Hráči Slavie se radují z gólu do sítě Slovácka.

Fotbalisté Slavie si hravě poradili se Slováckem a vrátili se po osmém kole na první příčku tabulky nejvyšší soutěže....

Další z rubriky

Spalovna pro Středočeský kraj v obecním referendu neprošla

Vizualizace spalovny pro Středočeský kraj, (22. 9. 2018)

Obyvatelé Horních Počapel v místním referendu včera vyslovili nesouhlas se stavbou spalovny komunálního odpadu. Proti...

Zfetovaný řidič MHD chtěl jet pro cestující, policie u něj našla pervitin

Ilustrační snímek

Pražští policisté ve středu zadrželi řidiče autobusu městské hromadné dopravy, který byl pod vlivem drog. Muž měl u...

Zdrogovaný řidič MHD dostal vyhazov, pervitinu koupil přes padesát gramů

Zfetovaný řidič schoval drogy na kolo autobusu

Pražský dopravní podnik ukončil pracovní poměr s řidičem autobusu MHD, kterého ve středu přistihli policisté pod vlivem...

Najdete na iDNES.cz