Karlštejn se pro návštěvníky otevírá i v zimním období.

Karlštejn se pro návštěvníky otevírá i v zimním období. | foto: ČTK

Karlštejn je otevřený i v zimě, návštěvníci uvidí i kapli sv. Kříže

  • 0
Hrad Karlštejn na Berounsku se otevřel hned po Štědrém dnu. Výjimečně zpřístupnil i Velkou věž, kterou může v zimě navštívit jen omezený počet lidí. Prohlídky jsou většinou plné, návštěvníky zajímá hlavně evropský skvost - kaple sv. Kříže.

Návštěvník si toho asi ani nevšimne, ale do Velké věže hradu Karlštejn, v jejímž druhém patře je kaple sv. Kříže, se během zimy vchází provizorními dveřmi s těsněním. Ty původní leží na chodbě a osazují se na jaře. Během zimy jsou podobné "manévry" na hradě běžné a nezbytné, teplota ve věži totiž nesmí kvůli vzácným malbám klesnout pod nulu.

Svatý Václav v Kapli sv. Kříže na Karlštejně

Teplota i vlhkost se pečlivě hlídají i v nejcennější místnosti hradu, kapli sv. Kříže. Každé prohlídky se může zúčastnit maximálně šestnáct lidí a konají se jen dvě, výjimečně tři denně.

"Do kaple se vejde 120 lidí a v 80. letech jsem provázel i takto početné skupiny," vzpomíná kastelán Jaromír Kubů, který na hradě začínal v roce 1977 jako průvodce. Dnes už je návštěvnost kaple omezena kvůli udržení klimatických podmínek. Například vlhkost, kterou s sebou lidé přinášejí, by totiž ohrozila cenné interiéry.

Říšská koruna musela z Karlštejna pryč, dnes je ve Vídni

V unikátní místnosti, jež ukrývá 129 deskových obrazů Mistra Theodorika a kterou si mnozí vybaví hlavně z filmu Noc na Karlštejně, byla za doby Karla IV. uložena říšská koruna. "Zikmund ji pak nechal odvézt do Norimberka, aby ji uchránil před husity. Později byla před Napoleonem převezena do Vídně, kde je dodnes v pokladnici v Hofburgu," říká kastelán.

Kdy a za čím na hrad Karlštejn

Hrad je nyní otevřen denně do 6. ledna. Na prohlídku Velké věže je nutná rezervace, volné termíny jsou především od 1. do 4. ledna. První prohlídkový okruh se rezervovat nemusí, otevřen bude i po všechny únorové víkendy a od 1. března denně kromě pondělí. Druhý prohlídkový okruh včetně kaple sv. Kříže se otevře zase až 1. května. Nejbližší akcí je Štěpánské koledování. Tradiční koncert vokálně-instrumentální skupiny Chairé se koná ve čtvrtek od 18 hodin v Rytířském sále. Nutností jsou zvonečky, netleská se, ale zvoní.

Symboliku tu návštěvníci najdou nejen v obrazech panovníků, duchovních a svatých, kteří představují Kristovo vojsko, ale také v pozlaceném stropě. Jde o hvězdné nebe, na němž je vidět symbol slunce, měsíce i pěti planet, které ve 14. století lidé znali.

Stěny vyložené plátkovým zlatem zdobí na čtyři tisíce drahokamů, některé jsou vyskládané do tvaru křížů. Podél zdi se táhne železná konstrukce s ostny - další symbol, tentokrát Kristovy trnové koruny.

Malba skrytá v zachovalé kapli

Velká věž bude na Karlštejně otevřena do 6. ledna. A pak zase až v květnu, kdy bude v rámci druhého okruhu zpřístupněna i Mariánská věž. V ní se nachází kostel Panny Marie a jeden z nejlépe dochovaných středověkých interiérů hradu, kaple sv. Kateřiny.

Na části jedné stěny kostela je první ostatková scéna, na níž je třikrát znázorněn Karel IV. "Přebírá svaté relikvie, jednou v bílém od budoucího francouzského krále Karla V., podruhé v červeném od kyperského krále a potřetí je sám a ostatky vkládá do relikviáře ve tvaru zlatého kříže," popisuje Kubů.

S relikviářovým křížem je císař na hradě vyobrazen ještě dvakrát. Před kaplí sv. Kříže a nad vchodem do kaple sv. Kateřiny, kde je s ním jeho třetí žena Anna Svídnická. Toto vyobrazení však zůstává návštěvníkům skryté, je totiž zevnitř kaple a ta je nepřístupná. Nahlédnout do ní lze jen přes mříž.